W sercu Katowic, tuż przy dworcu kolejowym, ponownie rozkwitnie życie. Rewitalizacja Kwartału Dworcowa przywróci blask zabytkowym kamienicom i tętniącą życiem atmosferę tej wyjątkowej przestrzeni.

Miasto zyskuje nową jakość

Rewitalizacja to proces, który tchnie nowe życie w tkankę miejską, eliminując problemy trapiące centra wielu aglomeracji. Przywraca rangę historycznej zabudowie, chroni dziedzictwo i ożywia centra miast. W przypadku katowickiego Kwartału Dworcowa rewitalizacja wykracza daleko poza odnowę zabytkowych budynków. Staje się katalizatorem pozytywnych zmian w przestrzeni miejskiej.

Katowickie kamienice kiedyś, fot. Dział Fotografii Muzeum Historii Katowic/ Grupa Epione.
Katowickie kamienice dzisiaj, fot. Bartek Barczyk

Historia spotyka się z nowoczesnością

Kwartał Dworcowa to przykład rewitalizacji, która łączy szacunek dla historii z nowoczesnymi rozwiązaniami. Inwestycja obejmuje 11 kamienic tworzących pierzeję zabudowy między ulicami Dyrekcyjną i Mielęckiego.

Zabytkowa kamienica narożna, widok od strony Placu Dworcowego (projekt i wizualizacja: KONIOR STUDIO).

Projekt rewitalizacji autorstwa pracowni Konior Studio zakłada m.in.:

Przekształcenie parterów w lokale usługowo-gastronomiczne: zrównane z poziomem chodnika i wyposażone w panoramiczne witryny, staną się one przyjaznymi i tętniącymi życiem przestrzeniami.

Podziemny parking: zapewni wygodne parkowanie dla gości i mieszkańców.

Strefę SPA i apartamenty hotelowe: powstaną w unikalnej kamienicy z mansardowym poddaszem.

Tarasy rekreacyjne na dachach: z widokiem na miasto i wyposażone w panele fotowoltaiczne, będą one stanowić wyjątkową przestrzeń wypoczynku i relaksu.

Renowację fasad i detali architektonicznych: przywróci ona blask secesyjnym kamienicom i podkreśli ich unikatowy charakter.

Rewitalizację wnętrz: obejmie m.in. odnowę zabytkowych sieni, sklepień, posadzek, snycerki i sufitów kasetonowych.

Narożnik Placu Dworcowego i ul. Dyrekcyjnej (projekt i wizualizacja: KONIOR STUDIO)

Plac Dworcowy - nowa wizytówka Katowic

Po rewitalizacji Plac Dworcowy stanie się przyjazną i funkcjonalną przestrzenią publiczną. Nowe funkcje w kamienicach, zrewitalizowane elewacje i place oraz zielone tarasy na dachach z pewnością przyciągną zarówno mieszkańców Katowic, jak i turystów. Kwartał Dworcowa stanie się wizytówką miasta, łączącą bogatą historię z nowoczesną funkcjonalnością i stanowiącą przykład udanej rewitalizacji przestrzeni miejskiej. 

Pierzeja wzdłuż Placu Dworcowego (projekt i wizualizacja: KONIOR STUDIO).