Zwolennicy patelni o powłoce teflonowej bardzo często zapominają o tym, aby nie używać metalowych sztućców do mieszania wszelkich potraw. Niestety to nie pomaga w utrzymaniu powłoki w nienagannym stanie. Zawsze wykorzystujmy drewnianą lub silikonową szpatułkę, która idealnie sprawdzi się do tego zadania. W przypadku patelni żeliwnych - uważajmy koniecznie na rdzę - nie moczmy jej godzinami w zlewie - inaczej zdarzy się, że całkowicie skoroduje. Przygotowywanie na niej posiłków jest całkowicie zakazane - metale ciężkie dostające się do naszego przewodu pokarmowego mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Gdy tylko zauważycie pojawiającą się na rantach rdzę, nie oszczędzajcie i wyrzućcie ją pamiętając o odpowiednim czyszczeniu przyszłej patelni.

W jaki sposób niszczymy patelnię na co dzień? Popularne błędy w użytkowaniu

Jednym z ważniejszych błędów, jaki jest popełniany przez użytkowników patelni to codzienny problem. Jeżeli uważacie, że on was nie dotyczy, sprawdźcie koniecznie. Niestety i mi wielokrotnie zdarzyło się, że nie byłam idealna. Patelnia, zaraz po przygotowaniu kotletów czy naleśników, trafiała pod zimną wodę lub do dużej miski, gdzie chłodziła się po kontakcie z olejem.

To jeden z grzechów wobec patelni, który koniecznie trzeba wyeliminować. Szok termiczny, jaki jej fundujemy, prowadzi do bezpowrotnych odkształceń oraz rozrywania powłoki. Po kilkukrotnym działaniu możemy zdziwić się, jak łatwo zaczyna się rysować i odchodzić od patelni.

Innym problemem jest niedopasowanie średnicy patelni do płomienia palnika. Zbyt duży prowadzi do podtapiania się rączki oraz psucia niektórych elementów. Wyciekający tłuszcz zaczyna być opalany przez gaz i z łatwością może dojść do nieplanowanego nieszczęścia.

Spróbujcie przełożyć na mniejszy palnik i dostosować grzanie. W ten sposób dodatkowo zaoszczędzicie na prądzie czy gazie, który będzie kumulował ciepło pod naczyniem w odpowiedni sposób.

Czym doczyścić zabrudzoną patelnię? Sposób mistrzów

Zabrudzona patelnia od spodu jest bardzo trudna do wyczyszczenia. Dzieje się tak, gdy pozostawiamy na niej niedoczyszczony brud przez kilkanaście dni. Przypalający się powtórnie olej oraz inne resztki sprawiają, że potrzebny jest bardzo mocny detergent.

Dzisiaj udowodnię wam, że nie musi tak być. Wystarczy kilka składników, które z pewnością macie na stanie w waszym domu. przygotujcie koniecznie worek foliowy - musi być duży - ma w nim zmieścić się cała misa patelni.

Wlewamy tam mieszankę kilku składników - 1 szklanka coli, 2 łyżki sody oczyszczonej, 2 łyżki soli oraz łyżeczka płynu do zmywania naczyń. Delikatnie wetrzyjcie ją w spód patelni i zamknijcie w torebce. Pozostawcie na kilka godzin. Po tym czasie wymyjcie do czysta. W sten sposób bardzo szybko pozbędziecie się brudu ze spodnich części garnków stalowych czy ceramicznych. W przypadku żeliwnych zachowajcie ostrożność.

Autor
Z patelni brud będzie spływał jak woda. Włóżcie do siatki wypełnionej  tymi kilkoma składnikami
Ewa Kwiatkowska
Redaktorka, domatorka, miłośniczka pięknych wnętrz i designu. Nieustannie eksperymentuje w swoim domu i ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami....