Jaką rolę pełni kratka w łazience czy kuchni? To bardzo ważna funkcja, która przede wszystkim odciąga nadmiar wilgoci z tych dwóch pomieszczeń. Parująca woda z garnków, czy skraplająca się woda płynąca po glazurze z nagrzanej kabiny prysznicowej - to jedne z przyczyn tworzenia się wilgoci. Przy nieprawidłowej wentylacji stwarza to problem nadmiernego gromadzenia się jej w zakamarkach, a w efekcie tworzenia się czarnej pleśni. Jest ona przyczyną wielu alergii oddechowych oraz skórnych u małych dzieci, a także dorosłych. Sprawdźcie, jak wyczyścić kratkę wentylacyjną w prosty sposób za pomocą domowych składników. Poniżej znajdziecie nieskomplikowaną poradę.

W jaki sposób wyczyścić kratkę wentylacyjną, aby lśniła? Prosty sposób

Do kratki wentylacyjnej najczęściej przykleja się tłuszcz, brud oraz kurz, który bardzo szybko tworzy charakterystyczne "włoski", które zwisają z rantów. Niestety pojawia się to przy dłuższym zaniedbywaniu tej części wentylacyjnej. Przy większych podmuchach wiatru pojawia się niestety większe prawdopodobieństwo rozpylenia groźnych drobnoustrojów oraz wszelkich grzybów.

Nie wiecie, jak ją zdjąć? Nic prostszego, wystarczy podważyć śrubokrętem lub okrągłym nożem do masła, aby nie zniszczyć powierzchni kratki. Ponownie wciskamy ją na zatrzaski, które trzymają ją w ryzach. Nigdy nie szorujcie kratki za pomocą ostrych szczotek - w ten sposób porysujecie plastik, do którego będzie czepiać się jeszcze więcej zanieczyszczeń.

Wybierzcie sodą oczyszczoną z szafki kuchennej oraz płyn do naczyń. Połączcie w proporcji 1:2 - Delikatnie rozprowadźcie pastę po powierzchni kratki za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów. Po dobrym zaaplikowaniu na całej części kratki, przełóżcie do ciepłej wody.

Odstawcie na około 3-4 godziny. Po tym czasie delikatnie wyczyśćcie szczoteczką i wypłuczcie w płynie do mycia naczyń. Dzięki temu będzie lśniła jak nigdy dotąd. Tłuszcz i brud nie będzie się do niej przyklejał zbyt szybko, jeżeli nałożycie minimalną warstwę wosku. Wystarczy porcja wielkości ziarnka grochu.

Czy kratka wentylacyjna jest obowiązkowa i czy może być w szafce?

Kratka wentylacyjna w szafce to rozwiązanie, na które decyduje się wielu właścicieli mieszkań, nie tylko w bloku. To popularne zwłaszcza w kawalerkach, gdzie każdy metr sześcienny jest na wagę złota. Niestety trzeba jednak rozważyć parę kwestii. Przede wszystkim, jeżeli mieszkanie jest narażone na spora wilgoć, dużo gotujemy czy jesteśmy w posiadaniu kuchenki gazowej, powinniśmy mieć dostęp do otwartej kratki wentylacyjnej.

To pomoże pozbyć się przyszłego problemu pleśni. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, wybierajmy szafki do zabudowy, które będą miały jedną z ażurowym wykończeniem. Nie chodzi tutaj o aspekt estetyczny - dzięki temu zabiegowi będziemy mogli zapewnić odpowiedni przepływ powietrza. Nie zapomnijcie, że taka szafka nie może być zagracona - w przeciwnym razie tego typu montaż nie będzie miał najmniejszego sensu.

Autor
Kratka wentylacyjna wygląda jak 7 nieszczęść? Zamocz ją w tym, a tłusty brud odpadnie
Ewa Kwiatkowska
Redaktorka, domatorka, miłośniczka pięknych wnętrz i designu. Nieustannie eksperymentuje w swoim domu i ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami....