PULSE 2024 odbędzie się w Pradze w dniach 2-3 października 2024 roku. Do udziału w wydarzeniu zaproszono liderów architektury i wzornictwa. Tematem tegorocznej konferencji jest „Zrównoważony rozwój: Jaka jest cena?".

Po sukcesie majowej konferencji w Ostrawie międzynarodowa platforma PULSE powraca z kolejnym ważnym wydarzeniem. Dwudniowa konferencja, zaplanowana na 2-3 października 2024 roku w Pradze, po raz kolejny jednoczy profesjonalistów z dziedzin architektury, urbanistyki oraz projektowania wnętrz i produktów, reprezentujących pięć krajów Europy Środkowej: Austrię, Czechy, Węgry, Polskę, i Słowację. Wśród najważniejszych wydarzeń znajdzie się ekskluzywny wykład jednego z czołowych architektów na świecie, Kengo Kumy oraz gala, podczas której nastąpi ogłoszenie zwycięzców nagród PULSE Awards, w której udział wezmą czołowi architekci i projektanci z regionu Europy Środkowej. 

Konferencja PULSE 2024, Praga, Czechy

PULSE szybko zyskało pozycję wiodącej platformy wymiany innowacyjnych pomysłów i wspierania współpracy kreatywnej ponad granicami. Inicjatywa ma na celu połączenie architektów, projektantów, naukowców i decydentów oferując przestrzeń do dialogu, dzielenia się najlepszymi praktykami i stawiania czoła wyzwaniom kształtującym dzisiejszy kreatywny krajobraz Europy Środkowej. „Od początku naszym celem było stworzenie forum, podczas którego profesjonaliści mogliby wymieniać się doświadczeniami i wzajemnie się inspirować, niezależnie od tego, gdzie mieszkają i jaki jest zakres ich pracy” - mówi Miloš Štěpař, założyciel platformy PULSE. „PULSE odpowiada na potrzebę twórców nie tylko komunikowania się, ale także wspólnego znajdowania nowych ścieżek rozwoju”.

Temat konferencji: Rzeczywisty koszt zrównoważonego rozwoju

Tematem tegorocznej konferencji w Pradze jest „Zrównoważony rozwój: Jaka jest cena?”. Prelegenci podzielą się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami na temat wyzwań i możliwości wdrażania zrównoważonych praktyk w architekturze, projektowaniu produktów i wnętrzach. W programie zaprezentowane zostaną zarówno historie sukcesu, jak i szczere refleksje na temat błędów i wyciągniętych wniosków. „Naszym celem jest wywołanie dyskusji o tym, co naprawdę działa i gdzie musimy wprowadzić zmiany, aby zrównoważony rozwój przeszedł od teorii do codziennej rzeczywistości” - wyjaśnia Štěpař.

Główną gwiazdą tegorocznej konferencji PULSE w Pradze będzie Kengo Kuma, wybitny japoński architekt, znany z projektów takich jak Stadion Narodowy w Tokio czy siedziba Louis Vuitton Moët Hennessy w Osace

Kengo Kuma - gość specjalny PULSE w Pradze

Konferencję uświetni prestiżowy wykład Kengo Kumy, cieszącego się międzynarodowym uznaniem japońskiego architekta, znanego z kultowych realizacji, takich jak Japoński Stadion Narodowy i siedziba LVMH w Osace. Projekty Kumy konsekwentnie dążą do harmonijnej równowagi pomiędzy naturą, nowoczesnym designem i tradycyjnymi materiałami, mając na uwadze zrównoważony rozwój. Jego charakterystyczne podejście uczyniło go jedną z najbardziej wpływowych postaci współczesnej architektury.

Podczas dwudniowej konferencji PULSE w Pradze na scenie zaprezentują się międzynarodowe gwiazdy oraz szereg prelegentów z Europy Środkowej z dziedzin architektury i designu. Wśród nich:

  • Deyan Sudjic (Wielka Brytania), wpływowy krytyk designu i były dyrektor Muzeum Wzornictwa w Londynie, przedstawi swoje spojrzenie na tożsamość środkowoeuropejską oraz polityczne wykorzystanie designu i architektury w regionie.
  • Dyrektor generalny firmy meblowej Ligne Roset, Antoine Roset (Francja), omówi wizję przyszłości firmy i sposoby radzenia z zagadnieniami zrównoważonego rozwoju w nowoczesnym designie.
  • Psycholog architektury Michal Matlon (Słowacja) omówi znaczenie trwałości emocjonalnej w budynkach.

 

Wielu architektów i urbanistów, jak na przykład kierownik Wydziału Planowania Przestrzennego i Zagospodarowania Przestrzennego Wiednia Bernhard Steger (Austria), architekt-artysta Didier Fiúza Faustino (Francja), Jan Vondrák (Czechy) z pracowni architektonicznej Mjölk oraz budapeszteński Główny Architekt Zoltán Erő (Węgry) podzielą się swoimi perspektywami i doświadczeniami.

Polscy architekci i projektanci na konferencji PULSE 2024 w Pradze

Na konferencji w Pradze nie zabraknie również prelegentów z Polski. Znajdą się wśród nich: 

  • Jadwiga Husarska-Sobina - zajmuje się projektowaniem mebli, produktów pod względem przemysłowym oraz sprzętu medycznego. Prowadzi Husarska Design Studio z licznymi wdrożeniami rynkowymi w różnych branżach biznesu. Jej projekty są corocznie prezentowane na największych branżowych targach na całym świecie.
  • Kacper Gronkiewicz - mieszka i pracuje w Warszawie. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Ecole d'Architecture Paris-Val-de-Marne. Od 2007 roku prowadzi własną praktykę w zakresie architektury i projektowania wnętrz.
  • Marcin Szczelina - krytyk i kurator architektury. Od 2014 roku ekspert europejskiej nagrody Mies van der Rohe Award. Współtwórca projektu Let’s talk about garbage prezentowanego na głównej wystawie Biennale Architektury w Wenecji w 2016 roku. Założyciel Architecture Snob - platformy do promocji polskiej architektury. Autor tekstów o kondycji współczesnej architektury.
  • Robert Konieczny - polski architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 1996 roku uzyskał certyfikat New Jersey Institute of Technology. Szef biura KWK Promes powstałego w 1999 roku. W 2012 roku został niezależnym ekspertem Fundacji Miesa van der Rohe. Twórca pracowni architektonicznej KWK Promes. Od 2017 członek zagraniczny francuskiej Akademii Architektury, od 2022 honorowy członek Stowarzyszenia Architektów Republiki Czeskiej Obec architektů.
Październikowa konferencja PULSE odbędzie się w Technologicznym Centrum Akademii Sztuk, Architektury i Designu, ul. Mikulandská 5, Praga, fot. Peter Fabo
Technologiczne Centrum Akademii Sztuk, Architektury i Designu, Praga, Czechy, fot. Peter Fabo

Świętowanie doskonałości PULSE Awards

Podczas praskiej imprezy nagrody PULSE zostaną wręczone wybitnym osobom i projektom, wybranym przez międzynarodowe jury, w skład którego wchodzą osobowości świata architektury i designu, a wśród nich - Daniel Libeskind (architektura), Studiopepe (projektowanie wnętrz) i Formafantasma (projektowanie produktu).

Kengo Kuma zostanie uhonorowany prestiżową nagrodą Jan Kaplicky Lifetime Achievement PULSE Award, wyróżnieniem w postaci chłodziarki do szampana zaprojektowanej przez Jana Kaplickiego i powołanej do życia przez Maxima Velčovskiego przy wsparciu Lasvit, jednego z głównych partnerów konferencji. Po zeszłorocznej nagrodzie Daniela Libeskinda Kuma stanie się najnowszym laureatem tego wyjątkowego wyróżnienia.

PULSE to inicjatywa mająca na celu mapowanie, łączenie i inspirowanie branż kreatywnych w całej Europie Środkowej, ze szczególnym uwzględnieniem architektury, urbanistyki oraz projektowania wnętrz i produktów. Podstawowym celem projektu jest wspieranie wymiany najlepszych praktyk i zachęcanie do dialogu pomiędzy profesjonalistami - architektami, projektantami, deweloperami, naukowcami i decydentami z pięciu krajów: Austrii, Czech, Węgier, Polski i Słowacji. Poprzez konferencje, dyskusje, wystawy i wydarzenia networkingowe PULSE umożliwia uczestnikom z różnych dziedzin branż kreatywnych wymianę doświadczeń, know-how i wizji, promując współpracę i stymulując dyskusję w całym regionie Europy Środkowej. 

 

  • Konferencja PULSE 2024
  • Data: 2-3 października 2024 r.
  • Miejsce: Technologiczne Centrum Akademii Sztuk, Architektury i Designu, Praga, Czechy
  • Szczegóły: więcej informacji na temat wydarzenia, prelegentów, programu i sprzedaży biletów można znaleźć na stronie https://pulse.archi