Jakiś czas temu wybrałam zlew do swojej kuchni. Zdecydowałam się na konglomeratowy z beżową powierzchnią. Od zawsze o takim marzyłam, gdyż wpisywał się w moją stylistykę mieszkania. Wpuszczony w blat, idealnie komponował się z kafelkami vintage. Stylistyka wiejskiego domku zawsze była mi bliska, dlatego też niektóre z elementów dekoracyjnych starałam się utrzymać w tym klimacie. Pamiętajcie jednak, ze nie wszystko złoto, co się świeci. Tak samo było i ze zlewem z konglomeratu. Uniknijcie moich błędów w pielęgnacji i sprawdźcie poradę poniżej.
Jak prawidłowo czyścić zlewozmywak z kamienia lub koglomeratu? Nie róbcie tych błędów
Chciałabym was przestrzec przed niektórymi praktykami, które kiedyś stosowałam przy swoim pierwszym zlewozmywaku z tego tworzywa. To przede wszystkim delikatny surowiec, który wbrew pozorom musi być zadbany tak, aby móc utrzymać go jak najdłużej w czystości. Wszystkie porady potraktujcie bardzo poważnie, gdyż zyskałam spore doświadczenie przez około 5 lat pracy z nim. Co mianowicie powinniśmy robić, a czego się wystrzegać?
- Nie wolno używać druciaków, ani ostrych gąbek, które będą rysowały powierzchnię konglomeratu - powstające zarysowania są idealną pożywką dla resztek jedzenie, z których tworzy się pleśń,
- Nie szorujcie mleczkami polerującymi, ani detergentami, które mają silne, żrące działanie,
- Każdy namoczony przed zmywaniem garnek powinien leżeć obok, na blacie, zamiast w zlewie - tworzą się spore zacieki, które wgryzają się w środek konglomeratu.
Wybierzcie koniecznie sodę oczyszczoną, z której zrobicie pastę na bazie wody. Obłóżcie nią zlew i pozostawcie na kilka godzin. Przetrzyjcie szmatką i wymyjcie zlew. Innym sposobem jest przecieranie roztworem octu lub sokiem z cytryny. To doskonale odkazi materiał z resztek jedzenia oraz bakterii. Ja używam delikatnej gąbeczki, a czasem ściereczki, która nie ryzuje powierzchni. na koniec użyjcie oliwki z oliwek, aby natrzeć zlew i zaimpregnować go.
Czy konglomerat jest zdrowy? Czy warto zainwestować w niego w kuchni?
Konglomerat nie jest niczym innym jak zmielonym kamieniem, który został uzupełniony o dodatki oraz różne spoiwa. Są to między innymi odłamki szkła oraz ceramika. Jest bardzo wytrzymały, dekoracyjny i może być stosowany nie tylko jako surowiec na zlew w kuchni, ale także do części w pokoju czy łazience.
Jest dość odporny na zadrapania czy inne działania mechaniczne, które mogłyby znacznie uszkadzać jego powierzchnię. To materiał plamoodporny oraz przystosowany do kontaktu z żywnością. Co ważne, jest higieniczny i antybakteryjny, co bardzo plusuje w rankingu.
Jak wspomniałam wcześniej, bardzo ważna jest pielęgnacja, która zapobiegnie powstawaniu rys oraz zacieków. Dzięki temu mogę stwierdzić, ze to dobry wybór dla każdego.