27 września obchodziliśmy Światowy Dzień Rzek. Z tej okazji Fundacja WWF Polska ruszyła z akcją „Rzeka urzeka”. W projekt, którego celem jest wzbudzenie w Polakach sympatii i sentymentu do rzek, a także zwrócenie uwagi na cenne przyrodniczo ekosystemy, włączył się także Geberit, partner programu Strażnicy Rzek WWF.

W ramach Tygodnia Rzek WWF, który odbywał się w dniach 21-27 września, każdy ma możliwość opowiedzenia swojej historii związanej z rzeką - przywołania wspomnień z dzieciństwa, wakacyjnych przygód lub ważnych momentów z życia. Nagrywane przez uczestników akcji filmy pokazują, jak bliskie naszym sercom są rzeki, mimo że często zapominamy o nich w codziennym życiu.

Swoje filmy przygotowali już m.in. Andrzej Bargiel, który opowiedział o swojej ulubionej Białce, Marek Kamiński, który zdradził za co kocha Wisłę, prof. Jerzy Bralczyk dzielący się swoją wiedzą o pochodzeniu słowa rzeka, czy Skubas, który przyznał, że rzeka jest dla niego miejscem idealnym zarówno do relaksu, jak i spędzania czasu z rodziną.

- Jako wieloletni partner programu Strażnicy Rzek WWF z największą przyjemnością zaangażowaliśmy się w akcję „Rzeka urzeka”. Postanowiliśmy zaprosić do tego projektu również naszych ambasadorów i zaprzyjaźnionych architektów, dla których ochrona środowiska i naturalnych zasobów naszej planety jest niezwykle ważna - mówi Justyna Zborowska, PR & Advertising Manager Geberit.

#rzekaUrzeka

Do akcji dołączyli także ambasadorzy Geberit. Robert Konieczny (KWK Promes), który jak sam przyznał wychował się nad rzeką i tam spędzał wakacje z dziadkami, wykorzystał tę okazję, by zachęcić wszystkich do dbania o piękno i czystość polskich rzek.

Kasia Orwat (Orwat Design) opowiedziała o swoim emocjonalnym związku z rzeką Wartą. Katarzyna Szramek (Szramek Architekci) pokazała rzekę przepływającą w pobliżu jej domu. Barbara Bradecka (Studio-BB Architekci) przekonywała, że rzeka urzeka także w mieście, a Tomasz Słomka (TOKA+HOME) opowiedział o wspólnym wędkowaniu z dziadkiem.

Geberit zachęcił również innych znanych architektów do podzielenia się wspomnieniami i skojarzeniami, jakie budzą w nich rzeki. Swoje filmy w ramach akcji „Rzeka urzeka” nakręcili: Magdalena Federowicz-Boule (Tremend), Grzegorz Goworek (Studio.O.), Anna Koszela, Joanna Kulczyńska-Dołowy (Kulczyński Architekt), Olga Nowosad-Szewców (Decoroom), Jola Skóra i Anna Chmielewska (JAM Kolektyw), Jan Sikora (Sikora Wnętrza Architektura), Jacek Tryc (Jacek Tryc-wnętrza) oraz Bartosz Trzop (Trzop Architekci).

Strażnicy Rzek WWF, do których należy też Geberit, zachęcają każdego, któremu bliskie jest piękno i los polskich rzek do nagrania lub opisania swojej historii i umieszczenia jej na swoich mediach społecznościowych z hasztagiem #rzekaUrzeka. Wideo przygotowane wspólnie z architektami w ramach akcji „Rzeka urzeka” można oglądać na profilach społecznościowych Geberit.