Zlew - jedno- czy dwukomorowy?

Większość gospodarstw domowych może się dziś obyć bez ogromnego zlewozmywaka. Dwuipółkomorowy zlew zajmie wiele miejsca, a i tak zmywarka przejmie większość jego zadań. Z pewnością warto jednak mieć przy zlewozmywaku ociekacz, a na nim miejsce na wygodne i funkcjonalne akcesoria: nakładki, deski, koszyki. Do pojedynczej minimalistycznej komory - może się ograniczyć singiel jadający zwykle na mieście.

stalowa komora zlewozmywakowa z baterią KWC, Hansa
Elegancja i awangarda. Podwieszana stalowa komora z baterią KWC, której jedyną ozdobą jest uchwyt (fot. Hansa)

Jak dopasować baterię do zlewozmywaka?

Rynek oferuje nam dziś bogate możliwości doboru zlewu i baterii. Możemy też wybrać sposób montażu - równo z blatem, pod nim (komory podwieszane) lub na nim. Popularność zdobywają też zlewozmywaki całkowicie zintegrowane z materiałem, z jakiego wykonana jest kuchenna zabudowa. Podobnie jest z armaturą. Możemy wybrać najprostszą i najwygodniejszą sztorcową baterię jednouchwytową, montowaną w otworze zlewozmywaka, albo wyrafinowany model ścienny z dwoma uchwytami, którego uroda rekompensuje niedostatki ergonomii.

Zlewozmywak z baterią zestawiamy na zasadzie kontrastu lub dopasowujemy do siebie ton w ton. Także wzajemne relacje z umeblowaniem kuchni mogą wyglądać rozmaicie. Biały ceramiczny zlew postawiony na czarnej szafce przykrytej blatem z granitu będzie bardziej widoczny i wizualnie znaczący, niż łagodnie wyprofilowana niecka z odpływem, wydrążona wprost w monolicie blatu z kompozytu kamiennego.

Kuchnia stylowa to pojęcie bardzo pojemne. Mieści się w nim nurt dworkowy i rustykalny, ale także vintage i styl angielski. Eleganckie ceramiczne zlewozmywaki obok emaliowanych zlewów stalowych. Wiernie odtworzone wzory armatury sprzed stu lat, wyposażone w ozdobne kurki, albo baterie o nowoczesnej formie, w której tylko delikatny rant czy drobny gzyms nasuwa skojarzenia z przeszłością. W takiej kuchni warto postawić zlewozmywak na blacie - model stojący będzie wyglądał bardziej autentycznie. Trzeba tylko pamiętać o ergonomii; szafka pod zlew powinna być niższa od standardowej. W trakcie zmywania nie powinniśmy zginać kręgosłupa, ale nie możemy też podkurczać przedramion - brzeg zlewozmywaka nie może być zbyt wysoki.

Bateria do zlewu pod oknem - z ruchomą wylewką - Teka   bateria chromowana Capello firmy Astracast   Bateria mieszakowa Cubic - Deante
Bateria mieszakowa z ruchomą wylewką - możemy bez obaw zamontować ją pod oknem
(fot. Teka)
  Dwuuchwytowa bateria chromowana Capello firmy Astracast o zasięgu wylewki 210 mm ułatwi mycie dużych naczyń (fot. Grass)   Bateria mieszakowa Cubic z płaską prostokątną wylewką (fot. Deante)

Awangarda zawędrowała także między zlewozmywaki i baterie. Stal, szkło, tworzywa o recepturach pilnie strzeżonych przez producentów, kolory… I wygoda - każdy "zmywak" powinien być ergonomiczny, ale nowoczesne otoczenie szczególnie zobowiązuje. Wśród zlewów królują duże formaty z rozbudowaną strefą przykomorową - najlepiej zintegrowane z systemem segregacji odpadków, czyli po prostu wyposażone w kilka praktycznych spustów na resztki pochodzenia organicznego. W gronie baterii prym wiodą proste modele jednouchwytowe o formach przywołujących klimat loftu lub zaplecza luksusowej gastronomii publicznej.

opr. Redakcja
zdjęcie wprowadzające: Studio Estima