Nowoczesna kuchnia w kształcie litery L

Nawet największe kulinarne wyzwania staną się zdecydowanie prostsze, jeśli podejmujemy się ich w optymalnie zaprojektowanej i wyposażonej kuchni. Bez względu na wielkość pomieszczenia i układ mieszkania, kuchnia w kształcie litery L zawsze jest dobrym pomysłem. Ten projekt sprawdzi się zarówno w małych blokowych kuchniach, jak i rozległych salonach z aneksem kuchennym. Krótszy odcinek ciągu mebli możemy umiejscowić pod oknem i umieścić w nim zlew, może on stać się półwyspem kuchennym lub barkiem wyposażonym w lodówkę na wino. Zabudowę taką bardzo łatwo wzbogacić wyspą lub stołem z krzesłami.

Nowoczesna kuchnia w kształcie litery L to ogrom koncepcji, przy czym w każdej z nich z łatwością zastosujemy zasady trójkąta roboczego, ułatwiające pracę. To sposób na maksymalne wykorzystanie przestrzeni oraz zapewnienie sporej ilości miejsca do przechowywania z jednoczesnym uwzględnieniem dużej ilości blatów roboczych.

fot. Boffi

Zalety kuchni w kształcie litery L

Największą zaletą kuchni w kształcie litery L jest uniwersalność. Komfortowe umiejscowienie w otwartej lub zamkniętej przestrzeni oraz na małym, lub dużym metrażu sprawia, że to układ idealny do każdego wnętrza. Dłuższy odcinek zabudowy meblowej może służyć do oddzielenia kuchni od salonu albo wręcz przeciwnie, stylowo połączyć oba wnętrza. Krótsza część natomiast może stanowić przydatny barek lub miejsce serwowania potraw, czyli sprawdzi się podczas imprez i uroczystości.

Najczęściej jednak kuchnia w literę L rozplanowana jest w ten sposób, że oba odcinki umeblowania przylegają do prostopadłych ścian. Wtedy przestrzeń, która pozostała jest na tyle duża, że można dowolnie ją wykorzystać. W przypadku zamkniętego pomieszczenia dobrym rozwiązaniem jest stół z krzesłami. Otwarta przestrzeń pozostawia więcej możliwości aranżacyjnych takich jak wolnostojąca wyspa kuchenna stacjonarna lub mobilna, miejsce do pracy lub stylowe ażurowe przepierzenie w postaci lameli, lub metalowej konstrukcji.

Kuchnia w kształcie litery L - jak rozmieścić sprzęt AGD?

Planując rozmieszczenie sprzętów AGD najlepiej postawić na ergonomię. Ma być funkcjonalnie i wygodnie, a czas przygotowywania posiłków powinien zostać skrócony do minimum. Aby uzyskać taki właśnie efekt, dobrze jest zastosować się do zasad trójkąta roboczego, który określa układ sprzętów AGD. Umiejscowienie lodówki, zlewozmywaka i płyty grzewczej w taki sposób, aby stanowiły one wierzchołki trójkąta w zabudowie meblowej to pierwszy krok.

Idealnie, jeśli w kuchni w kształcie litery L w jednym rzędzie znajdzie się lodówka i zlewozmywak, a w sąsiednim kuchenka lub płyta grzewcza z piekarnikiem. Kolejnym praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie w dłuższym boku zabudowy zlewozmywaka i kuchenki, natomiast lodówki w krótszym. Przestrzeń pomiędzy sprzętami wypełniamy blatami roboczymi i pomocniczymi, które ułatwią wypakowanie produktów i ich obróbkę, a także pojemnymi szafkami.

fot. Rejs

Kuchnia w kształcie litery L - jak rozplanować szafki?

Tutaj również warto zastosować kilka zasad wynikających z ergonomii. Obok lodówki powinny znaleźć się szafki, w których przechowamy żywność. W tym miejscu należy umieścić również blat pomocniczy, na który wypakujemy produkty po przyniesieniu ze sklepu. Szafki do przechowywania garnków i patelni ustawiamy w pobliżu płyty grzewczej, natomiast pozostałą przestrzeń zabudowy wypełniamy szafkami służącymi do przechowywania zastawy stołowej, kubków i akcesoriów kuchennych. Przyjęło się, że szafkę z koszem na śmieci w większości domów znajdziemy pod zlewem. Jest to dobry pomysł, ponieważ możemy wyposażyć ją również w półkę, na której ustawimy środki czystości.

Nie zapomnijmy o szufladach na sztućce i drobne akcesoria oraz szafkach wiszących i półkach, które zdecydowanie zwiększą ilość miejsca do przechowywania. Warto dodać meblom nieco więcej funkcjonalności i wypełnić je organizerami oraz koszami cargo, które nie tylko pomogą w utrzymaniu porządku, ale także oszczędzą miejsce. W kuchniach bardzo dobrze sprawdzają się szafki z systemem tip-on, czyli zamykane i otwierane poprzez lekkie dociśnięcie frontów. Fronty pozbawione uchwytów są funkcjonalne i stanowią nowoczesny dodatek do aranżu.

Kuchnia w kształcie litery L z wyspą i salonem

Szczęśliwi posiadacze salonu z aneksem kuchennym mogą cieszyć się wyspą kuchenną, która zapewni dodatkowe miejsce i zwiększy ilość blatów roboczych. Wyspa kuchenna ma jeszcze jedną zaletę. Fizycznie i wizualnie oddzieli przestrzeń przeznaczoną do przygotowywania posiłków od strefy wypoczynkowej, umożliwiając zachowanie spójności aranżacyjnej. Od strony kuchni wyspę możemy wyposażyć w pojemne szafki lub szuflady, natomiast strona widoczna z pozycji salonu może zostać w zależności od stylu aranżacyjnego ozdobiona przeszkloną witryną, w której umieścimy dekoracje lub półkami na książki.

Wyspa często pełni funkcję jadalni wystarczy ustawić przy niej wysokie krzesła lub hokery. Do czego jeszcze może służyć wyspa kuchenna? Może stanowić dodatkowe miejsce do przyrządzania posiłków, możemy zamontować w niej zlewozmywak lub płytę grzewczą, zaaranżować barek lub zaprojektować miejsce do pracy. Możemy również każdego poranka przed pracą napić się przy niej kawy, ciesząc się nowoczesnym designem wnętrza.

Mała kuchnia w kształcie litery L w bloku

Kuchnie w bloku to z reguły strefy zamknięte, które nierzadko są wąskie i nieustawne. Nie ma sensu nawet marzyć o rozległej kuchni w kształcie litery U lub kuchni z wyspą. Czy w takim wnętrzu można zmieścić kuchnię w kształcie litery L? Z pewnością się uda, jednak najlepiej będzie ustawić ciąg mebli przy dwóch prostopadłych ścianach. Doda to wnętrzu lekkości, gdyż środek pomieszczenia pozostanie pusty, a aranż nie przytłoczy niewielkiego pomieszczenia. Przy odrobinie szczęścia uda się nawet postawić niewielki stoliczek z dwoma krzesłami lub zamontować na ścianie wąski blat, pełniący funkcję jadalni lub blatu śniadaniowo-kawowego.

Najlepszy efekt osiągniemy, decydując się na białą kuchnię, która przez odbicie światła optycznie doda wnętrzu metrażu. Świetnie w tę stylistykę wpiszą się drewniane blaty, które wniosą do pomieszczenia nieco ciepła i przytulności. Miłośnicy wnętrz nowoczesnych mogą postawić na efektowną kuchnię monochromatyczną z białymi blatami i chromowanymi dodatkami.

Autor
Kuchnia w kształcie litery L - pomysły na funkcjonalne rozplanowanie przestrzeni
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...