Niezbędna jest kreatywność

Domowa spiżarnia przyda się w każdych prywatnych czterech kątach. Największe jednak korzyści przynosi ludziom lubiącym gotowanie, eksperymenty kulinarne, a jednocześnie nieprzepadającym za bałaganem oraz codziennym chodzeniem na zakupy. Posiadanie spiżarni nie dotyczy przy tym jedynie obszernych domów, czy większych mieszkań, gdyż możliwa jest nawet aranżacja spiżarni w kawalerce. Oczywiście kubatura ma tutaj znaczenie i aranżacja spiżarni w domu będzie do przeprowadzenia znacznie łatwiejsza.

Niewielka spiżarnia przy kuchni

Lokalizacja spiżarni jest czynnikiem kluczowym, gdyż nie zawsze istnieje duży wybór. W domach jednorodzinnych łatwo jest zaplanować miejsce na spiżarnię i może to być piwnica, a dla szczelnie zamkniętych weków nawet garaż. Są to miejsca, gdzie zawsze panuje nieco niższa temperatura do tej w domu, ale co z mieszkaniami? Tutaj warto wygospodarować miejsce w samej kuchni albo tuż przy niej, aby mieć łatwy dostęp do potrzebnych w danej chwili produktów. W takiej spiżarce można również przetrzymywać niewielkie sprzęty AGD, które z kolei nie są potrzebne do każdego przygotowywania posiłków.

W nowoczesnym mieszkaniu trudno o idealne miejsce, ponieważ zazwyczaj w całym panuje podobna temperatura. Jeżeli jednak w grzejnikach mamy regulację temperatury to warto z niej skorzystać i stworzyć miejsce o temperaturze nieco niższej, a przy tym przewiewne. Najlepsza na obniżenie temperatury w spiżarni będzie północna albo północno-wschodnia część mieszkania, tam temperatura będzie zawsze najniższa.

Funkcjonalność

Spiżarnia to nie salon, nie musi być wielka ani nawet duża. Dla potrzeb lokatorów mieszkania wystarczy wydzielenie niewielkiego obszaru w pomieszczeniu sąsiednim do kuchni. W idei spiżarni liczy się funkcjonalność, a odpowiednio zaprojektowana niewielka nawet przestrzeń potrafi zadziwić swoją obszernością. Takie ustronne miejsce można pozostawiać odkrytym i ustanowionym jako element aranżacji (słoiki z kolorowymi przetworami mogą być dekoracją) albo zakrytym przed wzrokiem domowników i gości drzwiami harmonijkowymi lub dekoracyjną przesłoną.

Dość interesującym sposobem na zaaranżowanie małej spiżarni jest tzw. cargo. Jest to rodzaj wysokiej, a przy tym wysuwanej szafy, do której przymocowuje się piętrowo kosze na produkty. Zaletą cargo jest to, że po wysunięciu spiżarni uzyskuje się pełny wgląd we wszystko, co jest w spiżarce przechowywane. Dzięki temu można łatwo orientować się w dostępności przetworów i produktów oraz ustalać listę niezbędnych zakupów.

Spiżarnie domowe są najbardziej doceniane w okresach świąt oraz przy planowanych i nieplanowanych wizytach gości.

W jaki sposób uporządkować produkty i przetwory?

W spiżarni mogą się znaleźć gotowe produkty zakupione na wszelki wypadek lub zwyczajnie na zapas, aby codziennie nie chodzić po nie do sklepu, ale nie tylko. Spiżarnia kojarzona jest bowiem tak naprawdę z przetworami, które powstaną z sezonowych owoców, warzyw, a także grzybów. Samodzielnie przygotowywane dżemy (np. z agrestu), kompoty (np. ze śliwek), kiszonki (zazwyczaj ogórki, ale i kapusta), czy konserwanty, tzw. pikle (grzybki w occie, buraki, czy ogórki). Przetwory domowe są doskonałym sposobem na dostępność do owoców i warzyw w okresie zimowym, a ponadto są nie tylko zdrowe, ale i smaczne.

Podczas projektowania domowej spiżarni stawiamy na rozwiązania praktyczne, które zostały już przetestowane. Przestrzeni w mieszkaniu nie ma za wiele, tak i mała spiżarnia musi mieć maksymalnie wykorzystaną przestrzeń. Jeżeli myślimy o takim projekcie bardzo poważnie, można skorzystać z usług firm, które wytwarzają meble na wymiar. Innym sposobem będzie wykorzystanie mebli już posiadanych, ale starych, które można odpowiednio przysposobić przy niewielkim nakładzie sił i środków. Przy aranżacji spiżarni będą wszak niezbędne półki i regały, a ponadto nietrudno się zaopatrzyć w puszki i kosze, słoje, czy drewniane pojemniki różnej wielkości. Ta cała infrastruktura spiżarniana odda charakter spiżarni, a przede wszystkim bardzo ułatwi uporządkowanie i usytuowanie produktów i przetworów.

Dla domowych nalewek, czy nawet kupnych win warto przygotować osobne miejsce i zaopatrzyć się w specjalny stojak na butelki. Taki stojak doda spiżarni dodatkowego klimatu, a wino zawsze się przyda, jak nie do picia, to do wielu różnorakich potraw i wypieków.

Przechowywanie produktów w spiżarni - o czym pamiętać?

Część najniższa spiżarni, zwykle stanowiąca po prostu podłogę, posłuży za miejsce dla najcięższych przetworów, czy kiszonek przygotowanych, np. w naczyniach w rodzaju kamionkowy garnek lub kilkulitrowy słój. Nieco wyższe półki mogą być ostoją dla leżących win, ale również konserw, przecierów oraz produktów sypkich w opakowaniach. Trzeba także pamiętać o bokach spiżarni (jeżeli takowe istnieją), gdyż są to doskonałe miejsca na kieszonki dla przypraw albo haczyków do zawieszenia warkoczy czosnku.

Klucz do sukcesu to uporządkowanie produktów w spiżarni. Trzeba na starcie znaleźć dla nich odpowiednie miejsce i zawsze starać się po zakupach tego nie zmieniać. Dzięki porządkowi zawsze będziemy wiedzieć, czy dysponujemy, a czego nam w spiżarni brakuje.

Aby produkty były zawsze świeże i przydatne do spożycia nie wolno pozostawiać w spiżarni otwartych opakowań, czy słoików. Mogą się wówczas zalegnąć meszki, mole lub powstać pleśń. Otwarte produkty łatwo psujące się, a niewykorzystane w całości chować należy w lodówce, natomiast np. mąkę, należy przesypać z torebki i umieścić w zamykanym pojemniku. Tutaj warto jeszcze pamiętać o oznaczeniach odnośnie do domowych przetworów. Na słoikach z dżemem, czy kompotem trzeba nakleić etykietkę z datą sporządzenia danego przetworu. Kolorowe etykiety dla każdego rodzaju przetworu są jak najbardziej wskazane.