Zagadnienia w artykule:
  • Prysznic - dlaczego warto?
  • Garść informacji - o czym należy pamiętać przed zakupem drzwi prysznicowych?
  • Jakie wymiary drzwi do kabiny prysznicowej?
  • Rodzaje drzwi do kabin prysznicowych
  • Nowoczesny design drzwi do kabin prysznicowych
  • Drzwi z warstwą ochronną - praktyczne rozwiązania

Prysznic - dlaczego warto?

Kabina prysznicowa jest bardzo często wybieranym rozwiązaniem, ponieważ natrysk charakteryzują oszczędność miejsca, wygoda użytkowania, korzystny aspekt ekonomiczny oraz multum możliwości aranżacyjnych. Możemy postawić na zakup kompletnej kabiny prysznicowej bądź samodzielnie zaaranżować miejsce do codziennych odświeżających ablucji. Na rynku znajdziemy również opcje umożliwiające skompletowanie kabiny z oferowanych przez producenta elementów. Bez względu na to, jakie rozwiązanie wybierzemy, staniemy przed wyborem drzwi do kabiny prysznicowej.

fot. Omnires

Garść informacji - o czym należy pamiętać przed zakupem drzwi prysznicowych?

Wybierając się do sklepu z wyposażeniem łazienek, naprawdę jest w czym wybierać. Często ujmuje nas estetyka i niestety zapominamy o pozostałych aspektach. Zacznijmy od tego, na jaki system otwierania drzwi zezwalają układ i rozmiar łazienki. Szczególnie w małych łazienkach jest to ważne, ponieważ system otwierania drzwi definiuje ilość miejsca, które przeznaczymy na przestrzeń prysznicową. Warto również zwrócić uwagę na fakt, czy drzwi posiadają trudno dostępne miejsca, które niełatwo jest wyczyścić, ponieważ z czasem znakomity efekt może zepsuć nieestetyczny osad. Wygodną opcją jest możliwość zdjęcia uszczelek w celu ich wyczyszczenia.

fot. Ravak

Dużą rolę odgrywa również jakość wykonania profili, zawiasów i systemów otwierania drzwi, szczególnie przesuwnych. Właśnie takie niuanse decydują o komforcie użytkowania, trwałości drzwi prysznicowych oraz ich bezawaryjnym wieloletnim użytkowaniu. Drzwi do kabiny natryskowej kupujemy raz na kilka lub nawet kilkanaście lat, dlatego lepiej postawić na produkt wysokiej jakości.

Jakie wymiary drzwi do kabiny prysznicowej?

Standardowe drzwi do kabin prysznicowych występują w szerokościach 80, 90 i 100 cm. Kto tu jednak mówi o standardach? Warto wyjść poza strefę komfortu i dać ponieść się wyobraźni. Tak naprawdę ograniczają nas tylko wymiary łazienki. Jeśli mamy do dyspozycji małą łazienkę w bloku, niewykluczone, że będziemy zmuszeni do zakupu drzwi o wymiarze 70 cm, natomiast w przypadku dużego pomieszczenia wcale nie musimy się ograniczać. Drzwi do kabiny o szerokości 120, 140, 160, a nawet 200 cm nie stanowią już rzadkości w ofertach producentów. Można również zlecić wykonanie drzwi prysznicowych na zamówienie.

Rodzaje drzwi do kabin prysznicowych

Ilu użytkowników, tyle priorytetów. Ile łazienek, tyle projektów kabin prysznicowych. Wybór jest ogromny, jednak zastanówmy się, czy poszukujemy drzwi do wnęki prysznicowej, do ścianki bocznej, czy do urządzenia wolnostojącego? Marzy nam się model jednoczęściowy, z dwojgiem drzwi, czy może przesuwny? Poniższy podział drzwi prysznicowych ze względu na sposób otwierania, nieco ułatwi wybór.

Pojedyncze i podwójne uchylne (skrzydłowe) drzwi do kabiny prysznicowej najczęściej stosowane są w tradycyjnych gotowych kabinach lub wnękach prysznicowych. Uchylne drzwi do kabiny to popularne rozwiązanie, jednak podobnie jak w przypadku zwykłych drzwi, zabierają sporo miejsca podczas otwierania. Musimy liczyć się również z kapiącą z drzwi wodą tuż po skorzystaniu z natrysku.

Drzwi prysznicowe przesuwne to rozwiązanie, które nie wymaga zabezpieczenia dużej ilości miejsca przy wejściu do przestrzeni prysznicowej, dlatego idealnie nadają się do małych łazienek. Osadzone są na rolkach posuwających się wzdłuż prowadnicy. Niektóre modele charakteryzują się możliwością wypinania, co ułatwia ich czyszczenie.

Drzwi prysznicowe wahadłowe (obrotowe) dają możliwość otwierania ich na zewnątrz i do wewnątrz kabiny. To sposób na nowoczesny minimalistyczny design i brak zamoczonej podłogi. Często stosowane są w prysznicach bez brodzików.

Drzwi prysznicowe składane (harmonijkowe, łamane) jedno lub dwudrzwiowe gwarantują szerokie wygodne wejście do prysznica. Nawet w wąskich drzwiach o szerokości 70 cm uzyskamy pokaźne 50-centymetrowe przejście. Nie zajmują wiele miejsca przy otwieraniu, wadą natomiast jest okapująca woda z mokrych szyb w pozycji rozłożonej. Z uwagi na dużą szerokość przejścia drzwi prysznicowe składane zalecane są do łazienek, z których korzystają osoby borykające się z problemami z poruszaniem.

Drzwi prysznicowe walk-in umożliwiają montaż prysznica w trudnych lokalizacjach takich jak miejsca pod skosami, czy bardzo ograniczona przestrzeń nieustawnych i małych łazienek. Zasadniczo to nie drzwi, a bardziej szklana ścianka. Dużą zaletą jest brak elementów ruchomych, co gwarantuje bezawaryjność i łatwe utrzymanie czystości.

Drzwi na wannę to opcja dla niezdecydowanych, lubiących zarówno relaks podczas długich kąpieli, jak i komfort oraz szybkość natrysku. Montując szklany parawan nawannowy, możemy korzystać zarówno z opcji kąpieli, jak i prysznica. Drzwi na wannę występują w wariantach uchylnych, wahadłowych, składanych i przesuwnych.

Nowoczesny design drzwi do kabin prysznicowych

Poznaliśmy już opcje związane z funkcjonalnością drzwi prysznicowych, skupmy się teraz na designie. Nowoczesne drzwi prysznicowe mają wiele odsłon, a wybór jest ściśle uzależniony od stylu, w którym urządziliśmy łazienkę. W minimalistycznych łazienkach w dość powściągliwą stylistykę wpiszą się drzwi prysznicowe z czystego szkła, z minimalnym profilem bądź w ogóle go pozbawione. Takie drzwi prysznicowe są bardzo uniwersalne i korzystnie prezentują się nie tylko w minimalistycznie urządzonych łazienkach, ale w każdym aranżu.

fot. Rejs

Styl loftowy i nowoczesny to szklane drzwi ubrane w czarne metalowe profile i opcjonalnie szprosy. W stylu skandynawskim pożądanym designem jest mleczne bądź transparentne szkło i chromowane profile oraz okucia. Poszukując niesztampowych modeli, warto rozważyć drzwi prysznicowe z transparentnego szkła w kolorze grafitowym, bądź postawić na niestandardowy kształt drzwi. Obserwując nowoczesne trendy, nie da się nie zauważyć faktu, że projektanci stawiają na minimalizm, proste linie oraz czystość formy.

Drzwi z warstwą ochronną - praktyczne rozwiązania

Intensywne szorowanie i używanie agresywnych środków chemicznych nie wpływa dobrze na żadną powierzchnię, również na drzwi prysznicowe. Szkło, profile i okucia mogą ulec zarysowaniu, a także wystąpieniu oraz pogłębieniu korozji i materiał straci swój pierwotny blask. W celu łatwiejszego utrzymania drzwi w czystości i ułatwienia ich pielęgnacji powstały modele „uzbrojone” w powłokę ochronną. Warto nadmienić, że nie każde drzwi prysznicowe wyposażone są w powłoki do zadań specjalnych, więc warto dopytać o nie sprzedawcę.

Powłoki na drzwiach prysznicowych chronią szybę, ograniczają zacieki oraz osadzanie się na tafli szkła zabrudzeń i kamienia, a także ułatwiają czyszczenie. Najczęściej stosowane powłoki to Easy Clean (szkło samoczyszczące) oraz powłoka hydrofobowa (krople wody mają ograniczoną zdolność zatrzymywania się). Producenci drzwi do kabin prysznicowych korzystają z różnych sposobów nanoszenia powłok. Różnią się one właściwościami i okresem trwałości. Powłokę ochronną na drzwi do kabiny prysznicowej możemy również nanieść samodzielnie, stosując odpowiedni preparat.

Zdjęcie otwierające artykuł: Radaway

Autor
Drzwi do kabiny prysznicowej - rodzaje, wymiary, właściwości
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...