Drewno to synonim szlachetnego ponadczasowego designu, przytulności i ciepła. Nie tylko optycznie ociepla aranż, ale jest po prostu ciepłe i przyjemne w dotyku. Nie dziwi więc fakt, że chętnie widzielibyśmy je również na łazienkowej podłodze, jednak powszechnie funkcjonujące krzywdzące stereotypy i opinie już wielu odwiodły od tej decyzji. Zupełnie niepotrzebnie. Oto cała prawda o drewnianej podłodze w łazience. W rzeczywistości nie jest taka straszna, jak ją „malują”.

Czy drewniana podłoga sprawdzi się w łazience?

TAK. W łazience panuje spora wilgotność i mamy do czynienia z wszechobecną parą wodną. Jak ma to korelować, z mogłoby się wydawać, delikatnym drewnem? Najlepszym przykładem jest fakt, że z drewna niegdyś budowano statki, a współcześnie często widujemy je na elewacjach nowoczesnych domów. To wbrew pozorom materiał niezwykle wytrzymały i odporny. Kluczem do sukcesu jest właściwa impregnacja i pielęgnacja drewna, która zabezpiecza je przed butwieniem i gniciem, prowadzącym do zniszczenia.

Czy drewno lite w łazience jest lepsze od warstwowego?

NIE. Nikt nikomu nie zabroni ułożenia w łazience podłogi z litych desek, jednak producenci zdecydowanie polecają do tego celu deski warstwowe, czyli parkiet wykonany z drewna klejonego. Wielowarstwowe panele drewniane bądź deski barlineckie sprawdzą się lepiej, ponieważ z uwagi na fakt krzyżowego ułożenia warstw do minimum ograniczony jest skurcz elementów i dzięki temu maleje ryzyko powstania szczelin pomiędzy elementami. Każdy materiał „pracuje”, również drewno. Warto mieć to na uwadze.

fot. Barlinek

Czy rodzaj drewna na drewnianą podłogę w łazience jest ważny?

TAK. Drewno na podłogę łazienkową powinno być stabilne, twarde, mieć niski współczynnik skurczu i zawierać znaczną ilość żywic i olejków naturalnych. To właśnie oleje i żywice najlepiej chronią drewno przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych takich jak wilgoć i gwałtowne zmiany temperatury. Długie relaksujące kąpiele zapewniają nie tylko odprężające doznania, ale również generują potężne ilości wilgoci w pomieszczeniu. Powstała nawet krótka lista gatunków drewna, które odradzane są do wykonania podłóg łazienkowych. To sosna, świerk i wierzba.

Czy lepiej wybrać na podłogę łazienkową drewno egzotyczne od rodzimego?

TAK. Najwłaściwsze jest drewno egzotyczne. Już na starcie wygrywa, ponieważ od początku rośnie w wilgotnym i trudnym klimacie, czyli nabyło „wrodzoną” odporność. Ponadto drewno egzotyczne poprzez orientalny design wprowadza do wnętrz nietuzinkową elegancję. Doskonale na podłogi drewniane w łazience nadają się jatobe, iroko, cedr, teak, merbau, guatamou, bibola, doussie, wenge, badi i lapacho.

Możemy również użyć rodzimego drewna, jednak nie wszystkich gatunków. Warto postawić na sprawdzone i trwałe: dąb, klon, jawor, jesion, wiąz, orzech włoski, czereśnia i modrzew. To z tych właśnie gatunków drewna układane są podłogi tarasowe, narażone na zmienne i często skrajne warunki atmosferyczne. Drewno rodzime wciąż jest tańsze niż drewno egzotyczne, ale bezwzględnie wymaga solidnego zabezpieczenia.

fot. Maison Valentina

Czy trzeba zabezpieczyć drewnianą podłogę w łazience?

TAK. Impregnat to właściwie konieczność nawet w przypadku bardzo odpornego drewna egzotycznego. Drewno to materiał stworzony wręcz do celebrowania i podziwiania, jednak niezwykle podatny na rozwój grzybów i pleśni w przypadku kontaktu z wilgocią i okresowym wzrostem temperatury. Jeśli właściwie zaimpregnujemy drewno i będziemy dbali o cykliczną konserwację, drewniana podłoga w łazience będzie inwestycją, która posłuży nie tylko nam, ale i kolejnym pokoleniom.

Jak można zaimpregnować podłogę z drewna w łazience?

Lakierowanie - wykonuje się przy użyciu lakierów poliuretanowych, uretanowych albo uretanowo - alkidowych. To elastyczne lakiery używane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Ten niezwykle trwały sposób na zabezpieczenie drewna ma jedną wadę, mianowicie po rozlaniu wody podłoga staje się śliska. Ponadto drewno egzotyczne, które jest bogato nasączone olejkami, wymaga najpierw położenia warstwy podkładu neutralizującego działanie olejków eterycznych. Dopiero po tym zabiegu można nanosić lakier.

W przypadku trudnych gatunków drewna zawierających inhibitory, spowalniające działanie utwardzaczy w lakierach, warto zastosować warstwę podkładu odcinającego. Jeśli aplikacja lakieru przebiegnie zgodnie ze sztuką i wytycznymi producenta, możemy być pewni, że drewniana podłoga lakierowana posłuży nam nawet kilkanaście lat. Jeśli natomiast zauważymy na niej ślady zużycia, z powodzeniem możemy ją poddać cyklinowaniu i znowu będzie jak nowa.

Olejowanie - stosowane do wszystkich gatunków drewna, nawet tych, które zawierają duże ilości naturalnych olejków. Olejowanie drewnianej podłogi w łazience najlepiej wykonać metodą „na gorąco”, ponieważ olej wnika wtedy na głębokość 5 mm i lepiej zabezpiecza powierzchnię drewna. Z czasem olej się utlenia, patynując drewno i pozostawiając na jego wierzchniej warstwie szaro srebrną powłokę. Jest to niezwykle efektowne starzenie się drewna utrwalające jego wyjątkowe piękno.

Ta metoda uwydatnia koloryt i sprawia, że usłojenie desek staje się wyraziste. Zachowana zostaje również faktura drewna, która jest wyraźnie wyczuwalna w dotyku. Olejowanie cyklicznie powtarzamy, aby zachować pełne zabezpieczenie podłogi przed trudnymi warunkami panującymi w łazience.

Woskowanie - nie jest zalecane w przypadku podłóg wykonanych z drewna egzotycznego, ponieważ mogą na powierzchni podłogi powstać białe nieestetyczne plamy. Podłoga woskowana zyskuje spektakularny połysk, jest jednak śliska i podatna na zabrudzenia. Tak naprawdę woskowanie odbywa się preparatem, który zawiera wosk i olej. Fachowcy często nazywają ten preparat twardym woskiem olejnym lub olejowoskiem.

Ta hybryda stworzona z połączenia dwóch składników, działa również w dwójnasób. Wosk zabezpiecza drewno mechanicznie, tworząc na jego powierzchni warstwę ochronną, natomiast olej penetruje drewno, zapobiegając działaniu wody i wnikaniu brudu. Podłoga woskowana może być wielokrotnie odnawiana.

Czy ogrzewanie podłogowe pod drewnianą podłogą w łazience jest możliwe?

TAK. Deski wielowarstwowe charakteryzują się dobrą przenikalnością cieplną i są odporne na zmiany temperatury, więc świetnie sprawdzą się w przypadku ogrzewania podłogowego w łazience. Ponadto nacięcia na spodniej warstwie drewnianych elementów zwiększają przepływ ciepła. Warstwowe prostopadłe ułożenie włókien w deskach sprawia, że drewniana podłoga nie jest podatna na rozsychanie się i pękanie. Czy deski z litego drewna sprawdzą się na ogrzewaniu podłogowym? Można je zamontować, jednak należy liczyć się z ryzykiem ich deformacji.

Autor
Drewniana podłoga w łazience? Jak ją zabezpieczyć i na jaki rodzaj się zdecydować?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...