Gdzie można położyć mozaikę szklaną?

Mozaika szklana jest nazwą handlową, ponieważ ten typ materiału dekoracyjnego nie musi być koniecznie wykonywany ze szkła. Owszem, może to być szkło, ale może być również ceramika, a także naturalny kamień. W przeciwieństwie do innych materiałów mozaikę szklaną można z powodzeniem używać nie tylko na prostych odcinkach ścian, ale również jako obudowa wanien, brodzików, czy wreszcie filarów, a do tego uzyskiwać efektowne i zróżnicowane wzory. Ponadto mozaika szklana nadaje się zarówno do pomieszczeń suchych, jak i do takich o podwyższonej wilgotności.

Układanie mozaiki szklanej - niezbędne narzędzia

Układanie mozaiki szklanej wymaga fachowości oraz odpowiednich narzędzi. Właściwe narzędzia nie tylko ułatwiają, ale również przyspieszają pracę oraz pozwalają na precyzję i unikanie poprawek. Nie są to narzędzia wyszukane, ale bez nich trudno sobie wyobrazić właściwe wykonanie mozaiki. Należy przede wszystkim pamiętać, że nakładanie mozaiki na ścianę odbywa się na klej, a właściwe nałożenie i rozprowadzenie kleju na płaszczyźnie pod mozaikę jest kluczowe dla jej solidnego przylegania do ściany. Tutaj niezbędna staje się paca zębata o rozstawie zębów ok. 5 mm.

Dalej trzeba pamiętać, że mozaika składa się z elementów zwanych płatami, pomiędzy którymi występują fugi. Zaplanowany docelowy obraz mozaiki zawsze jest projektowany włącznie z fugami, których rozmiar musi być precyzyjny i jednolity. Nie da się tego uzyskać na oko, niezbędne są krzyżyki dystansowe, tzw. krzyżaczki. Jednocześnie fugi również muszą być precyzyjne i do ich odpowiedniego przygotowania przyda się gąbka o odpowiednio dobranej porowatości. Poza tym przyda się poziomnica i mieszadło do kleju wraz z wiertarką i odpowiednim wiadrem. Do dociskania mozaiki po nałożeniu na miejsce niezbędna jest paca gumowa.

Układanie mozaiki szklanej - montaż krok po kroku

Układanie mozaiki szklanej jest jedną z prac wykonywanych zazwyczaj przez fachowców, ale to nie oznacza, że nie może się tego nauczyć amator. Wszystko sprowadza się jednak do precyzji, a ta wymaga dokładności i cierpliwości. Nakładanie mozaiki szklanej nie wygląda tak samo, jak układanie glazury, ale tutaj również trzeba prace prowadzić w odpowiedniej kolejności:

Przygotowanie podłoża

Bez względu na rodzaj powierzchni, na której ma zaistnieć mozaika szklana, czy będzie to ściana, czy filar, powierzchnia musi być odtłuszczona i oczyszczona z wszelkich drobin. Najlepiej posłużyć się w tym celu papierem ściernym albo wiertarką z zamontowaną szczotką. Zgodnie ze sztuką, powierzchnia powinna zostać również zagruntowana i pozostawiana na 24 godziny do wyschnięcia.

Przygotowanie płatów mozaiki

Często zdarza się, że mozaika szklana nie może być nakładana dowolnie, ale z zachowaniem odpowiedniej kolejności w celu uzyskania pożądanego wzoru. Właściwym zachowaniem jest przygotowanie płatów, aby nie dobierać ich dopiero po nałożeniu kleju na ścianę. Nałożenie kleju na zagruntowaną powierzchnię Klej do mozaiki szklanej nie jest nakładany na płaty, lecz na ścianę i najlepiej to robić pacą zębatą, której zęby mają rozstaw i głębokość 5 mm. Chodzi o to, żeby nałożona warstwa kleju nie była grubsza od właśnie pięciu milimetrów, a posługiwanie się właściwą pacą umożliwi dokładne dozowanie kleju na ścianę.

Przyklejanie mozaiki

Następnie przyklejane są kolejno przygotowane płaty mozaiki, które należy dociskać do kleju za pomocą gumowej pacy. Płaty muszą idealnie i równo przylegać do powierzchni, a rozstawy pomiędzy nimi, czyli miejsce na fugi powinno być zabezpieczane krzyżykami dystansowymi. Warto również po nałożeniu kolejnego płata mozaiki skontrolować jego położenie względem poprzednika za pomocą poziomnicy.

Fugowanie

Po 48 godzinach od położenia mozaiki można przystąpić do fugowania. Masę do fug najlepiej kupić gotową, a dozowanie przeprowadzić za pomocą gumowej packi, strzykawki albo profesjonalnego dozownika. Formowanie fug trzeba natomiast przeprowadzać za pomocą odpowiedniej gąbki.

Oczyszczanie całej mozaiki z ewentualnych resztek masy fugowej trzeba przeprowadzić po kolejnych 24 godzinach. Wystarczy wilgotna szmatka lub gąbka i uważanie na fugi w kontekście niewymywania masy ze szczelin. Mozaika wykonana zgodnie z takimi zaleceniami będzie trwała przez wiele lat i takie jest też jej przeznaczenie. Warto o tym pamiętać, wybierając do pracy wyłącznie materiały i narzędzia wysokiej jakości.