Jaki czajnik elektryczny wybrać?

Oferta czajników elektrycznych jest bardzo bogata, a konsumenci mają do wyboru różne kształty, wielkość i design, co pozwala dopasować urządzenie nie tylko do potrzeb, ale i upodobań właścicieli oraz wystroju kuchni. Czajnik elektryczny czarny to prawdziwy hit ostatnich lat, który wybierany jest do biur i nowoczesnych mieszkań. Z kolei czajnik elektryczny retro świetnie pasuje do klasycznej kuchni i klimatu dawnych lat. Czajniki różnią się również materiałem, z którego są wykonane:

  • czajnik elektryczny plastikowy - tani, lekki i poręczny. Niestety dość podatny na uszkodzenia;
  • czajnik elektryczny ze stali nierdzewnej - wytrzymały, trwały i dobrze wygląda. Dodatkowo, jeśli ma dobrą izolację termiczną, to długo utrzymuje ciepło.
  • czajnik elektryczny szklany - może być cały szklany lub łączyć ze sobą szkło i stal nierdzewny. Świetnie wygląda i łatwo się go czyści. Niestety szklana obudowa mocno się nagrzewa, więc trzeba z niego ostrożnie korzystać;
  • czajnik elektryczny ceramiczny - obudowa się wolno nagrzewa, ale za to długo utrzymuje wysoką temperaturę wody. Czajnik ceramiczny jest łatwy w czyszczeniu, trwały i zapewnia najzdrowszą wodę, niestety jest też najdroższy.

Na co zwrócić uwagę, wybierając czajnik elektryczny

Kupując czajnik elektryczny, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, które sprawią, że korzystanie z niego będzie wygodniejsze. Są to przede wszystkim:

  • moc - im wyższa, tym szybciej zostanie zagotowana woda;
  • pojemność - mały czajnik o pojemności do 1 l idealnie sprawdzi się dla jednej lub dwóch osób, z kolei duże czajnik są idealne do biura i dla licznych rodzin;
  • rodzaj grzałki - spiralna lub płytowa. Pierwsza wymaga większej ilości wody, ale czajniki w nią wyposażone są tańsze. Grzałka płytowa jest łatwiejsza w czyszczeniu, gdyż nie osiada na niej kamień;
  • dodatkowe funkcje - np. podtrzymywanie ciepła;
  • głośność pracy - cichy czajnik elektryczny nie będzie przeszkadzał podczas pracy, czy wypoczynku;
  • długość przewodu.

Ciekawą opcją jest również czajnik elektryczny z regulacją temperatury, co jest bardzo przydatne do zaparzania ziół i różnych rodzajów herbaty oraz przygotowywania wody do mleka dla dziecka.

Czajnik elektryczny energooszczędny - czy warto kupować?

Dla wielu osób największym problemem jest to, ile prądu zużywa czajnik elektryczny, gdyż ich niewątpliwą wadą jest fakt, że pobór energii jest spory. Koszt oczywiście jest zmienny i zależy przede wszystkim od mocy czajnika oraz aktualnych cen prądu. Przyjmując, że 1 kilowatogodzina kosztuje 70 gr, a czajnik ma moc 2000 W, to jedno zagotowanie wody będzie kosztowało około 7 groszy. Oczywiście im większa moc czajnika, tym szybciej zostanie zagotowana woda.

Najtańsze modele mają moc od 700 do 2000 W - pobór mocy niski, ale czas potrzebny na zagotowanie wady dość długi. Z kolei czajniki powyżej 2400 W zagotują wodę błyskawicznie, ale za to pobór mocy będzie wysoki. Dobrym kompromisem może być więc czajnik o mocy od 2000 do 2400 W. Warto zwrócić też uwagę na czajnik elektryczny energooszczędny, który charakteryzuje się niższym poborem mocy. Jednak kluczowe jest, aby wlewać do urządzenia tyle wody, ile aktualnie potrzebujemy i dobrze dopasować pojemność do potrzeb rodziny. Gotowanie 2 litrów wody na jedną herbatę spowoduje wydłużenie czasu gotowania i zwiększy pobór mocy.

Jak usunąć kamień z czajnika?

Warto pamiętać o regularnym czyszczeniu czajnika, co ma bardzo duży wpływ na jego pracę. Nagromadzony kamień nie tylko wpływa na smak wody, ale i zwiększa ryzyko uszkodzenia urządzenia oraz wydłuża czas gotowania, a więc i zużycie energii. Jak usunąć kamień z czajnika? Można to zrobić przy użyciu sody, soku z cytryny lub octu. Wystarczy przygotować mieszankę, wlać do czajnika, pozostawić na godzinę i zagotować, a następnie porządnie wypłukać urządzenie, aby pozbyć się charakterystycznego posmaku. Przy dużej ilości kamienia najlepszy będzie ocet z wodą w proporcji 1:1.

Polecane modele

Czajnik elektryczny bosch TWK8611P - moc 2400 W zapewnia szybkie podgrzanie wody. Pojemność 1,5 l jest optymalna do biura i dla kilkuosobowej rodziny. Dodatkowo model posiada funkcję podtrzymywania temperatury i 4-stopniową regulację temperatury.

Czajnik elektryczny Lidl SilverCrest SWKE 3100 D1 o mocy 3100 W oferuje bardzo szybkie zagotowanie wody. Wykonany ze stali nierdzewnej i wyposażony w grzałkę płytową oraz dobry filtr odkamieniający.

Czajnik elektryczny SMEG KLF03WHMEU - odznacza się bardzo cichą pracą i dobrym wykonaniem. Moc 2400 W, pojemność 1,7 l i design w stylu retro to jego dodatkowe atuty.

Czajnik elektryczny Zelmer ZCK8023 - posiada regulację temperatury, która ułatwia przygotowywanie naparów i ziół. Moc 2200 W, pojemność 1,7 l i dobry filtr osadów pozwalają na szybkie zagotowanie większej ilości wody.

Czajnik elektryczny Tefal Loft KO250130 o mocy 2400 W pozwala szybko podgrzać wodę, jednak największym atutem urządzenia jest nietypowy, bajeczny design.

Czajnik elektryczny Philips Daily Collection HD4646/70 - moc 2400 W i pojemność 1,5 l. Element grzewczy jest ukryty, co ogranicza osadzanie się na nim kamienia, wydłużając żywotność urządzenia.

Czajnik elektryczny Russel Hobbs 20460-70 to model energooszczędny o mocy 2400 W. Gwarantuje szybkie podgrzanie wody z jednocześnie niższym zużyciem prądu. Bardzo cichy, a czyszczenie ułatwia filtr antywapienny.