Krany, to ta część łazienki czy kuchni, która jest znienawidzona pod względem czyszczenia. Jego powierzchnia, najczęściej ze stali nierdzewnej, chromowana czy z głowicą ceramiczną może być nie lada wyzwaniem. Jestem posiadaczką dwóch ostatnich, które bywały problemem w utrzymaniu odpowiedniego poziomu czystości. Jednak poznałam babciny sposób, który na zawsze to odmienił.

Ceramiczną głowicę mam w kuchni, gdzie jest zestawiona ze zlewem w stylu vintage, przygotowanym z konglomeratu. Beżowe wykończenie zarówno armatury, jak i całości pozwala na rozjaśnienie wnętrza i zastąpienie stalowego klasyka. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak prawidłowo wyczyścić trudno dostępne miejsca, wybierzcie ten tani, babciny sposób. Działa od lat!

Co zrobić, aby wyczyścić krany w prosty sposób? Użycie proszku do pieczenia

Proszek do pieczenia, inaczej węglan sodu lub wodorowęglan sodu pozwala na upieczenie najlepszych ciast ucieranych, puszystych biszkoptów czy innych, słonych wypieków. To także najlepszy składnik w walce o czyste i pozbawione kamienia armatury kuchenne i łazienkowe. Co zrobić, aby uaktywnić jego działanie? Jednym z najlepszych połączeń jest sok z cytryny lub kwasek cytrynowy. Przygotowując pastę na ich bazie, możemy uzyskać najlepsze wyniki.

Weźcie 3 opakowania proszku do pieczenia, 2 łyżki soku z cytryny lub 2 łyżki kwasku cytrynowego wymieszanego z łyżką wody. Po sporządzeniu pasty, nałóżcie ją koniecznie na miejsca, które pokryte są sporą ilością osadu kamiennego oraz śliskich pozostałości mydła i innych kosmetyków. Odczekajcie przez około 3-4 godziny i przetrzyjcie tak,  aby okalać całą powierzchnię armatury. Jeżeli chcecie wzmocnić efekt, przyłóżcie do pasty mokry ręcznik papierowy lub nawilżane chusteczki - pomogą utrzymać wilgoć w paście.

Czy proszek do pieczenia sprawdzi się także do czyszczenia innych rzeczy?

Proszek do pieczenia jest bardzo uniwersalnym środkiem spulchniającym, jak i czyszczącym. Często można go zastąpić składnikiem wykorzystywanym przez zagraniczne panie domu - winianem potasu, inaczej nazywanym kamieniem winnym.

Służy przede wszystkim do spulchniania bezy, aby powstała najlepsza Pavlova. Jak można użyć tych składników w czyszczeniu? W połączeniu z soda oczyszczoną utworzycie doskonałą pastę, która wtarta w dywany pozwoli na pozbycie się plam z wina czy innych soków czy płynnych potraw.

Jest też nieoceniony w przygotowaniu płynu do kabin prysznicowych - wystarczy połączyć z octem jabłkowym i wodą, aby uzyskać naturalny i ekologiczny preparat do skutecznego czyszczenia.

Osobiście czyszczę nim nawet cienkie włosie kanap - rozprowadzam odrobinę, wcieram za pomocą szczotki z włosia, a następnie odkurzam dokładnie. Dzięki takiemu zabiegowi mogę z łatwością pozbyć się nieprzyjemnych zapachów oraz odświeżyć materiały.

Autor
Wyciągam ten tani składnik z szafki kuchennej i czyszczę krany. Lśnią jak diamenty, aż miło
Ewa Kwiatkowska
Redaktorka, domatorka, miłośniczka pięknych wnętrz i designu. Nieustannie eksperymentuje w swoim domu i ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami....