Patchworkowy dom pełen kolorów

Zarówno Marta, jak i jej partner, mają wolne zawody i dużo czasu spędzają w domu. Borykają się na co dzień z rożnymi problemami, które dotyczą rodzin patchworkowych, ale starają się w tym wszystkim uczyć się nawzajem tolerancji i zrozumienia.

Zarówno krzesła jadalniane, jak również rozkładany narożnik w salonie to modele z kolekcji sklepu makehome.pl. Marta trafia na tę stronę przypadkiem, zakupiła próbki tkanin i zakochała się w pięknej welwetowej tkaninie Sorriso, z której wykonane zostały te meble.

W tym domu dużo się dzieje, projektantka chciała, żeby odzwierciedlał on charaktery domowników, ale szukała też rozwiązań praktycznych - przy wieloosobowej rodzinie jest to konieczne. Dlatego postawiła na proste rozwiązania, ale za to w mocnej, odważnej kolorystyce. Znalazła połączenie kolorów nietypowe, lecz bardzo przyjazne i ciepłe. Pomogło jej w tym wygranie konkursu firmy produkującej oświetlenie - firmy SPOTLINE. Mogła sobie wybrać lampy z oferty tej firmy i wybrała dwie proste miedziane lampy nad stół, model Para Cone - od tego zaczął się ten projekt.

Między szafkami kuchennymi Marta zaprojektowała wąskie okno , przez które zagląda do domu zieleń. Celowo przy nim umieściła zlew, piękny widok umila wykonywanie typowych czynności kuchennych.

Postanowiła że miedź będzie bazą, do której dołączyły inne kolory. W salonie róż i wszystkie odcienie koloru ceglanego, w łazience błękit i ceglany, w pokoju młodszej córki zieleń i ceglany. Tłem dla tych połączeń stały się neutralny beż i biel, a pazura dodały czarne akcenty. Jedynie w sypialni Marta postawiła na spokojniejszą kolorystykę - błękit, beż, biel i złoto. Nie chciała tam aż tak energetycznych kolorów tylko takich, które będą sprzyjać wyciszeniu. Można powiedzieć że kolor to najważniejszy bohater tej aranżacji.

Projektantka udowodniła, że na pozór niepasujące do siebie barwy jak róż i pomarańcz mogą tworzyć razem oryginalną, spójną aranżację.

Funkcjonalne rozwiązania dla dużej rodziny

Dom parterowy

Już na etapie wyboru projektu właściciele szukali przytulnego domu parterowego. Nie chcieli mieć drugiego piętra - to sprzyja odizolowaniu członków rodziny, a zależało im na tym żeby być blisko siebie - to jest bardzo ważne w rodzinach patchworkowych. Szukali też projektu, w którym mogli idealnie pod ich rodzinę rozplanować układ pokojów. Można powiedzieć ze jest do dom szyty na miarę, układ pokojów, drzwi i okien jest bardzo przemyślany.

Pokój młodszej córki został zaprojektowany przez Martę w ścisłej współpracy z córką. To ona wybrała kolorystykę, łózko, fototapetę. Mama ubrała to w odpowiednią oprawę, tworząc pojemną zabudowę mieszczącą wszystkie skarby małej właścicielki pokoju.

Podłoga odporna na zarysowania i wodę

Marta na instagramie znana jako @marta_projektuje, jako projektantka wnętrz, która od wielu lat działa w branży, starała się unikać rozwiązań tylko i wyłącznie modnych, dla niej ważne były względy praktyczne, przedmioty proste w użyciu i trwałe. Dlatego zdecydowała się na podłogę laminowaną Quick-Step o podwyższonej odporności na wodę i zarysowania, co przy trojce dzieci i psie stało się najlepszym rozwiązaniem. Wybierając laminaty imitujące parkiet, projektantka postawiła na kompromis między wyglądem, a walorami użytkowymi - drewno szybko uległoby zniszczeniu przy tak intensywnym użytkowaniu.

W sypialni głównym bohaterem jest ściana za łóżkiem. Marta malowała ją sama, inspirowała się morskim wybrzeżem, chciała też uzyskać efekt surowej niedokończonej ściany.

Powierzchnie odporne na brud

O wygodę i funkcjonalność zadbano również w kuchni. Fronty mebli zostały wykonane z płyt meblowych Velvet Ultra Matt marki Forner, które cechują się ultramatową, niebrudzącą się powierzchnią. Aby zmaksymalizować wygodę użytkowania kuchni, projektantka zdecydowała się również na dodatkowy kran tzw. pot filler, montowany bezpośrednio przy płycie grzewczej, służący do napełniania wodą garnków.

W jadalni pierwsze skrzypce gra pokaźny, drewniany (rozkładany do 240 cm) stół, przy którym domownicy spędzają mnóstwo czasu. Zdarza im się tu przysiadać z laptopem, dlatego pod nim zostało wykonane gniazdko umieszczone w podłodze.

W łazience projektantka odważyła się na nietypowe połączenie błękitu z kolorem ceglanym, beżem i grafitem. Całość uzupełnia jasnoniebieska ceramika marki Massi-Molis.

W kolorowej łazience oprócz względów estetycznych również dominuje funkcjonalność. Szafka umywalkowa została wykonana z blatu kompaktowego HPL - odpornego na wodę i zarysowania. Na podłodze celowo postawiono na wzorzyste lastryko (model Arcana Ceramica Stracciatella-R Grafito 80x80), które znakomicie sprawdza się w codziennym użytkowaniu.

 

 

Autor
Kolorowy dom dla dużej rodziny. Projektantka połączyła róż z kolorem ceglanym!
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....