To, czy danie przyrządzone na kuchni gazowej jest smaczniejsze od tego z indukcji, można uznać za kwestię subiektywną. Porównanie zalet i wad obu urządzeń? Także tu można prowadzić długie debaty. Choć technologia indukcyjna tak mocno zawojowała kuchnie, przywiązanie do gazu i pewna prostota w obsłudze zasilanej nim płyty grzewczej zdecydowanie wygrywają u konserwatywnych dusz. A i „postępowcy” nierzadko dają się przekonać. 

Dlaczego wracamy do kuchenek gazowych?

W przypadku domów można swobodnie podjąć decyzję, czy stawiamy na kuchnię gazową, czy na indukcyjną. W mieszkaniach potrzeba do tego przyłącza gazowego i instalacji w bloku, a w nowym budownictwie już nie zawsze jest montowana. Niemniej dziś coraz częściej - w miarę możliwości - wybór pada na gaz, tak jak przed laty. Dlaczego? Przede wszystkim wielu użytkowników docenia prostotę obsługi oraz szybkość nagrzewania się kuchenek gazowych.

Gotowanie na żywym ogniu to też płynne regulowanie intensywności grzania - nie ma tu żadnej skali jak w kuchenkach indukcyjnych, a gotujący ustawiają gaz niejako na wyczucie. Między innymi z tego powodu przejście na indukcję stanowi nie lada wyzwanie, bo ciepło jest wtedy regulowane wartościami matematycznymi.

Kuchenka gazowa ma też tę przewagę, że nie trzeba wybierać specjalnych naczyń (tzn. z odpowiednim dnem pod indukcję). Można także zaobserwować zmęczenie nadmierną technicyzacją. Spora część nowoczesnych sprzętów kuchennych ma tak wiele funkcji, że w praktyce korzysta się tylko z wybranych. Jeszcze kilka lat temu bardziej byliśmy skłonni podążać za nowinkami i gadżetami. Z czasem jednak wzrosła świadomość realnych potrzeb, co przełożyło się na większą selekcją zakupową. Ponadto więcej funkcji to też przeważnie znacznie wyższa cena, a szukanie oszczędności jest kolejnym znakiem czasów (choćby po problemach inflacyjnych).

Zalety kuchenek gazowych w obecnych czasach

Kuchenki gazowe są ciągle udoskonalane zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Często wykonuje się je z wysokiej jakości stali nierdzewnej z elementami ze szkła hartowanego, co zapewnia łatwość w utrzymaniu w czystości. Co ważne, można postawić albo na bardziej minimalistyczny design, albo też mocno klasyczny - w klimacie retro. Dekoracyjne pokrętła czy ciekawe kolory? Trudno tego uświadczyć w przypadku indukcji - najczęściej minimalistycznej.

W przypadku gazu często podnoszona jest kwestia bezpieczeństwa - potencjalnego zagrożenia dla domowników. W praktyce jednak problemy z tym związane pojawiają się ekstremalnie rzadko, a nowoczesne kuchenki wyposażone są w zaawansowane systemy zabezpieczające, takie jak specjalne czujniki, które automatycznie wyłączają dopływ gazu, gdy gaśnie płomień. W blokach zaś instalacje gazowe są regularnie kontrolowane.

Coraz lepsze rozwiązania techniczne

Ogólna prostota kuchenek gazowych nie oznacza, że postęp technologiczny wcale w nich nie zachodzi! Wręcz przeciwnie - nowoczesne sprzęty mają się czym pochwalić. Oto kilka przykładów:

Palniki o zróżnicowanej mocy: w tym np. specjalistyczne palniki do woka, które zapewniają temperaturę właściwą do szybkiego smażenia.

Wbudowane zapalarki elektryczne: umożliwiają włączenie ognia bez konieczności użycia zapałek lub zapalniczek.

Termopara: mechanizm bezpieczeństwa, który automatycznie odcina dopływ gazu, jeśli płomień zgaśnie.

Precyzyjne sterowanie temperaturą: niektóre modele wyposażone są w elektroniczne pokrętła, które umożliwiają dokładne ustawienie mocy płomienia.

Automatyczne czujniki gotowania: monitorują cały proces i mogą automatycznie dostosować temperaturę, po to aby np. zapobiec wykipieniu potrawy lub jej przypaleniu.

Zrównoważone zużycie gazu: nowoczesne technologie pozwalają na bardziej efektywne zużycie gazu, co przekłada się na mniejsze koszty eksploatacji i mniejszy wpływ na środowisko.

Podświetlane pokrętła i panele sterujące: przydatne w słabiej oświetlonych kuchniach. Dzięki temu kuchenki gazowe zyskują też nowoczesny wygląd.

Wszystko to pokazuje, że dzisiejsze kuchenki gazowe są bardziej zaawansowane technologicznie i wygodniejsze w użyciu niż ich starsze odpowiedniki.

Autor
Wielki powrót do przeszłości. Kuchnia gazowa powraca!
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...