Kiedy myślimy o designie, myślimy o Apple. Firma, która od lat jest symbolem innowacji i elegancji, po raz kolejny zaskakuje nas swoim najnowszym produktem - iPhone 15. Ale czy nowy model smartfona jest godny miana ikony designu? Sprawdźmy!

Zagadnienia w artykule:
  • Nowy iPhone 15 - jakie zmiany czekają użytkowników Apple?
  • iPhone i fenomen telefonów Apple
  • Co wiemy o iPhone 15?
  • Jak wygląda iPhone 15?
  • Nowe kolory i bateria
  • Cena i premiera
  • Ikona designu - kto stoi za projektami sprzętu Apple?
  • Czy iPhone 15 to więcej niż tylko telefon?

Nowy iPhone 15 - jakie zmiany czekają użytkowników Apple?

Z każdą nową premierą iPhone'a, Apple stawia sobie za cel przedefiniowanie tego, co uważamy za nowoczesny smartfon. iPhone 15 nie jest wyjątkiem. Pierwsze co rzuca się w oczy, to jeszcze bardziej minimalistyczny design. Ramki są jeszcze cieńsze, a aparat został tak wbudowany w obudowę, że prawie z nią się zlewa. Wyświetlacz? Jeszcze bardziej żywe kolory i ostrość, która zachwyca każdego miłośnika designu. 

iPhone i fenomen telefonów Apple

Choć światowy rynek jest w większości zdominowany przez smartfony działające na systemie Android, urządzenia firmy Apple cieszą się ogromną popularnością. Pierwszy iPhone zrewolucjonizował rynek telefonów komórkowych, pokazując kierunek, w którym powinna rozwijać się branża. Wciąż wyraźnie widać, że inni producenci mocno inspirują się designem i funkcjonalnością sprzętów Apple.

Co wiemy o iPhone 15?

Nowy iPhone 15 zostanie wprowadzony na rynek w kilku wariantach: iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro oraz iPhone 15 Pro Max (Ultra). Wszystkie te modele będą działać na najnowszej wersji systemu operacyjnego Apple - iOS 17. Co ciekawe, iPhone 15 i 15 Plus będą wyposażone w czip A16 Bionic, natomiast wersje Pro i Pro Max w A17 Bionic. Jednak największą zmianą jest wprowadzenie portu USB-C zamiast dotychczasowego Lightning, co jest odpowiedzią na regulacje Unii Europejskiej dotyczące jednolitego standardu ładowania.

Jak wygląda iPhone 15?

Dynamiczna wyspa na ekranie, która była nowością w poprzednich modelach Pro, teraz stanie się standardem również w podstawowej wersji iPhone'a 15. Co więcej, w iPhone 15 Pro i Pro Max ramki mają być delikatnie węższe. Wyspa z tyłu obudowy pozostaje niezmieniona, ale matryca aparatów iPhone'a 15 Pro Max/Ultra ma oferować nawet 10-krotny zoom optyczny.

Nowe kolory i bateria

Podstawowe modele iPhone 15 będą dostępne w pięciu kolorach: czarnym, różowym, żółtym, niebieskim i białym. Wersje Pro będą dostępne w kolorach czarnym, srebrnym, niebieskim i szarym. Co do baterii, Apple planuje znaczące ulepszenia. Na przykład, iPhone 15 będzie miał baterię o pojemności 3877 mAh, co stanowi wzrost o 18% w porównaniu z poprzednią generacją.

Cena i premiera

iPhone 15 został zaprezentowany na początku września 2023 roku podczas corocznego wydarzenia Apple Event. Cena startowa dla iPhone 15 z 128 GB pamięci wynosi 4699,00 zł, natomiast dla iPhone 15 Pro Max z 259 GB pamięci to 7199,00 zł. Warianty pojemnościowe nowych smartfonów to 128 GB, 256 GB, 512 GB oraz 1 TB.

Ikona designu - kto stoi za projektami sprzętu Apple?

Sir Jonathan Ive, często nazywany Jony'm Ive, to jedna z najbardziej wpływowych postaci w świecie designu technologicznego. Urodzony w 1967 roku w Londynie, Ive rozpoczął swoją karierę studiując design na Newcastle Polytechnic. Po ukończeniu studiów dołączył do firmy Tangerine, londyńskiego studia projektowego, gdzie pracował nad różnymi projektami, w tym koncepcyjnymi projektami łazienek i narzędziami ogrodniczymi.

Jego talent został dostrzeżony przez Apple w latach 90., co doprowadziło do jego przeniesienia do Kalifornii i rozpoczęcia pracy dla giganta technologicznego. W Apple Ive szybko stał się kluczową postacią, odpowiadając za design takich produktów jak iMac, iPod, iPhone i iPad. Jego podejście do designu charakteryzowało się minimalistycznym stylem, dużą dbałością o detale i pasją do wykorzystywania nowatorskich materiałów.

Pod kierownictwem Ive'a, Apple stało się synonimem nowoczesnego designu, łącząc funkcjonalność z estetyką. Jony Ive nie tylko wpłynął na kształt produktów Apple, ale również na całą kulturę projektowania w branży technologicznej. W 2019 roku ogłosił odejście z Apple, aby założyć własne studio projektowe o nazwie LoveFrom, ale jego wpływ na design i kulturę Apple będzie trwał przez wiele lat.

Choć Ive opuścił firmę, jego duch i filozofia wciąż są obecne w każdym produkcie Apple. Dzisiejszy zespół projektowy Apple, pod kierownictwem Evansa Hankey i Alana Dyera, kontynuuje jego wizję, łącząc funkcjonalność z estetyką na najwyższym poziomie.

Czy iPhone 15 to więcej niż tylko telefon?

Dla wielu z nas iPhone to nie tylko narzędzie do komunikacji, ale przede wszystkim przedmiot pożądania. Jego design, materiały wykończeniowe i dbałość o szczegóły sprawiają, że jest to prawdziwe dzieło sztuki. iPhone 15 podnosi tę poprzeczkę jeszcze wyżej, stając się nie tylko telefonem, ale prawdziwym manifestem designu.