Na szczęście obecnie mamy do dyspozycji wiele sprytnych rozwiązań, które umożliwiają prawidłową segregację śmieci nawet w malutkiej kawalerce. Przyjrzyjmy się bliżej sprytnym trikom, dzięki którym segregacja odpadów będzie prosta i przyjemna bez względu na wielkość naszego mieszkania.

5 sposobów na segregację śmieci w małym mieszkaniu

1. Meble z koszami do segregacji odpadów

Pojemniki na śmieci znajdują się najczęściej w kuchni. W niewielkich mieszkaniach w blokach kuchnia z reguły jest nieduża. Aby była ona estetyczna, funkcjonalna i wygodna najlepiej zdecydować się na meble kuchenne na wymiar. Będą one idealnie dopasowane do metrażu wnętrza oraz naszych potrzeb. Do szafki pod zlewem wybierzmy specjalny zestaw koszy do segregacji śmieci. W głębokiej wysuwanej szufladzie takiej szafki rozmieszczonych jest funkcjonalnie kilka osobnych niewielkich pojemników do segregacji odpadów. Korzystanie z nich jest bardzo łatwe i wygodne. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to ich regularne opróżnianie.

2. Ozdobny funkcyjny kosz na śmieci

Jeśli w kuchni lub na przykład przedpokoju znajduje się jakaś wnęka albo niezagospodarowany kąt, to świetnym rozwiązaniem jest postawienie tam funkcyjnego wolnostojącego kosza na odpady. Taki kubeł jest bardzo ładny- producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych wzorów. Czasami wręcz bardzo trudno jest się domyślić, że ozdobna bryła jest właśnie koszem na śmieci. Kosz jest szczelny i elegancki.

Nie musimy się więc obawiać, że zepsuje wystrój wnętrza czy, że będą się z niego wydobywać nieprzyjemne zapachy. Wnętrze pojemnika podzielone jest na kilka przegródek, z których każda przeznaczona jest na inne odpady. Mogą to być przykładowo przegródki na odpady organiczne, plastik, szkło oraz papier, choć oczywiście możliwe są również inne konfiguracje. Wybierzmy taki kosz, który będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom.

3. Wiszące pojemniki do segregacji śmieci

Powieszenie koszy na odpady po zewnętrznej stronie szafki może wydawać się niecodziennym pomysłem, ale w praktyce takie rozwiązanie świetnie się sprawdza. Warto z niego skorzystać, jeśli w szafkach nie jesteśmy w stanie wygospodarować wolnej przestrzeni. Nie obawiajmy się, że kubły wyraźnie zmniejszą powierzchnię użytkową kuchni i będą przeszkadzać. Są one z reguły wąskie, lecz dosyć wysokie, dzięki czemu nie zabierają zbyt wiele miejsca.

Nie musimy się także stresować, że z pojemników będzie się wydobywać nieprzyjemnych zapach. Są one szczelnie zamykane, a otwierać je będziemy tylko na czas wyrzucania odpadków. Takie rozwiązanie jest naprawdę bardzo praktyczne. Pomyśl tylko, jak wygodne będzie korzystnie z kosza na odpady biologiczne podwieszonego bezpośrednio przy blacie, na którym codziennie kroisz warzywa.

4. Własnoręcznie wykonany pojemnik do segregacji śmieci

Co zrobić, jeśli nie podobają nam się żadne pojemniki do segregacji odpadów? I z takiej sytuacji jest wyjście! Możemy je po prostu wykonać samodzielnie, dopasowując ich styl idealnie do wystroju naszej kuchni. Nie jest to wcale trudne. Potrzebna będzie kreatywność oraz podstawowe umiejętności majsterkowania. Pojemniki możemy zbić z desek lub sklejki, alb wykonać z drewnianej lub plastikowej skrzyni. Pamiętajmy, że aby było one higieniczne i praktyczne, konieczne będzie wkładanie do nich biodegradowalnych worków na odpady.

5. Miejsca na odpady w różnych pomieszczeniach

Nie jesteś w stanie zmieścić pojemników do segregacji odpadów w kuchni? Możesz je rozmieścić pojedynczo w kilku różnych pomieszczeniach lub po prostu zdecydować się do ustawienia wszystkich w innym miejscu mieszkania niż kuchnia. Odpady biologiczne możesz przechowywać na przykład w koszu na balkonie. Z kolei idealnym miejscem na śmieci papierowe będzie kosz w gabinecie czy domowym biurze. Z kolei miejsce na pojemnik na szkło do wyrzucenia czy odpady plastikowe możesz wygospodarować na przykład na przedpokoju.

Segregacja odpadów nie jest trudna. Wymaga jedynie odpowiedniego podejścia, dobrej organizacji i systematyczności. Bez problemu wygospodarujemy miejsce do segregacji śmieci nawet niewielkiej kawalerce. Pomoże nam w tym odrobina kreatywności, funkcjonalny projekt wnętrz, a także wykorzystanie nowoczesnych mebli i akcesoriów do segregacji śmieci.