Bogusław Barnaś jest absolwentem dwóch uczelni, Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Wydziału Architektury Fachhochschule Muenster w Niemczech. Zdobywał doświadczenie m.in. u Normana Fostera – jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów.

Został zaliczony do grona 20 najbardziej utalentowanych młodych architektów wg brytyjskiego wydawnictwa Wallpaper* oraz do 10 polskich architektów wg Property Design. Jest laureatem prestiżowych nagród międzynarodowych, takich jak The Plan Award za Dom Polski (po raz pierwszy przyznanej za dom jednorodzinny z Polski), potrójna amerykańska nagroda MasterPrize w tym za całokształt, pierwsza nagroda ACD AWARD za projekt hotelu pod Wawelem czy nagroda Global Design Award za najpiękniejszy dom świata. Był nominowany do nagrody SARP, do brytyjskiej nagrody Dezeen Awards oraz do World Building of the Year. Można by tak wymieniać bez końca.

Jedna z poprzednich nagród - Polska Architektura XXL 2022 dla Domu Polska Zagroda
Tegoroczna nagroda Built Design Awards dla Domu Polska Zagroda

W wielu jego projektach przewija się słowo “polski”, “polska”, bo Barnaś w dużej mierze czerpie inspiracje z rodzimych wzorców, odwołując się do bogatej polskiej kultury i przetwarzając historyczne motywy w nowoczesny design. 

Polska Zagroda - dom w starej stodole

Polska Zagroda to najczęściej nagradzany dom jednorodzinny z Polski, jest to już 18-te wyróżnienie dla tej realizacji. Teraz zdobyła kolejne: BLT Built Design Awards w kategorii Architectural Design - Residential. 

Polska Zagroda wyprzedziła boom na domy-stodoły, które stały się ostatnio bardzo modne i polegają na przekształceniu budynków gospodarczych w domy mieszkalne. Ale w przeciwieństwie do aranżacji jednego obiektu, tu zdecydowano się na pięć, które są ze sobą połączone, tworząc niezwykle dynamiczną przestrzeń - nowoczesną rezydencję.

Współczesne gospodarstwo wiejskie

Pozornie przypadkowo rozrzucone bryły zostały starannie zaprojektowane, uwzględniając otaczający krajobraz i funkcje budynku. Pierwsza, masywna bryła garażu stanowi bufor odgradzający dom od drogi. Ostatnia, piąta bryła mieści część dzienną oraz sypialnię z drewnianym pomostem prowadzącym do lasu. Bryła ta usytuowana jest w tym samym miejscu, w którym stała historyczna stodoła. Właśnie tutaj, w głównej strefie dziennej odwzorowany został autentyczny klimat ażurowej stodoły. Pokoje dzieci oraz gabinet do pracy znalazły się w bryle, której okna wychodzą na staw.

Poszczególne bryły składające się na całość zagrody zostały wykończone drewnem o różnej fakturze (dawne budynki gospodarcze również miały odrębny charakter), tj. w postaci lameli oraz niby-dachówek, przypominających łuski na skórze jaszczurki.

Dom Zagroda - piękno z dawnych lat

Architekt i jego zespół starał się przywrócić pierwotne proporcje, zaburzone przez przypadkowe dobudówki z lat późniejszych. Nad wejściem znalazło się zadaszenie nawiązujące do istniejącej kiedyś drewnianej ornamentyki podcienia. 

We wnętrzach domu odsłonięta została czerwoną cegłę. Zrekonstruowano również piec kaflowy. Ale tym, co wyróżnia ten dom, to brak czwartej elewacji - całkowite przeszklenie ściany szczytowej pozwala wyeksponować konstrukcję domu.

Celem projektu była przestrzeń, która jest syntezą lokalnej tradycji, pięknego krajobrazu i użytkowej funkcji. Architekci z BXB studio uwzględnili grę światła i cienia, ukształtowanie terenu, istniejącą zieleń i infrastrukturę. Aby lepiej zintegrować budynek z otaczającym go krajobrazem, zaprojektowali kładkę podpartą belkami.

Film o Polskiej Zagrodzie 

Model architektoniczny Polskiej Zagrody stał się głównym bohaterem i myślą przewodnią animowanego filmu ArchiPaper autorstwa Rafała Barnasia z wytwórni Unique Vision Studio. Film który opowiada historię tego projektu został nagrodzony na wielu festiwalach filmowych.

Dom z Grotą - ekologiczny projekt

Dom z Grotą jest drugim projektem Bogusława Barnasia nagrodzonym w tym roku w konkursie LOOP Design Awards dla Domu z Grotą w kategorii Residential Concept.

To jeden z najbardziej inteligentnych, ekologicznych, nowatorskich i złożonych konstrukcyjnie oraz technologicznie domów. Projekt, w którym elementy ekologiczne towarzyszą współczesnej bryle architektonicznej. Barnaś kieruje się zasadą tzw. human-centered biophilic design, czyli architektury zorientowanej na zdrowie i szczęście człowieka. Nowoczesny design i elementy eko są tu nierozerwalne.

Dom z Grotą - nietypowa architektura

Dom z Grotą inspirowany legendą o Smoku Wawelskim powstanie na działce porośniętej paprociami, w bezpośrednim sąsiedztwie Lasu Wolskiego, nieopodal krakowskich Błoń. Z jego dachu rozpościerać się będzie widok na KrakówDom zlokalizowany jest na stromym północnym stoku.

Do domu dojeżdża się tunelem, który zaczyna się zaraz po przekroczeniu granicy posesji - cała infrastruktura jest ukryta pod ziemią. W ten sposób unika się problemu np. z odśnieżaniem drogi. Ponadto pozwala to stworzyć większą powierzchnię zieleni. 

Między podziemnymi a górnymi kondygnacjami znajduje się zacieniony trakt, który jest porośnięty paprociami - architekci nazwali go Grotą. Nie trzeba więc obchodzić budynku, lecz pójść “skrótem”.

Główne wejście do domu ma kształt falującej fasady, która nie tylko pełni funkcje reprezentacyjne, ale również odgrywa inne role: doświetla ogród leśny, tworzy zadaszenie strefy wejściowej czy stanowi balast statyczny dla nadwieszonej konstrukcji budynku.

 

Wnętrza budynku przypominają wielką, współczesną, przestrzenną rzeźbę, na której wspierają się reprezentacyjne schody, prowadzące na piętro i dalej na wielospadowy, zygzakowaty zielony dach. Został on pokryty łąką kwietną odpowiadającą ogrodowi leśnemu na dole. Ponad łąką kwietną zaprojektowano taras widokowy, który zdaje się lewitować nad ogrodem.

Na tarasie otulonym łąką kwietną znajdzie się również outdoorowa kuchnia, jacuzzi i farma solarna dyskretnie ukryta w zagłębieniach zygzakowatej łąki.

Inteligentny dom

W przestrzeni Groty zlokalizowanej pod domem odnajdziemy surrealistyczne przeszklenie, które architekci nazwali Smoczym Okiem. Łączy ono optycznie przestrzeń ogrodu i wewnętrznego domowego basenu zlokalizowanego w strefie dziennej. 

Parter budynku, który lewituje nad Grotą dzięki opracowanej stalowej konstrukcji mostowej stabilizowanej przez żelbetowy balast, mieści otwartą strefę dzienną - dwupoziomowy hol wejściowy, salon, kuchnię oraz wychodzącą na południowy-zachód jadalnię. Tutaj też znajdzie się strefa spa z przeszklonym z trzech stron basenem.

Na piętrze są mniejsze pomieszczenia, które przykryte są dwuspadowymi sklepieniami. Budynek jest wyposażony w windę i schody, które biegną przez wszystkie kondygnacje  - od dachu aż do poziomów -1 oraz -2. Pod ziemią ukryte są fitness, pomieszczenia techniczne oraz hala garażowa. 

Fasada głównej bryły budynku wykończona zostanie dynamicznie układaną cegłą, która przywołuje na myśl łuski baśniowego Smoka Wawelskiego. Cegła odwołuje się również do krakowskich tradycji budowlanych.

Budynek zostanie wyposażony w najnowsze inteligentne systemy, które zapewnią mu optymalną wydajność energetyczną zespoloną z naturalnym środowiskiem, geotermię, systemy nawadniania, systemy wykorzystania wody deszczowej, systemy ogrzewania i chłodzenia ściennego, pompy ciepła, naturalną wentylacje, wykorzystanie energii solarnej. 

Bogusława Barnasia można uznać za godnego przedstawiciela polskiej architektury. Jego pracownia kładzie duży nacisk na relacje człowieka z natura. Jak sam pisze na stronie BXB studio: Wierzymy, że zrównoważony rozwój zmieni świat na lepszy, piękniejszy, zdrowszy i doprowadzi ludzkość do nowych nieodkrytych jeszcze obszarów.

Autor
Dwie nagrody dla BXB studio! Bogusław Barnaś autorem projektów Polska Zagroda oraz Dom z Grotą!
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...