Poznaliśmy zwycięzców 17. edycji międzynarodowego konkursu make me!, jednego z najważniejszych wydarzeń w świecie designu. Tegoroczne finały były pełne emocji, z 28 propozycjami wyłonionymi z zgłoszeń z całego świata. Konkurs został rozstrzygnięty 21 maja podczas otwarcia Łódź Design Festival 2024. Kto zdobył nagrody z puli 50 000 zł?

make me! - miejsce dla młodych talentów

Make me! to międzynarodowy konkurs wzorniczy, który stał się nieodłączną częścią Łódź Design Festival. Jego głównym celem jest prognozowanie nadchodzących trendów oraz wsparcie młodych projektantów. Michał Piernikowski, juror i dyrektor ŁDF, podkreśla, że uczestnictwo w konkursie to nie tylko prestiż, ale także okazja do zbudowania rozpoznawalności dzięki wystawom i publikacjom medialnym.

28 wyjątkowych projektów

W kwietniu jury, w skład którego wchodzili Joanna Krokosz, Tomek Rygalik, Kaja Werbanowska, Kasia Kabo, Tomek Pydo oraz Michał Piernikowski, wybrało 28 projektów spośród ponad 150 zgłoszeń. Wybrane projekty cechują się oryginalnością formy i funkcji oraz mają potencjał do zrewolucjonizowania codziennego życia. Można je podziwiać na wystawie make me! 2024 - Laboratorium Innowacji do 26 maja.

Wielkie rozstrzygnięcie

Drugi etap obrad jury odbył się 21 maja, kiedy to oceniono gotowe modele 3D. Decyzja jury została ogłoszona podczas otwarcia ŁDF2024, a nagrody przyznano aż sześciu projektom!

I Nagroda: Jacobo Cuesta Wolf za New Grid Jacobo

Cuesta Wolf zdobył I nagrodę make me! Design Award 2024, otrzymując 15 000 PLN za projekt New Grid - innowacyjny system półek. New Grid to system adaptacyjny, łatwy w naprawie i recyklingu, zbudowany bez użycia śrub. Składa się z czterech elementów, a jego opakowanie zamienia się w półki. Projekt promuje odpowiedzialność producentów za produkt, umożliwiając jego zwrot w zamian za kaucję.

ŁDF2024, make me!, New Grid, projekt: Jacobo Cuesta Wolf

II Nagroda: Piotr Pryk i Janek Beau

Nagroda II miejsca, ex aequo po 10 000 PLN, przypadła dwóm projektom: Piotr Pryk - Nowe metody kształtowania blachy stalowej Projekt Piotra Pryka wprowadza nowatorskie gięcie blachy stalowej w kształcie łuku, co pozwala na użycie cieńszego materiału, zmniejszając wagę mebli i zwiększając ich wytrzymałość. Meble są łatwe w transporcie i wykonane z recyklingowalnej stali oraz drewna ze zrównoważonych źródeł.

ŁDF2024, make me!, Nowe metody kształtowania blachy stalowej na przykładzie serii mebli, projekt: Piotr Pryk

Janek Beau - Designed to Die Projekt Designed to Die zwraca uwagę na pochówek urnowy z szacunkiem. Urna wykonana z biodegradowalnego wosku sojowego, po spaleniu świec, opada do grobu, symbolizując cykl życia i śmierci.

ŁDF2024, make me!, Designed to die, projekt: Janek Beau

III Nagroda: Staś Stupkiewicz za Weave

Staś Stupkiewicz zdobył III nagrodę, otrzymując 5 000 PLN za kolekcję lampek stołowych Weave. Lampki są drukowane w 3D i można je personalizować za pomocą konfiguratora. Druk 3D i automatyzacja procesów umożliwiają łatwą produkcję unikatowych lamp. Wyróżnienie INTERPRINT: Maja Góralczyk za Akcesoria plażowe przyjazne morzu Maja Góralczyk otrzymała make me! INTERPRINT AWARD za projekt akcesoriów plażowych wykonanych z muszli muli i ostryg, pozyskanych z restauracji. Projekt promuje design o obiegu zamkniętym, minimalizując wpływ na środowisko.

ŁDF2024, make me!, Weave, projekt: Staś Stupkiewicz

Wyróżnienie Elle Decoration: Dominik Syska za Switch Concept

Redakcja Elle Decoration wyróżniła Dominika Syskę za projekt Switch Concept - ręcznie robione włączniki do oświetlenia i gniazda elektryczne. Projektant postanowił zmienić materiał ze sklejki na recyklowany plastik, odpowiadając na problem zanieczyszczenia środowiska.

ŁDF2024, make me!, Switch Concept, projekt: Dominik Syska

Podsumowanie

Finaliści konkursu make me! 2024 to prawdziwa awangarda designu, prezentująca innowacyjne podejście i dbałość o środowisko. Ich prace można podziwiać na wystawie make me! 2024 - Laboratorium Innowacji do 26 maja, w ramach 18. edycji Łódź Design Festival. Szczegóły programu dostępne są na stronie festiwalu: www.lodzdesign.com.