Naturalne znaczy lepsze

W sklepach z przyrządami kuchennymi, jest coraz więcej propozycji wykonanych z silikonu czy plastiku. Drewniane akcesoria cieszą się jednak popularnością już od wielu lat i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Dlaczego? Wykonane z naturalnego drewna są bezpieczne dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego. To jednak nie koniec ich zalet!

Drewno ze swojej natury jest odporne na nagrzewanie się i wysokie temperatury, dzięki czemu nie ryzykujemy poparzeniem, jak w przypadku na przykład metalu. Są dobre nie tylko dla nas, ale i dla innych sprzętów - nie rysują teflonu, którym pokryte są garnki czy patelnie, co w dalszej perspektywie skutkuje emisją szkodliwych związków. Z tych powodów warto wybierać drewniane akcesoria i warto dbać o nie, by służyły nam jak najdłużej. Jak to zrobić?

Impregnacja to podstawa

Tak, jak w przypadku dużych elementów czy całych mebli, tak i w przypadku akcesoriów wykonanych z drewna, warto pomyśleć o ich zaimpregnowaniu. Meble najczęściej są zaimpregnowane przez producenta i nie musimy się tym zajmować na własną rękę.

Szpatułki, deski czy łyżki są natomiast wykonane z drewna i sprzedawane w surowej formie, bez żadnego zabezpieczenia i to do nas należy ten obowiązek. Jak to zrobić domowym sposobem? Na szczęście bardzo łatwo!

Najlepszą metodą jest olejowanie. Łyżkę, deskę do krojenia czy łopatkę należy dokładnie posmarować wybranym olejem roślinnym i zostawić aż do całkowitego wyschnięcia. Wystarczy najzwyklejszy olej, który mamy w kuchni, na przykład słonecznikowy. Po wyschnięciu, myjemy rzecz w gorącej wodzie i wycieramy do sucha. I już - nasze akcesoria są zabezpieczone przed uszkodzeniami oraz wchłanianiem zabrudzeń i intensywnych zapachów.

Zamiast oleju

Domowe sposoby na impregnację drewnianych akcesoriów nie kończą się na stosowaniu oleju. Równie skutecznym sposobem jest namoczenie ich w occie jabłkowym. W tym przypadku przyda nam się więcej czasu - warto zostawić je w occie na całą noc i dopiero rano porządnie wysuszyć.

Jeśli natomiast potrzebujemy metody ekspresowej i nie chcemy czekać na wysychanie oleju lub moczenie w occie, to możemy skorzystać z cytryny. Jej zapach uchroni drewno przed wchłonięciem intensywnego zapachu np cebuli czy czosnku. Wystarczy przekroić cytrynę na pół i natrzeć nią deskę czy szpatułkę, którą chcemy zabezpieczyć.

Długie mycie skraca życie

Choć impregnacja drewna to podstawa, warto nie ograniczać się tylko do niej. Jeśli chcemy aby drewniane przyrządy kuchenne służyły nam długo i nawet po długim czasie wyglądały jak nowe, warto pamiętać także o podstawach ich codziennej pielęgnacji.

Podstawowa zasada to nie wkładanie ich do zmywarki. Choć większość z nas pamięta, że drewno i woda to nie jest najlepsze połączenie, to czasem o tym zapominamy i z rozpędu wrzucamy deskę czy szpatułkę do zmywarki. To najszybsza droga do ich zepsucia. Z tego samego względu należy dokładnie je suszyć po każdym myciu, wycierając dokładnie czystą ściereczką.

Od czasu do czasu warto również drewniane sprzęty zdezynfekować, aby mieć pewność, że są czyste i pozbawione wszelkich zarazków. Świetną, domową metodą jest zastosowanie zwykłej, kuchennej soli. Wystarczy po myciu posypać je grubą warstwą soli i pozostawić na całą noc.

Autor
Tylko tak zabezpieczysz drewniane akcesoria przed zniszczeniem. Poznaj mój niezawodny sposób
Maria Maj
Dziennikarka wnętrzarska & ekspertka lifehacków. Specjalizuje się w praktycznych poradach domowych, ułatwiających codzienne życie. Miłośniczka minimalizmu i...