Czym właściwie są kule do kąpieli?

To swoiste musujące „bomby”, które wrzucone do wody zaczynają delikatnie uwalniać składniki w nich zastosowane. A tych może być sporo - olejki eteryczne, pielęgnacyjne oleje roślinne, specjalne barwniki, susz kwiatowy czy glinki. 

Dlaczego kule do kąpieli musują?

Odpowiedź na to pytanie to przy okazji opis dwóch podstawowych składników, jakie potrzebne są do ich przygotowania. Są to soda oczyszczona (w internecie spotkamy też bardziej fachowe jej określenie, czyli wodorowęglan sodu), a także kwasek cytrynowy. To właśnie ten duet odpowiada za musowanie - tak się dzieje, jeśli połączą się z wodą.

Mamy bowiem do czynienia z reakcją kwasowo-zasadową (kwasek plus soda). Jest to proces delikatny, ciekawy dla oka, a jeszcze bardziej przyjemny podczas brania kąpieli. Wraz z musowaniem kul kąpielowych woda łagodnie wypełnia się dodatkowymi składnikami, które w nich się znajdują.

Kule do kąpieli - jak zrobić?

Najpierw składniki i akcesoria Musujące kule do kąpieli DIY to wyjątkowo proste zadanie do wykonania. Przede wszystkim musimy mieć dwa najważniejsze składniki, czyli wspomniane już sodę oczyszczoną oraz kwasek cytrynowy. Istotne są proporcje - używamy dwóch porcji sody na jedną kwasku. A więc przykładowo, może to być szklanka sody oczyszczonej oraz pół szklanki kwasku cytrynowego.

Oprócz tego potrzebne będą:

• miska do mieszania składników;

• łyżka;

• formy do kul (żeby wyszły idealnie symetryczne; oczywiście jeśli takowych nie mamy, możemy próbować ulepić kule, jedynie formując je w rękach);

• dodatki aromatyczne i kosmetyczne. Jeśli chodzi o ostatni element, możliwości mamy naprawdę dużo i tu tylko ogranicza nas z jednej strony wyobraźnia, z drugiej - to, czym akurat dysponujemy w domu pod ręką. Oto przykładowe dodatki, którymi możemy wzbogacić musujące kule kąpielowe:

• olejki eteryczne;

• oliwa lub olejek do kąpieli;

• korzystne dla zdrowia oleje roślinne (np. kokosowy);

• masło shea lub kakaowe;

• suszone kwiaty (mogą to być rośliny o świetnych walorach zdrowotnych, takie jak chociażby nagietek);

• barwniki (żeby zapewnić kulom odpowiedni kolor).

Kule do kąpieli DIY - krok po kroku

Przedstawiamy krótki, prosty poradnik, jak zrobić kule do kąpieli. Proporcje są oczywiście tylko przykładowe!

1. Do miski wsypujemy: pół szklanki sody oczyszczonej oraz ¼ szklanki kwasku cytrynowego. Mieszamy dokładnie za pomocą łyżki.

2. Dodajemy pozostaje wybrane składniki: wystarczy ok. 1 ml olejku eterycznego. Może to być też np. ok. 20 ml oliwy do kąpieli czy 3-4 łyżki oleju roślinnego (albo np. masła shea). Jeśli chodzi o kwiaty czy barwniki, możemy dodać je właściwie „na oko”, tak żeby dobrze komponowały się wizualnie z resztą składników.

3. Wszystko dokładnie mieszamy aż do uzyskania konsystencji mokrego śniegu.

4. Mieszaninę kształtujemy w specjalnych foremkach (dostępne są chociażby silikonowe) albo w ręku.

5. Zostawiamy kule, aż nieco stwardnieją, a ich powierzchnia będzie lekko wyschnięta. Gotowe!

Kule do kąpieli jako pomysł na prezent

Musujące kule do kąpieli możemy przygotować dla siebie, ale też potraktować je jako nietuzinkowy podarunek DIY. W tym celu przydadzą się różnorodne foremki i wspominane barwniki. Zresztą trzeba pamiętać, że choć mowa o „kulach”, mogą one przyjmować także mniej standardowe formy - np. serca.

Autor
Jak zrobić musujące kule do kąpieli? Wykonasz je w kilka minut!
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...