Warszawskie wnętrza skrywają historie, które fascynują zarówno mieszkańców stolicy, jak i pasjonatów architektury i designu. Najnowsza książka „Warszawskie mieszkania. Biografie miejsc, rzeczy i ludzi”, autorstwa Piotra Korduby i Jarosława Trybusia, otwiera przed nami drzwi do 24 wyjątkowych lokali. Premiera już 19 czerwca, a wśród odwiedzonych mieszkań znajdziemy przestrzenie należące do znanych osobistości, takich jak reżyserka Małgorzata Szumowska i projektantka Maja Ganszyniec.

Korduba i Trybuś, obaj uznani historycy sztuki, zapraszają czytelników do odkrycia prywatnych światów, które kryją się za warszawskimi adresami. W swojej książce opisują mieszkania jako przestrzenie głęboko związane z ich mieszkańcami, pełne osobistych i zawodowych historii, które tworzą swoisty kalejdoskop warszawskiego życia.

Małgośka Szumowska i Mateusz Kościukiewicz: miłość do książek w sercu sypialni

Małgorzata Szumowska, ceniona reżyserka, oraz jej partner, aktor Mateusz Kościukiewicz, udostępnili autorom swoje mieszkanie, które ukazuje ich codzienne życie. Sypialnia tej pary jest miejscem, gdzie pasja do literatury manifestuje się w postaci stosów książek. Po obu stronach łóżka piętrzą się tomy – stos od strony okna należy do Mateusza, a od strony ściany do Małgorzaty. To wnętrze jest dowodem na to, że ich życie prywatne i zawodowe przenika się, tworząc unikalny klimat.

Maja Ganszyniec: funkcjonalność i piękno w jednym

Książka Korduby i Trybusia odwiedza także mieszkanie Mai Ganszyniec, uznanej projektantki wnętrz i mebli. Jej przestrzeń to doskonały przykład, jak połączyć estetykę z funkcjonalnością. Ganszyniec, znana z minimalistycznego podejścia, stawia na praktyczność, jednocześnie dbając o każdy detal. Jej mieszkanie, podobnie jak projekty, które tworzy, jest świadectwem umiejętności łączenia nowoczesności z ciepłem domowego ogniska.

Historie zaklęte w murach

Książka „Warszawskie mieszkania” to nie tylko zbiór opisów wnętrz, ale przede wszystkim opowieść o ludziach i ich miejscach. Autorzy zwracają uwagę na to, jak przestrzenie te odzwierciedlają tożsamość swoich właścicieli. Każde z mieszkań jest „elementem identyfikacji tożsamościowej” swoich mieszkańców, co sprawia, że wnętrza te są niepowtarzalne.

Piotr Korduba, dyrektor Instytutu Historii Sztuki UAM, znany jest ze swoich badań nad kulturą zamieszkiwania i rzemiosłem artystycznym. Jarosław Trybuś, współzałożyciel Fundacji Centrum Architektury, w latach 2012–2022 pełnił funkcję wicedyrektora Muzeum Warszawy. Razem stworzyli dzieło, które nie tylko opisuje wnętrza, ale również ukazuje ich „warszawskość”, czyli unikalny charakter wynikający z historii i współczesności.

Podsumowanie

„Warszawskie mieszkania. Biografie miejsc, rzeczy i ludzi” to książka, która pozwala nam zajrzeć do prywatnych światów znanych osobistości, takich jak Małgorzata Szumowska i Maja Ganszyniec. Dzięki niej możemy zrozumieć, jak przestrzeń mieszkalna wpływa na życie i twórczość jej mieszkańców. To fascynująca lektura dla wszystkich, którzy interesują się wnętrzami, designem i historią Warszawy.