Myśląc o kuchence indukcyjnej, mamy przed oczami przeważnie minimalistyczną płytę grzewczą zintegrowaną z blatem oraz zabudową kuchenną. Niemniej jeżeli chcemy mieć bardziej tradycyjne urządzenie z piekarnikiem, także tu nowe technologie wychodzą nam naprzeciw. Chodzi oczywiście o kuchenkę indukcyjną wolnostojącą. Jakie ma zalety oraz co jest istotne przy jej wyborze?

Gotowanie na indukcji to z pewnością nowe doświadczenie dla osób, które przyzwyczajone są chociażby do kuchenek gazowych. Nie bez powodu jednak takie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością. 

Jakie zalety ma kuchenka indukcyjna wolnostojąca?

Podstawową zaletą kuchenki indukcyjnej wolnostojącej jest to, że zyskujemy od razu dwa sprzęty - płytę grzewczą oraz nowoczesny piekarnik. Pozostałe korzyści wynikają już z cech obydwu elementów składowych. Dla indukcji są to:

prosta, intuicyjna obsługa;

duże bezpieczeństwo - zmienne pole elektromagnetyczne doprowadza do wytwarzania się ciepła w naczyniach, podczas gdy płyta pozostaje chłodna;

oszczędność energii - mniejsze zużycie to zasługa nowoczesnej technologii, która też przekłada się na szybszy czas gotowania (kolejna korzyść!);

atrakcyjny, nowoczesny design - gładka powierzchnia, często z subtelnymi liniami;

łatwe czyszczenie - wystarczy przecieranie wilgotną szmatką (jeżeli chodzi o użycie detergentów, lepiej korzystać z tych przeznaczonych do płyt indukcyjnych). W przypadku piekarnika sporo oczywiście zależy od danego modelu i producenta. Niemniej ten w kuchence indukcyjnej wolnostojącej jest przeważnie bardzo nowoczesny, co oznacza, że wyposażono go w wiele ciekawych, przydatnych funkcji.

Czy indukcja ma wady?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie wszystkie naczynia nadają się do gotowania na kuchence indukcyjnej. Muszą one idealnie do niej przylegać, a przede wszystkim mieć właściwości ferromagnetyczne (najczęściej podstawa stalowa lub żeliwna). W skrajnym przypadku może się więc okazać, że wraz z nabyciem kuchni indukcyjnej pojawi się potrzeba wymiany wszystkich garnków i patelni. Przykładowo z indukcją „nie współpracują” naczynia wykonane w całości z miedzi czy aluminium (chyba że mają stalowe podstawy!).

Kolejną ewentualną wadą jest inny sposób gotowania niż w przypadku gazu. Albo inaczej: intensywność grzania regulujemy w stałej skali, nie zaś płynnie jak ogień. Pozornie może się to wydawać tylko szczegół, ale dla osób przyzwyczajonych do gazu bywa wyzwaniem! Na szczęście kuchnia indukcyjna jest na tyle prosta w obsłudze, że po jakimś czasie da się do takiego rozwiązania przyzwyczaić.

Wybieramy kuchenkę indukcyjną wolnostojącą - co jest ważne?

Kuchnie indukcyjne wolnostojące potrafią mieć mnóstwo ciekawych funkcji. Trzeba jednak pamiętać, że im bardziej zaawansowany sprzęt, tym jego cena wyższa. W praktyce zaś nie zawsze będziemy korzystać z wszystkich dostępnych funkcjonalności. Przykładowo osoba biegła w gotowaniu poradzi sobie sprawnie bez rozwiązań, które „pilnują” potrawy albo wspomagają cały proces. Kluczem jest zatem analiza realnych potrzeb. Warto oczywiście zwrócić uwagę na liczbę pól grzewczych, a także możliwość ich łączenia (zwykle pod nazwą „bridge”). Ta ostatnia funkcja bardzo przydaje się w przypadku większych naczyń bądź tych o niestandardowych rozmiarach (np. brytfanny).

Inna opcja, na którą warto zwrócić uwagę, to zabezpieczenie przed zalaniem - gdy płyta indukcyjna je wykrywa, automatycznie się wyłącza. Podobnie w przypadku piekarnika w kuchence indukcyjnej wolnostojącej należy dobrze zastanowić się nad swoimi potrzebami. Warto zwrócić uwagę na pojemność i wymiary piekarnika, wyciągane prowadnice, funkcje grilla i rozmrażania czy bezpieczną, chłodną szybę, kiedy urządzenie jest rozgrzane. W nowoczesnych sprzętach standardem jest już funkcja termoobiegu.

Szczególnie przydatne są za to specjalne funkcje ułatwiające czyszczenie. Najciekawsza jest pyroliza - zabrudzenia rozgrzewane są w tak wysokiej temperaturze, że zamieniają się w łatwy do usunięcia pył. Niektóre piekarniki wspomagają czyszczenie też w taki sposób, że - w stosownym programie - wstawiamy do nich naczynie z wodą, która rozmiękcza nawet bardzo oporne plamy. Osoby o mniejszym doświadczeniu kulinarnym albo takie, które pragną w szybki sposób się dokształcić, mogą zdecydować się na urządzenie pracujące w oparciu o różne programy pieczenia. Innymi słowy - sprzęt sam dobiera czas, temperaturę i inne parametry pracy zależnie od przygotowywanej potrawy.

Ciekawym rozwiązaniem jest także piekarnik parowy (świetny do pieczywa czy mięs). Wreszcie - na kuchenkę indukcyjną wolnostojącą należy spojrzeć całościowo pod kątem designu. Czy na pewno kolorystyka i detale będą pasować do aranżacji kuchni i jej stylistyki? Dobra wiadomość jest taka, że nawet posiadacze bardziej tradycyjnych wnętrz bez problemu znajdą produkty stylizowane - kuchenki zaawansowane technologicznie, ale zamknięte w klasycznych obudowach.

Zdjęcie otwierające artykuł: Smeg

Autor
Kuchenka indukcyjna wolnostojąca - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...