Przez wiele lat żyłam w przeświadczeniu, ze drzwiczki piekarnika są niedemontowalne. Niedawno odkryłam tę funkcję, która ułatwia mi czyszczenie. Chciałabym móc wiedzieć o niej o wiele wcześniej - nie musiałabym na klęczkach szorować i doczyszczać ich w obawie, że źle oprę się o ich rant. To pracochłonne zajęcie, które wymaga od nas nieco wysiłku. Co jednak zrobić, by wymyć ją do czysta bez ciągłego użerania się z zaschniętymi plamami i resztkami przypalonego sera? Podpowiem wam w poniższej poradzie, sprawdźcie koniecznie.

Jak wyczyścić szybę piekarnika? Macie wszystko co potrzeba w swojej kuchni

Jest kilka patentów, które pozwoli wam na sprawne wyczyszczenie szyby piekarnika. Nie obawiajcie się, macie wszystko pod ręką. Daję wam słowo, ze z pewnością uzupełniacie te składniki z każdymi zakupami spożywczymi. Co najważniejsze, haczyki znajdujące się po bokach drzwiczek powinny być delikatne odsunięte, aby móc swobodnie wyciągnąć je. Połóżcie je na szerszy blat i dopiero wtedy rozpocznijcie pracę. Jakie mieszanki sprawdzą się najlepiej:

  1. Soda oczyszczona wymieszana z wodą - taką papkę wykorzystujemy do zrobienia pasty. Nacieramy nią szybę piekarnika i pozostawiamy na około 2-3 godziny. Możemy co jakiś czas ją zwilżyć. Po tym czasie usuwamy miękką ściereczką i przecieramy. Tłuste zabrudzenia powinny zejść z łatwością.
  2. Soda oczyszczona, ocet jabłkowy i woda - taka pasta jest jeszcze skuteczniejsza. Sprawdzi się zwłaszcza w miejscach, w których brud z przypalonego tłuszczu wdarł się w zakamarki, tuż pod powierzchnią szyby.
  3. Olejek eteryczny, ocet jabłkowy i woda - to najprostsze rozwiązanie - pomoże w pozbyciu się także przypalonych resztek jedzenia, które oblepiły całą szybę piekarnika. Możecie namoczyć taką mieszanką papier ręcznikowy i przykleić do warstwy szyby. Zdejmijcie po około godzinie i przetrzyjcie.

Nie róbcie tego błędu podczas korzystania z piekarnika

Nie tylko odpowiednie czyszczenie szyby piekarnika jest ważne. Powinniśmy pamiętać, ze jest to w większości przypadków szkło hartowane, które ma swoje wymagania. O co dokładnie chodzi? Jest narażone na nagłe zmiany temperatur - jeżeli dojdzie do natychmiastowego wychłodzenia, może tworzyć się napięcie między szybami, wskutek czego, pękną.

Jak może do takiej sytuacji dojść? Wyobraźcie sobie, że przygotowaliście pizzę w piekarniku nagrzanym do 230 stopni Celsjusza. To dość wysoka temperatura. Wtem wyleje wam się zimna woda ze szklanki, wprost na szybę piekarnika. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że pęknie i rozbije się.

Kolejnym dość poważnym błędem jest fałszywa oszczędność, podczas pieczenia. Chcecie upiec chleb i ciasto na dwóch różnych rusztach, w tym samym czasie? Może się to okazać nieopłacalne. W jednej z tych potraw najprawdopodobniej pojawi się zakalec - nierówno0mierne rozdysponowanie ciepła niestety skutkuje takimi przykrymi niespodziankami.

Autor
Brudna szyba piekarnika będzie lśniła jak lustro, gdy zastosujecie tę sztuczkę. Wystarczy kuchenny składnik
Ewa Kwiatkowska
Redaktorka, domatorka, miłośniczka pięknych wnętrz i designu. Nieustannie eksperymentuje w swoim domu i ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami....