Zwróćcie uwagę, że podczas gotowania, do zlewu dostają się resztki, które niejednokrotnie powinny znajdować się w koszu na śmieci. Niektóre drobinki to po prostu resztki z talerzy czy garnków, które zignorowaliśmy, gdyż były na tyle małe, ze przechodzą przez dziurki odpływu. Takie nagminne zachowania prowadzą nie tylko do gromadzenia się pasożytów, ale także do kumulowania nieprzyjemnego zapachu, wydostającego się za każdym razem z głębi rur. Jeżeli mamy na uwadze nasze zdrowie, warto wypróbować sposób, który pokazała mi sąsiadka. Jestem wdzięczna, że podzieliła się ze mną tym patentem. Sprawdźcie koniecznie i przekonajcie się sami w waszych kuchniach i łazienkach.

Co należy zrobić, aby pozbyć się pleśni z newralgicznej części zlewu?

W wielu poprzednich artykułach, dzieliłam się z wami wiedzą, jak poprawnie przeczyścić odpływ zlewu, który jest zatkany. Teraz najistotniejsza kwestią jest to, aby zapobiegać przedostawaniu się coraz większej ilości pleśni do odpływu, która będzie zalegać wewnątrz rur.

Czarna pleśń jest jedną z trudniejszych do wytępienia - wyrzuca mytotoksyny, które bardzo źle oddziałują na nasze zdrowie. Mając automatyczną zawleczkę w zlewie, warto ją wyciągnąć i skierować rantem do śruby zabezpieczającej wnętrze odpływu.

Po odkręceniu za pomocą zatyczki, ukaże nam się powłoka, pod którą znajdziemy nieprzyjemne zjawisko. Resztki gromadziły się tam miesiącami lub od samego początku zamontowania zlewu.

To powszechny przypadek w wielu takich konstrukcjach, dlatego warto przemyśleć to i koniecznie wypróbować ten patent. Po wyczyszczeniu resztek nie zapomnijcie przetrzeć wnętrza octem spirytusowym lub szmatką nasączoną sodą oczyszczoną. 

Jak czyścić poszczególne rodzaje zlewów?

W dobie różnorodności, możemy postawić na kilka typów zlewów. Ja zaliczam się do osób, które mają ten konglomeratowy. Bardzo polubiłam jego wygląd, zwłaszcza w stylu vintage, który jest mi bardzo bliski. Kremowo-beżowy jest mało problematyczny, o ile oczywiście przestrzegamy kilku zasad. Warto poznać kilka z nich. O co dokładnie chodzi, sprawdźcie koniecznie poniżej w zestawieniu:

  • zlewy ceramiczne - to jedne z prostszych zlewów w przypadku czyszczenia, gdyż są odporne na plamy z soków owocowych, warzywnych czy kawy - nie należy jednak zbyt długo pozostawiać w nich metalowych łyżek czy innych sprzętów, gdyż mogą pozostawiać ślady,
  • zlewy granitowe lub konglomeratowe - pamiętajcie, aby nie szorować ich powierzchni środkami, które zawierają kryształki - powinna to być mokra gąbeczka z bardzo delikatnym płynem, nie pozostawiajcie dodatkowo mokrych garnków czy słoików zbyt długo, gdyż pozostawią trudno wymywający się ślad,
  • zlewy ze stali - nie używajcie druciaków czy innych ostrych gąbeczek, które mogą porysować powierzchnię, wystarczy szmatka z płynem do zmywania naczyń lub pasta z sody oczyszczonej.
Autor
Myślicie, że zlew jest wymyty do czysta? Ten 1 krok pokazuje, że macie zgromadzoną pleśń i osad
Ewa Kwiatkowska
Redaktorka, domatorka, miłośniczka pięknych wnętrz i designu. Nieustannie eksperymentuje w swoim domu i ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami....