Wyspy kuchenne na kółkach stanowią formę pośrednią pomiędzy tradycyjną wyspą zabudowaną na stałe a mobilnym wózkiem barowym. Dzięki temu mają w sobie atuty obydwu tych rozwiązań. Czy jednak zawsze taki mebel ma sens? Wszystko tak naprawdę zależy od potrzeb i indywidualnych upodobań. 

Zalety wyspy kuchennej na kółkach

Podstawową zaletą wyspy kuchennej na kółkach jest jej mobilność, a w rezultacie - wielofunkcyjność. Może służyć zarówno jako miejsce do przechowywania, blat roboczy, jak i wózek barowy. Dzięki temu np. w trakcie domowego przyjęcia można ją przemieścić do części salonowej i serwować na niej posiłki czy napoje. Na rynku oferowane są zresztą modele, które mają zaplanowane miejsce na kubełek z lodem na wino czy szampana. Samo miejsce do przechowywania może być w różny sposób zaplanowane.

Wyspy kuchenne na kółkach składają się z szuflad, szafek i półek. Istotne jest więc przemyślenie własnych potrzeb i zastanowienie się, co w praktyce będziemy w takim meblu przechowywać. Powierzchnia blatu roboczego zależy oczywiście od gabarytów całej mobilnej wyspy. Niemniej jest to zwykle znacznie mniejszy obszar do pracy niż w przypadku tradycyjnej wyspy.

Wyspa kuchenna na kółkach vs tradycyjna

Warto też zastanowić się nad tym, czy wyspa na kółkach w ogóle będzie potrzebna na co dzień. Albo inaczej - czy planujemy zmieniać jej lokalizację w obrębie mieszkania? Jeśli nie, może się okazać, że lepszym wyborem będzie tradycyjna wyspa kuchenna. To właśnie na niej możemy zainstalować sprzęty - zarówno zlewozmywak, jak i płytę grzewczą. Siłą rzeczy model na kółkach nie zapewnia takiej opcji. Ponadto „stała” wyspa jest większa, zapewnia więcej przestrzeni do przechowywania, można też w dużym stopniu ją spersonalizować, dostosowując do wyglądu kuchni (i salonu!).

Mobilna wyspa to w praktyce trochę większa szafka z blatem i jednocześnie wózek. Oczywiście także ją można wykonać na wymiar. Wreszcie - wyspę kuchenną na kółkach warto traktować bardziej jako mebel pomocniczy. W przeciwieństwie do tradycyjnych szafek kuchennych można ustawić ją w dowolnym miejscu, w tym na środku pomieszczenia. A jeśli lubimy częste zmiany wystroju, także zyskamy taką możliwość dzięki mobilnej wyspie. Warto pamiętać, że mebel tego typu pasuje zarówno do niewielkich, jak i przestronnych wnętrz.

Mobilne wyspy w różnych stylach

Wyspy kuchenne na kółkach oferowane są w różnorodnych stylach, dzięki czemu łatwo znaleźć mebel pasujący do ulubionej konwencji. Ciekawe efekty zapewniają wyspy w stylu rustykalnym bądź prowansalskim. Wykonane z surowego albo bielonego mebla, wprowadzają więcej swobody do wnętrza, a przy tym spójnie komponują się ze stałą zabudową.

Z kolei wyspy nowoczesne i w stylu skandynawskim cechują się bardziej zgeometryzowaną, minimalistyczną formą. Mogą być wykonane z różnych materiałów - drewna, płyt meblowych, metalu. Lekkie optycznie wyspy na kółkach wzbogacone o pozłacane akcenty świetnie odnajdą się też we wnętrzach w stylu modern classic czy nawet glamour. Aspekt mobilności warto również wykorzystać w kuchni typu loft. Rozluźnienie zabudowy dzięki wyspie na kółkach podkreśli efekt otwartej przestrzeni tak cenny w aranżacjach industrialnych.