Okrągła rocznica międzynarodowej współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej została uświetniona powstaniem czterech murali w stolicach państw członkowskich. Pierwszy z nich, stworzony przez Good Looking Studio na warszawskim Powiślu, służy również upamiętnieniu polskiej prezydencji w V4. Pozostałe trzy murale można podziwiać w Pradze, Bratysławie i Budapeszcie.

30 lat współpracy

W 2021 r. obchodzimy 30. rocznicę powstania Grupy Wyszehradzkiej. W jej ramach Polska, Węgry, Słowacja i Czechy skupiają się na pogłębieniu współpracy międzynarodowej w zakresie politycznym, kulturowym, gospodarczym, a także społecznym. Drugim wydarzeniem, które postanowiono jednocześnie upamiętnić w artystycznej formie czterech murali w stolicach państw członkowskich, jest zakończenie rocznej prezydencji Polski w V4.  

Społeczny dialog na murach

Nadzór nad procesem kreatywnym pełniło warszawskie Good Looking Studio, które odpowiadało również za realizację murali w Pradze i Warszawie. Pierwszym etapem było wytypowanie grona artystów, którzy przygotują szkice muralu. Narodowemu Centrum Kultury najbardziej przypadł do gustu ten stworzony przez studentkę wydziału projektowania graficznego ASP w Łodzi, ilustratorkę Magdę Miszczak. Kolorowy projekt przedstawia grupę osób malujących na ścianie napis mówiący o 30. rocznicy V4. Pierwsze z malowideł zostało zaprezentowane w Warszawie, na ulicy Dobrej 53.

Na oficjalnym odsłonięciu na Powiślu pojawili się m.in Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Piotr Gliński, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury, Rafał Wiśniewski oraz przedstawiciele państw wyszehradzkich. Dyrektor nagrodzonego w tym roku Nagrodą Wyszehradzką Narodowego Centrum Kultury podkreślił rolę murali w przestrzeni miejskiej. Cały projekt stworzenia czterech malowideł określił mianem nowej galerii sztuki ulicznej. Swoje zdanie o tej formie komunikacji wyraził również Szymon Szynkowski vel Sęk - Grupa Wyszehradzka to wiele projektów nie tylko politycznych, ale też społecznych. Od ponad 20 lat funkcjonuje Fundusz Wyszehradzki, z tego funduszu zrealizowano wiele projektów.

Elementem dialogu ze społeczeństwami jest także ten mural, który odsłaniamy w Warszawie - powiedział wiceminister spraw zagranicznych na inauguracji. Mural w Warszawie odsłonięty został jako pierwszy z czterech realizacji w stolicach państw V4. Kolejne oficjalne uroczystości odbyły się jeszcze w czerwcu w Bratysławie, przy ulicy Gorkiego 3 oraz Budapeszcie, ul. Klauzál 32. Ostatnia z realizacji ujrzała światło dzienne w drugiej połowie lipca w Pradze, ul. Stroupežnického 10. Ekspozycja wszystkich murali jest długoterminowa.

Inicjatorzy i partnerzy projektu

Projekt został zrealizowany we współpracy Narodowego Centrum Kultury i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, z zaangażowaniem Instytutów Polskich w Bratysławie, Budapeszcie i Pradze. Realizację murali w Warszawie i Pradze powierzono Good Looking Studio.