Należy pamiętać, że zbyt intensywne szorowanie druciakiem może porysować warstwę ochronną - to będzie prowadziło do nieestetycznych zacieków oraz sprawi, że powierzchnia będzie chropowata. To sprzyja środowisku do namnażania się bakterii oraz grzybów. Nie omijajcie terenu wokół uszczelek oraz śrub mocujących deskę. Tam może tworzyć się siedlisko czarnej pleśni, która wytwarza mytotoksyny szkodliwe dla człowieka. Powstaje również w zakamarkach fugi, niektórych uszczelkach czy też na rantach paneli. Jej wywabienie jest priorytetem zwłaszcza w mieszkaniu, gdzie przebywają astmatycy. 

Co zrobić, aby kamień w toalecie zniknął? Wystarczy ta rzecz

Kamień powstający w toalecie to nic innego jak wytrącające się jony wapnia i magnezu, które zalegają na ściankach. Tworzą powłokę, która z czasem narasta i tworzy coraz większe pokłady. To nie tylko nieestetyczny wygląd muszli, ale także niebezpieczeństwo przyklejania się brudu oraz bakterii, dla których takie środowisko to istny raj. Ten sam kamień odkłada się we wnętrzu czajników - zarówno tych klasycznych, jak i elektrycznych na grzałkę.

Podobnie się sprawa ma w przypadku armatury czy ceramiki. Kamień bardzo szybko odkłada się zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z tak zwaną - twardą wodą. To szczególnie niebezpieczne dla pralki, w której komponenty są narażone na odkładający się kamień.

Składnik, który używacie regularnie do zmywarek może być idealnym rozwiązaniem dla waszych toalet. Tabletki do zmywarek to świetne remedium na kamień pojawiający się w łazience. Wystarczy pokruszyć ją i zalać wrzątkiem w muszli klozetowej. Odstawiając ja na całą noc zastaniecie toaletę wolną od kamienia i brudu.

Dlaczego tak się dzieje? Sole mineralne oraz enzymy, które się w niej znajdują, mają właściwości rozpuszczające jony wapnia i magnezu. Pamiętajcie jednak, że najlepiej sprawdzi się proszkowa tabletka, a nie kapsułka wypełniona płynem. Da nieco słabsze efekty niż ta klasyczna. Wypróbujcie obie metody i przekonajcie się na swoim przykładzie.

Jaki rodzaj muszli wybrać? Jakie są wady i zalety?

Mamy do wyboru wiele misek oraz muszli klozetowych. Ze względu na zabudowę oraz konkretny wystrój, możemy dopasować odpowiednią z nich. Jeżeli chodzi o same miski - możemy wybrać spośród owalnych, prostokątnych lub okrągłych.

We wnętrzach modernistycznych najczęściej wybierane są te prostokątne, które nadają charakteru. Do do samego wnętrza - muszla kołnierzowa i bezkołnierzowa to kolejny podtyp. Zdecydowanie większość z nas zaczyna decydować się na te ostatnie, ze względu na ich estetykę oraz praktyczność.

Pod kołnierzem zbiera się kamień, bakterie oraz nieprzyjemny osad, który jest trudny do oczyszczenia i wydostania. Niektórzy obawiają się problemu chlapania wody, jednak systemy są na tyle dopracowane, że nie ma obaw o tego typu niedogodności.

Autor
Kamień w toalecie straszy? Wrzućcie na dno tę rzecz, którą macie w domu, a będzie lśnić
Ewa Kwiatkowska
Redaktorka, domatorka, miłośniczka pięknych wnętrz i designu. Nieustannie eksperymentuje w swoim domu i ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami....