Pierwsza współpraca Antonio Citterio z firmą Duravit została zainspirowana złotym podziałem. Rezultatem jest seria łazienkowa Aurena, która emanuje ponadczasową elegancją. Ceramika w kolorze białym lub czarnym łączy się ze szczotkowaną stalą nierdzewną i szeroką gamą wykończeń mebli, zapewniając wyjątkowy i wysokiej jakości wystrój wnętrz. Aurena to wszechstronne rozwiązanie do projektowania wnętrz, które równie dobrze nadaje się do użytku w łazienkach prywatnych lub gościnnych, jak i w charakterystycznych obiektach, takich jak hotele, gabinety lekarskie czy toalety w biurach i restauracjach.

Jakie wymagania współczesnej łazienki spełnia Aurena?

Antonio Citterio: W serii łazienkowej Aurena starałem się dać bardzo proste odpowiedzi na różne realia. Przy umywalce potrzebujemy elementów do powieszenia ręcznika, potrzebujemy dużych blatów, potrzebujemy miejsca do przechowywania - a wszystko to powinno idealnie do siebie pasować. Aurena oferuje rozwiązania, które wykraczają poza zwykłą estetykę. Wiemy, że potrzebujemy szeregu elementów, aby zaspokoić różne sytuacje przestrzenne, w tym podwójne umywalki. Są to prawdziwe rzeczy, które odzwierciedlają rzeczywiste zapotrzebowanie.

Antonio Citterio na stoisku Salone del mobile 2024, gdzie zadebiutowała seria łazienkowa Aurena.

Jakie miałeś podejście projektowe do serii łazienkowej Aurena?

Antonio Citterio: Za punkt wyjścia przyjęliśmy podstawowe kwestie - ideę rozwiązania przestrzennego, ideę porządku w łazience i ideę ostrożnego obchodzenia się z wodą, dlatego na przykład zmniejszyliśmy rozmiar umywalek. To były najważniejsze początkowe wskazówki. Kiedy mówimy o meblach łazienkowych, mamy na myśli przedmioty, które są nie tylko funkcjonalne, ale także potrafią więcej. Na przykład, gdy myślimy o łazienkach hotelowych, to potrzebują one dużych blatów i sposobów na utrzymanie porządku. Każdy mebel musi oferować miejsce na ręczniki, kosmetyki, suszarkę do włosów, szczoteczkę do zębów... Chcieliśmy również przenieść to doświadczenie z sektora łazienek hotelowych do prywatnej łazienki i wykonać je z pewnym estetycznym rozmachem. Na tym się skupiliśmy.

Antonio Citterio o podejściu projektowym do serii łazienkowej Aurena: "Każdy mebel musi oferować miejsce na ręczniki do rąk, kosmetyki, suszarkę do włosów, szczoteczkę do zębów... Chcieliśmy również przenieść to doświadczenie z sektora łazienek hotelowych do prywatnej łazienki i zrealizować je z pewnym estetycznym rozmachem".

Jak łączysz architekturę i design w swoich projektach?

Antonio Citterio: Angażuję się w design jako w element projektów architektonicznych. Jako architekt doskonale zdaję sobie sprawę z problemów występujących w projektach budowlanych i starasz się znaleźć na nie odpowiedź. Myślę, że generalnie tradycją włoską, a w szczególności mediolańską, jest to, że architekci zajmują się projektowaniem, a nie na odwrót. Jeśli zajmujesz się tylko projektowaniem, od razu myślisz o naprawdę kultowym obiekcie, a to, czy jest funkcjonalny, czy nie, nie ma znaczenia. I odwrotnie, jako architekt naprawdę zajmujesz się problemem i szukasz najlepszego sposobu na jego rozwiązanie. Rzeczywiście, to nie przypadek, że zaczęliśmy od poszukiwania "rozwiązań" przestrzennych zamiast projektowania Aureny.

W jakim stopniu projekt Aureny jest inspirowany złotym podziałem?

Antonio Citterio: Złota proporcja dotyczy proporcji, sposobu podziału przestrzeni w celu stworzenia estetycznego postrzegania równowagi, która wygląda przyjemnie. Eleganckie, zintegrowane przegrody, które organizują obszar na podobszary o różnych rozmiarach zgodnie z zasadami złotego podziału, są kluczowym elementem projektu. Osiągnięty w ten sposób efekt estetyczny jest bardzo ważny. Łazienka stała się osobistą przestrzenią, która przekazuje satysfakcję. Tutaj nie chodzi już tylko o funkcję.

Idealnie proporcjonalna powierzchnia w strefie mycia: wykonane w całości z ceramiki i oddzielone od strefy mokrej, blaty toaletowe ze zintegrowanymi przegrodami i precyzyjnymi, eleganckimi konturami są idealne do uporządkowanego przechowywania akcesoriów łazienkowych.

Co dla Ciebie osobiście oznacza łazienka?

Antonio Citterio: W porównaniu z wcześniejszymi okresami, kiedy łazienka służyła jedynie celom praktycznym i była czysto funkcjonalna, być może dla dużej rodziny, dziś stała się bardziej osobistym pomieszczeniem i nie tylko przestrzenią życiową. W mojej własnej łazience mam wygodne fotele i książki, oglądam wiadomości i słucham muzyki. Dla mnie jest to miejsce, w którym mogę się wycofać, być sobą i rozpocząć oraz zakończyć dzień w jak najbardziej harmonijny sposób. Działa to szczególnie dobrze, ponieważ moja żona i ja mamy oddzielne łazienki, co jest całkowicie normalne w USA, gdzie dorastała.