Wybierając okno do kuchni, należy zastanowić się nie tylko nad walorami estetycznymi ale również praktycznymi. To właśnie w tym pomieszczeniu spędzamy sporo czasu, przygotowując posiłki dla całej rodziny. Okolice blatu kuchennego powinny być zatem odpowiednio doświetlone, ale też przestronne tak, żeby znalazło się tam miejsce na wszystkie niezbędne utensylia. Domownicy również muszą czuć się w kuchni komfortowo. Coraz chętniej wybieramy okna panoramiczne, które dotychczas pojawiały się najczęściej w salonach. Czy takie rozwiązanie sprawdzi się również w kuchni?

Czym jest okno panoramiczne?

Okno panoramiczne to szczególny rodzaj okna obejmujący sporą część ściany lub nawet całkowicie ją zastępujący. Jest to rozwiązanie szczególnie popularne w nowoczesnych wnętrzach, przede wszystkim w salonach (często przy drzwiach wychodzących na taras), ale również w innych pomieszczeniach takich jak sypialnia czy gabinet. Coraz częściej okna panoramiczne pojawiają się również w kuchni albo łazience. Bardzo ładnie prezentują się także w apartamentach czy obiektach publicznych, na przykład w hotelu.

Chociaż kojarzone są z nowo powstającymi budynkami, to jednak można zamontować je też w domach już istniejących, które poddawane są modernizacji. Okna panoramiczne najczęściej wykonywane są z PCV lub aluminium. Na rynku znajdziemy różne ich rodzaje, na przykład okna przesuwne, otwierane poziomo lub pionowo, rozwierne czy rozwierno-uchylne.

Zalety i wady okien panoramicznych

Decydując się na montaż okien panoramicznych, warto przyjrzeć się im bliżej i poznać mocne jak i słabe strony takiego rozwiązania. Okna panoramiczne kojarzone są z nowoczesnymi wnętrzami, mogą znakomicie rozświetlić każde pomieszczenie i wprowadzić w nie więcej światła słonecznego. Dzięki temu zarówno pokój jak i cały dom zyskują atrakcyjny i estetyczny wygląd, wpadające światło powiększa je również optycznie.

Okno panoramiczne sprawdzi się zatem idealnie w mniejszych pomieszczeniach ale nie tylko. Wprowadzenie światła słonecznego pozwala również zaoszczędzić na kosztach ogrzewania w okresie zimowym oraz podnieść ogólny komfort życia w budynku. Niezwykły widok z okna oraz solidna dawka naturalnego światła zapewnią dobre samopoczucie i przypływ pozytywnej energii przez cały dzień.

Ponadto różnorodność i duży wybór okien panoramicznych pozwala na ich dopasowanie do niemal każdego pomieszczenia, każdej przestrzeni oraz indywidualną aranżację tak, aby w pełni wykorzystać ich możliwości. Takie okna występują w wielu wersjach kolorystycznych i różnych rozmiarach, mogą być także otwierane lub nie. Z pewnością uda nam się wybrać najlepsze rozwiązanie do naszej kuchni. Wśród potencjalnych wad takich okien najczęściej wymienia się wyższe koszty ich wykonania, trudności w regularnym utrzymaniu czystości z uwagi na dużą powierzchnię oraz ewentualne nadmierne nagrzewanie pomieszczeń latem (w takim przypadku warto rozważyć montaż rolet lub żaluzji).

Okno panoramiczne nad blatem w kuchni - czy to dobry pomysł?

Okno panoramiczne świetnie sprawdzi się również jako okno do kuchni. Często wybieranym rozwiązaniem jest umieszczenie go właśnie nad blatem: wówczas blat znajduje się bezpośrednio pod oknem. Taka aranżacja umożliwia osiągnięcie niezwykłego efektu estetycznego (dzięki optycznemu powiększeniu pomieszczenia i uzyskaniu pięknego widoku na zewnątrz), jest też bardzo praktyczna ponieważ blat jest lepiej oświetlony - dzięki temu łatwiej wykonywać wszystkie czynności kuchenne.

Planując montaż okna panoramicznego, należy jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów: okno powinno być dobrze wymierzone, dopasowane do konkretnej kuchni i wykonane z odpowiednich materiałów tak, aby wykazywać dużą odporność na uszkodzenia. Gdy już zdecydujemy się na okno nad blatem, trzeba także właściwie zaplanować rozkład gniazdek instalacji elektrycznej - zwykle są lokowane na ścianie nad blatem, tu jednak nie będzie to możliwe. Ponadto warto wybrać model okna cechujący się dobrą wentylacją, dzięki czemu unikniemy pojawienia się w kuchni pleśni i grzybów.