Estetyka - uczta dla zmysłów

Estetyka łazienki może okazać się bardzo istotna w kontekście komfortu. Niezależnie od tego, czy podążamy za nowymi trendami decydując się na styl quiet luxury, czy też urzekają nas naturalne materiały oraz subtelne akcenty kolorystyczne, projekt łazienki po prostu musi nam się podobać. To pierwszy krok na drodze do dobrego samopoczucia, które wynika z przyjemności przebywania w tym wnętrzu. Wybór odpowiednich płytek, armatury, oświetlenia oraz wszelkich dodatków pomaga więc tworzyć taką estetykę, jaka podziała na nasze zmysły kojąco. Warto być jednak czujnym, by poszczególne elementy dobierać w myśl spójności stylu, który według projektu ma zapanować w łazience.

Jasne barwy, takie jak beż, pastelowe odcienie czy ponadczasowa biel, optycznie powiększają przestrzeń i wprowadzają poczucie spokoju. Należy przy tym zwrócić uwagę, że nie tylko ceramika może być biała. Ciekawy efekt daje biała armatura, zwłaszcza w matowym wykończeniu, która balansuje na granicy, pomiędzy klasyką a nowoczesnością. - To wykończenie, które ostatnio cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród projektantów wnętrz. Wnosi do projektu lekkość, stanowi nienachalne powiązanie z klasyką, ale równie dobrze może służyć do łamania utartych schematów w aranżacjach wręcz awangardowych. W praktyce oznacza to, że z powodzeniem można zastosować białą armaturę niemal w każdym projekcie, co czyni ją uniwersalnym rozwiązaniem projektowym. Dlatego jedna z naszych czołowych kolekcji Silia zyskała nowe wykończenie Bianco, czyli matowa biel  - tłumaczy Magdalena Paszkowska, Product Manager w Deante.

Dla innych komfort kryje się w ciemnych barwach, niemal w półmroku. Takie preferencje dążą do aranżacji, które z łazienki tworzą swoisty azyl odcięty od świata. W projekcie takiej przestrzeni warto zastąpić klasyczną ceramikę czarną granitową umywalką, czy miską WC z dodatkami w wykończeniu szczotkowane złoto. Zwieńczenie w postaci ciepłego, rozproszonego światła i nastrojowej muzyki sprzyja relaksowi. Wystarczy wyobrazić sobie aromatyczną kąpiel w takiej łazience - kwintesencja komfortu.

W kontekście komfortu warto wspomnieć też o wykorzystaniu roślin doniczkowych. Wprowadzenie natury do wnętrza z pewnością dodaje mu uroku i poprawia jakość powietrza, jednak otaczanie się żywymi roślinami bezsprzecznie ma dobry wpływ na nasze samopoczucie. Kontakt z roślinami, nawet tymi doniczkowymi, może obniżać poziom stresu, poprawiać nastrój i zwiększać poczucie szczęścia. Ten trend ma swoje korzenie w rosnącej świadomości ekologicznej oraz w chęci tworzenia bardziej zrównoważonych i zdrowych środowisk życia.

Funkcjonalność - komfort w praktyce

Choć estetyka ma decydujący wpływ na nasze dobre samopoczucie w danym wnętrzu, to jednak funkcjonalność zapewnia rzeczywistą wygodę użytkowania. Ergonomiczne kształty, wysokiej jakości materiały oraz nowoczesne technologie mogą znacznie podnieść komfort korzystania z dowolnej przestrzeni. W przypadku łazienki kluczowa jest w ergonomia i układ przestrzenny, czyli przemyślane rozmieszczenie urządzeń sanitarnych, takich jak umywalka, toaleta czy prysznic. Każdy element powinien wizualnie komponować się w spójną całość, ale najważniejsze jest czy ich ustawienie gwarantuje wygodne użytkowanie - odległość wieszaków na ręczniki, wysokość montażu półki, ergonomia baterii umywalkowej czy pojemność szafek do przechowywania kosmetyków i akcesoriów.

Nie mniej ważny okazuje się wybór łatwych do utrzymania w czystości materiałów, co tyczy się zwłaszcza armatury łazienkowej. Wygodnym rozwiązaniem jest w tym przypadku wykończenie szczotkowana stal, szczotkowane złoto oraz matowe nero i titanium, na którym nie widać odcisków palców oraz drobnych zachlapań, które często się zdarzają w łazience. Inną składową komfortu jest tu również trwałość. Wysokojakościowe materiały wykorzystane do produkcji deszczownicy, prowadnic drzwi prysznicowych czy baterii przekładają się na długotrwałe użytkowanie bez ryzyka przedwczesnego zużycia i konieczności częstych wymian czy nawet remontu.

Polscy producenci często stosują w swoich produktach rozmaite technologie, które wprowadzają nieco luksusu, wygody, a co za tym idzie komfortu w czystej postaci. W przypadku firmy Deante jest to np. system Anti-twist zapobiegający skręcaniu się węża, system Anti-calc ułatwiający usuwanie osadu kamiennego, 3-funkcyjna słuchawka czy powłoka antybakteryjna, która zapobiega rozwojowi drobnoustrojów. Przykładów jest wiele, dlatego warto uprzedzić wybór baterii czy miski WC dokładnym zapoznaniem się z jej specyfikacją techniczną, by świadomie wybrać tę, która rzeczywiście odpowiada na nasze potrzeby.

Ciekawym przykładem funkcjonalności, która przekłada się na komfort w łazience jest bateria prysznicowa z termostatem, który gwarantuje utrzymanie stabilnej temperatury wody, nawet gdy w instalacji występują skoki ciśnienia. Taka bateria zwykle posiada blokadę na 38˚C, przez co zapobiega przypadkowemu zwiększeniu temperatury, zapewniając nie tylko komfortową, ale i bezpieczną kąpiel. To bardzo ważne, gdy wśród domowników są dzieci lub osoby starsze. Na niektórych bateriach można dodatkowo ustawić pożądaną wartość z zakresu od 34 do 42˚C, z dokładnością do 1˚C, dzięki czemu możemy liczyć na prysznic w temperaturze, która relaksuje nas najbardziej.

Łazienka idealna to taka, która harmonijnie łączy estetykę z funkcjonalnością. Wybierając odpowiednie kolory, materiały i technologie, możemy stworzyć przestrzeń, która nie tylko zachwyca wyglądem, ale także zapewnia najwyższy komfort użytkowania. Pamiętajmy, że komfort ma dwa oblicza: estetyczne i praktyczne, a pełnia zadowolenia płynie z ich idealnego połączenia.

 Więcej informacji na: deante.pl