Drzwi do łazienki - jakie normy muszą spełniać?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 2002 roku umywalnie, natryski, ustępy oraz łazienki powinny mieć zawsze drzwi, które otwierają się na zewnątrz oraz mieć szerokość co najmniej 0,8 metra i wysokość wynoszącą co najmniej 2 metry. Wymiary te dotyczą samej ościeżnicy. Dodatkowo drzwi łazienkowe muszą być wyposażone w specjalne otwory lub kratki wentylacyjne znajdujące się na dole samych drzwi, których przekrój jest nie mniejszy niż 0,022 metra kwadratowego dla dopływu powietrza.

W prawie polskim przewidziano możliwość montowania przesuwnych lub składanych drzwi łazienkowych. Wspomniane tutaj normy to absolutne minimum, jakim należy się kierować podczas wyboru tego rodzaju drzwi. Jeśli te warunki nie zostaną spełnione, drzwi nie będą uznawane za odpowiednie, a lokator lub właściciel mieszkania będzie zmuszony do wprowadzenia stosownych poprawek.  

Czy drzwi do łazienki zawsze muszą mieć podcięcie?

Podcięcie wentylacyjne nie jest koniecznością, ale jest jedną z trzech opcji, które zapewniają w tym wypadku przepływ powietrza. Warto dodać, że jest to jedno z najnowszych rozwiązań, które cieszy się rosnącą popularnością. Jeśli ktoś zdecyduje się na podcięcie wentylacyjne, należy pamiętać, że w przypadku 220 centymetrów kwadratowych powierzchni całkowitej, standardowe drzwi mające 80 centymetrów szerokości musiałyby mieć podcięcie na wysokość 2,75 centymetrów nad progiem i to na całej ich szerokości.

Dwiema pozostałymi opcjami otworów w drzwiach łazienkowych są, oczywiście, kratki wentylacyjne oraz tuleje wentylacyjne. Te pierwsze są rozwiązaniem podstawowym i najmniej atrakcyjnym. W drzwiach umieszcza się wówczas zazwyczaj kratkę z tworzywa sztucznego o wymiarach 44 na 12 centymetrów. Tuleje wentylacyjne są wariantem modnym, a otwory są dostosowane nie tylko do wymiarów, ale również do stylu drzwi. w przypadku drzwi łazienkowych koniecznością nie jest więc posiadanie podcięcia wentylacyjnego, ale posiadanie którejś z tych trzech opcji.

Jak wybrać drzwi do łazienki? Na te cechy koniecznie zwróć uwagę!

Drzwi łazienkowe stanowią zamknięcie pomieszczenia, w którym panują specyficzne warunki. W łazienkach bardzo często dochodzi do zmian temperatury, a przede wszystkim panuje tam wzmożona wilgoć. W związku z tym warto wybrać drzwi, które będą uodpornione na takie czynniki. Odpowiednie powłoki zabezpieczające stosowane przez uznanych producentów zapewniają drzwiom wydłużoną żywotność, trwałość i atrakcyjny wygląd bez względu na wilgoć i zmiany temperatur.

Drzwi do łazienki powinny być wyposażone w zamek, dzięki któremu użytkujący ją domownicy będą mieli pełen komfort i pewność, że nawet przez przypadek nikt nie wejdzie do środka. Warto jednak zdecydować się na zamek, który będzie łatwy do przeforsowania, gdyby okazało się, że w łazience ktoś zasłabł. Jeśli w domu są małe dzieci, warto zdecydować się na zamek, który w razie konieczności można otworzyć również z zewnątrz. Dzięki temu dzieci będą mogły cieszyć się prywatnością, ale w skrajnych sytuacjach rodzice bez problemu dostaną się do środka.

Ostatnim parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze drzwi do łazienki, jest oczywiście estetyka. Wbrew pozorom nie jest to wcale najmniej ważny czynnik i często prowadzi do sporych dylematów. Drzwi łazienkowe powinny pasować nie tylko do wnętrza łazienki, ale również do pomieszczenia, od którego ją oddzielają, a więc najczęściej do przedpokoju, holu czy rzadziej sypialni. Jeśli poszczególne pomieszczenia w domu urządzone z różnorodnie, dobranie odpowiednich drzwi łazienkowych może być dość problematyczne. Warto wówczas postawić na minimalistyczne rozwiązania i odcienie, które pasują do różnych zestawień kolorystycznych.