Co zrobić w przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na zasłony, które nie do końca okazały się spasowane? Można dociąć je i przygotować dziury na kółka, na których podwiesimy ją ponownie. W zależności od tego, z czego jest wykonana, tak możemy ją dostosować do naszego wnętrza. Pamiętajcie, że jej powierzchnia jest narażona bezpośrednio na działanie wilgoci oraz płynów w postaci mydła, żeli i szamponów. Osady, które gromadzą się na niej są również częścią naszego naskórka oraz jonów wapnia i magnezu. Odkładający się brązowy osad to nic innego jak kamień. Czy należy zwracać uwagę na materiał, z którego jest wykonana?

Zasłona z tego materiału pod prysznicem nie jest dobrym pomysłem

Bez względu na to, z czego wykonana jest zasłona prysznicowa, należy mieć na względzie, że kamień nie jest jedynym naszym wrogiem. Dodatkowo pojawiająca się czarna pleśń w łazience jest bardzo niebezpieczna ze względu na wyrzuty mytotoksyn.

W szczególności powinny się jej wystrzegać osoby astmatyczne oraz takie, które mają problemy skórne, typu ŁZS czy atopowe zapalenie skóry. Osadza się w szczególności w zakamarkach oraz przy przeszyciach, na dnie zasłony prysznicowej. Dodatkowo pamiętajcie, że nie należy zasłaniać kabiny po umyciu, aby wilgoć nie gromadziła się, osadzając na fudze czy kafelkach.

Materiałowe zasłony nie są problemem, a te wykonane z PCV. Ich zapach oraz tekstura jest dość charakterystyczna, dlatego nie da się ich pomylić z niczym innym. Niestety udowodniono, że pod wpływem ciepła uwalniają się chemiczne lotne związki, które są szkodliwe dla człowieka.

W VOC znajduje się aż 108 związków chemicznych, w tym ftalanów, dioksyny oraz związki cynoorganiczne. Są one odpowiedzialne za późniejsze problemy z oddychaniem (przy dłuższej ekspozycji) oraz problemy z wahaniami gospodarki hormonalnej, zwłaszcza u kobiet. Dodatkowo mogą wywoływać podrażnienia skóry oraz przyczyniać się do powstawania zmian skórnych.

Co lepsze - zasłona prysznicowa czy parawan?

Podczas wyboru ochrony prysznica zastanawiamy się czy wybrać zasłonę czy parawan prysznicowy. To dwa rozwiązania, które sprawdzą się przy różnym ustawieniu. Zdarza się, że niektóre kabiny prysznicowe są bardzo trudne w czyszczeniu - przy małym metrażu istnieje problem z montażem i późniejszym czyszczeniem. To może prowadzić do szybkiego odkładania się kamienia i pleśni.

Jest to jednak dobre rozwiązanie, gdy chcemy mieć pewność, że wilgoć nie będzie rozprzestrzeniać się na całą łazienkę. W przypadku zasłony to rozwiązanie, które może być tymczasowe, jak i na stałe. Zawsze możemy ją wymienić, gdy tylko się zabrudzi lub wyprać.

Dodatkowo przy zmianie koncepcji aranżacji również istnieje możliwość dopasowania do naszych potrzeb w prosty i dość tani sposób.

Autor
Taka zasłona wisi u was pod prysznicem? Lepiej zdejmijcie ją od razu
Ewa Kwiatkowska
Redaktorka, domatorka, miłośniczka pięknych wnętrz i designu. Nieustannie eksperymentuje w swoim domu i ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami....