Gustowny komplet porcelany jest niezastąpioną ozdobą stołu zarówno podczas uroczystego przyjęcia, jak i rodzinnego obiadu. Porcelana jako najszlachetniejsza odmiana ceramiki, zachwyca jednocześnie funkcjonalnością i niepowtarzalną urodą. W jaki sposób powstają eleganckie, stylowe serwisy obiadowe i kawowe? Proces produkcji porcelany to niezwykle ciekawa droga, gdzie o sukcesie decyduje człowiek. Iwona Złota Róża to fason, który kojarzy niejeden sympatyk chodzieskiej porcelany. W jaki sposób powstaje? Mimo wszechobecnej automatyzacji, w tej branży wciąż na wagę złota jest dobór odpowiednich profesjonalistów.

Iwona Złota Róża to jedna z klasycznych kolekcji, często określana mianem ponadczasowej, która może się pochwalić niesłabnącą popularnością. Wyróżnia się ona wyjątkowym kształtem oraz charakterystycznymi reliefami. Kolekcja produkowana jest w Polsce od kilkudziesięciu lat i nadal cieszy się niezmiennym powodzeniem wśród klientów. Złożoność procesu produkcji oraz dbanie o każdy detal to cechy charakterystyczne dekoracji ręcznie malowanych, w tym słynnej Iwony, co widać już na pierwszy rzut oka.

Idealna masa porcelanowa

Przygotowanie masy porcelanowej jest pierwszym i bardzo ważnym etapem podczas produkcji porcelany, który odbywa się w tzw. szlamowni. Istotne jest nie tylko połączenie składników w odpowiednich proporcjach, ale także zwrócenie uwagi na czystość i strukturę masy. Konieczne jest poddanie jej rozmaitym procesom, dzięki którym materiał, z którego powstaje porcelana, jest wytrzymały i zachwyca swoim pięknem.

Producent takich marek jak Ćmielów, czy Chodzież korzysta z trzech rodzajów mas porcelanowych: lejnej, plastycznej oraz granulatowej. Każdą masę charakteryzuje inny sposób obróbki. Lejna jest wlewana do gipsowych form, którą w odpowiednim czasie należy poruszyć, aby porcelana uzyskała odpowiednią grubość. Dzięki tej precyzji powstaje porcelana cienkościenna. Z kolei masy plastyczne przypominają w konsystencji plastelinę - wkłada się je w odpowiednie przygotowaną formę gipsową nadającą i odciskającą kształt. 

Żaden piękny wyrób wykonany z  porcelany nie jest dziełem przypadku. Produkcja zawsze przebiega w oparciu o profesjonalne podejście, a w pracowniach znanych polskich wytwórni, zatrudniani są najlepsi artyści, odpowiedzialni za niepowtarzalny design połączony z funkcjonalnością

Wracając do procesu produkcji, przygotowane i poddane suszeniu półfabrykaty przekazywane są do wykończenia. To na tym etapie następuje wycinanie, wygładzanie, klejenie uch, stopek i całej ręcznej pracy nożykami, drucikami, czy pędzlami z klejem.

Łączenie elementów i dalsza obróbka 

Po otrzymaniu pożądanego kształtu, trzeba go utrwalić. W tym celu stosuje się kilkukrotne wypalanie. Porcelana po pierwszym wypaleniu to tzw. biskwit - ma porowatą i nasiąkliwą powierzchnię. Na tym etapie można łączyć poszczególne elementy, np. doklejać ucha filiżankom.

W dalszym procesie, aby nadać twardość i połysk należy poddać półfabrykat szkliwieniu. W tym celu jest on zanurzony w szkliwie, gdzie produkty mają szlifowane brzegi. Jednym z ostatnich etapów prac nad idealną porcelaną jest wypał ostry. To tutaj wychodzi porcelana bardzo twarda i gotowa do dalszej obróbki.

Zdobienie i dekorowanie porcelany

Wysortowana porcelana w odpowiednich gatunkach trafia do działu zdobienia w celu udekorowania - farbami lub kalką ceramiczną. To niezwykle dokładna i drobiazgowa część procesu. W czasach, gdzie maszyny wiodą prym, tutaj decydującą rolę odgrywają pracownicy, którzy każdą dekoracją naklejają bądź malują… ręcznie!  

Udekorowane wyroby czeka ostatni już wypał. Po tym procesie otrzymujemy finalne produkty, które dalej podlegają sortowaniu, kompletowaniu i pakowaniu. To już ostatni etap pracy, zanim wyjadą do zadowolonych klientów. Jak widać, produkcja porcelany jest wieloetapowym, skomplikowanym procesem, który wymaga zaangażowania wielu ludzi o różnych specjalizacjach. Nic więc dziwnego, że najpiękniejsze zastawy porcelanowe często stanowią ważny składnik majątku, przekazywanego w rodzinie z pokolenia na pokolenie.

Więcej informacji na: www.porcelana.pl