Dlaczego oszczędzanie wody w domu jest ważne? 

Mogłoby się wydawać, że ludzkości nigdy nie zabraknie wody, przecież mnóstwo jest jej w oceanach i morzach, które pokrywają aż 71% globu. Tak, wody jest sporo, jednak zaledwie 2,5% zasobów to woda słodka, z czego raptem 0,6% to woda zdatna do picia. Na stronie www.gov.pl w zakładce "Edukacja ekologiczna" odnajdziemy przydatny artykuł "Dbajmy o zasoby wody - dlaczego powinniśmy ją oszczędzać?", którego fragment cytujemy:

"Jednak, aby ochrona zasobów wody pitnej była pełna i skuteczna niezbędne jest zbudowanie społecznej świadomości nt. indywidualnych działań w tym zakresie, które każdego dnia może podjąć każdy z nas. Duży odsetek zużycia wody w gospodarstwach domowych wynika bowiem z niewłaściwych nawyków. Tymczasem oszczędność nie wymaga od nas intensywnej pracy – wystarczy wdrożenie kilku prostych zasad."

Oszczędzanie wody najlepiej zatem zacząć od przysłowiowego własnego podwórka, co przełoży się również na płacenie niższych rachunków za wodę.

Ile wody zużywa 4-osobowa rodzina? 

Szacuje się, że 4-osobowa rodzina może zużyć nawet 0,6 metra sześciennego wody dziennie. Łatwo obliczyć, że to aż 600 litrów, z czego do celów typowo konsumpcyjnych zużywa się zaledwie około 3 litrów wody dziennie na osobę. Podpowiadamy, jak skutecznie oszczędzać wodę w domu, aby zmniejszyć jej zużycie. 

1. Oszczędzanie wody podczas mycia zębów - zakręcaj wodę

Fachowcy od armatury łazienkowej i kuchennej wyliczyli, że myjąc zęby codziennie przy odkręconym kranie, marnujemy średnio około 10 litrów wody na minutę. Można zużywać zdecydowanie mniej, korzystając z wody tylko do płukania ust i szczoteczki.

Nie wylewaj wody, którą można wykorzystać ponownie. Na przykład wodę po ugotowaniu jajek wykorzystaj do podlewania roślin doniczkowych.

2. Jak oszczędzić wodę w kuchni? Gotuj na parze i używaj ekspresu ciśnieniowego 

Można łatwo ograniczyć nadmierne zużycie wody w kuchni, gotując na parze, co przysłuży się również zdrowiu. Podobnie jest z parzeniem kawy. Aby zrobić kawę, należy zagotować wodę w czajniku i naprawdę bardzo rzadko się zdarza, żeby było jej tyle, ile potrzeba. Przeważnie jest więcej, a to zupełnie nie idzie w parze z ograniczeniem jej zużycia, dlatego ekspres ciśnieniowy jest lepszym wyborem

3. Sposoby oszczędzania wody poprzez jej ponowne wykorzystanie 

Miesięcznie można sporo zyskać przez ponowne wykorzystanie wody. Przykłady:

  • toaleta z systemem odzyskiwania szarej wody z umywalki,
  • stacja uzdatniania wody w domu jednorodzinnym, 
  • instalacja (orurowanie) w domu do odzyskiwania wody szarej, 
  • beczka pod rynną do wody w ogrodzie - wodę deszczową można wykorzystać do podlewania roślin w ogrodzie w okresie suszy oraz nawadniania trawnika. 
Oszczędzanie wody nie jest skomplikowane i może przyczynić się do znacznego zmniejszenia rachunków. Skutecznym i ekologicznym sposobem na oszczędne wody jest zbieranie deszczówki do podlewania ogrodu.

Szarą wodę z powodzeniem można wykorzystać do spłukania toalety, prac porządkowych, czy umycia samochodu. To także ekologiczne zastępstwo karchera w ogrodzie. 

4. Ile wody zużywa spłuczka wc? Toaleta z systemem dwustopniowego spłukiwania zużywa mniej! 

Oszczędzać wodę w łazience można bardzo łatwo. Tradycyjna spłuczka zużywa około 9 litrów wody na jedno spłukanie. To naprawdę sporo, ale można robić to oszczędniej. Wystarczy zamontować dwustopniową spłuczkę, która w przypadku użycia przycisku, uruchamiającego mały wyrzut wody, ogranicza jej zużycie do 3 litrów. To spora oszczędność wody. Dobrą alternatywą jest także zainstalowanie przycisku "start-stop", którym w każdym momencie możemy odciąć przepływ wody. Zaoszczędzisz też wodę unikając wrzucania do toalety na przykład chusteczek higienicznych, czy innych śmieci. Pamiętaj, że miska ustępowa to nie śmietnik.

5. Cieknąca głowica w baterii - wycieki to niepotrzebnie uciekające pieniądze! 

Ciekawostką jest, że cieknąca z nieszczelnej baterii przez godzinę strużka wody o szerokości 1 mm generuje zużycie na poziomie 9 litrów wody, co daje 216 litrów na dobę! Wyliczyła to jedna ze Spółdzielni Mieszkaniowych w Łodzi, przestrzegając swoich mieszkańców przed nieuzasadnionymi stratami wody. Warto więc wymieniać uszczelki i kontrolować szczelność armatury, bo to realny zysk na rachunku. 

6. Perlator oszczędzający wodę w kranie - kosztuje grosze, a pozwala zużywać nawet do 50% mniej wody!

To niewielkie i niedrogie urządzenie realnie przyczyni się do zmniejszenia rachunków za wodę. Montuje się go na końcówce wylewki baterii i wyglądem przypomina sitko osadzone na pierścieniu. Wystarczy przykręcić go do zakończenia kranu. Urządzenie napowietrza wodę, generując obfity rozproszony strumień wody. Perlator pozwala zaoszczędzić wodę, jej zużycie zmniejszy się aż o 50%

Najłatwiej oszczędzać wodę w łazience, montując perlator. Można kupić gotową baterię z perlatorem lub zamontować samą nasadkę w już istniejącej. Perlator w baterii umywalkowej pozwala uzyskać do 50% oszczędności zużycia wody!

7. Słuchawka prysznicowa oszczędzająca wodę, czyli ile wody zużywa prysznic? 

Użytkowanie prysznicowej wodooszczędnej słuchawki, w zależności od zakupionego modelu, pozwala zaoszczędzić do 60% wody. Zasada działania polega na redukcji wody, zużywanej pod prysznicem i napowietrzeniu jej. Koszt zakupu oszczędzającej wodę słuchawki prysznicowej to kilkadziesiąt złotych. Prysznic z deszczownicą to także zdecydowanie bardziej uzasadniony ekonomicznie wybór niż wanna. Warto mieć to na względzie, projektując łazienkę. 

8.  Ile wody zużywa zmywarka? Znacznie mniej niż ręczne mycie naczyń!

Do zmywarki zapakujemy pełen zestaw obiadowy i zmieści się jeszcze patelnia. Czas, poświęcony  na umycie takiej ilości naczyń można spędzić przyjemniej. Również pieniądze za wodę można wykorzystać inaczej, ponieważ trzeba nadmienić, że zmywarka zużywa przeciętnie 3 razy mniej wody, niż ma to miejsce podczas ręcznego mycia naczyń. Podczas 1 cyklu zmywarka pobiera średnio 10 litrów wody. To tyle, ile wynosi zużycie wody zaledwie przez minutę przy odkręconym kranie.

9. Jakie ilości wody zużywa pralka? Zbyt duże zużycie można łatwo ograniczyć

Kolejnym sposobem na ograniczenie zużycia wody w łazience jest zapanowanie nad własną pralką. Czasem przyzwyczajamy się do jednej funkcji, nie zwracając uwagi na to, że pralka ma ich przecież wiele, w tym program EKO, oszczędzający zużycie wody. Warto zwrócić też uwagę na odpowiedni dobór detergentów. Źle dobrane wytworzą zbyt dużą ilość piany, czego skutkiem będzie pobranie przez pralkę większej ilości wody celem dokładnego wypłukania prania. 

10. Filtr, zamiast wody butelkowanej

Warto zmienić swoje nawyki i zamiast wody w plastikowych butelkach, pić wodę z kranu. Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, średnio jedna osoba zużywa ok. 160 kg plastikowych opakowań rocznie, z czego większość to butelki po wodzie. Kupujemy przeciętnie ok. 220 litrów wody rocznie! Za wypicie 220 litrów kranówki zapłacimy ok. 3-4 zł rocznie, a jedna butelka wody kosztuje ok. 3 zł! Mniej kupowanego jedzenia to również oszczędzanie wody. Lepiej kupić mniej, niż kupić za dużo i wyrzucić. Powód jest prosty. Do produkcji żywności wykorzystywane są naprawdę duże ilości wody. Przykład. Pismo The Guardian zamieściło informację, że do wyprodukowania 1 kg wieprzowiny, po którą sięgniemy na półce sklepowej, wykorzystuje się 6000 litrów wody, natomiast w przypadku wołowiny to aż 15 000 litrów wody!

Zamiast wody butelkowanej, warto pić kranówkę. To spora oszczędność finansowa i ograniczenie ilości plastiku.

Dzień oszczędzania wody w domu - podstawy ekologii dla milusińskich

Dorośli rozumieją, że zmniejszenie zużycia wody przekłada się na realne zmniejszenie rachunków i jest korzystne dla środowiska naturalnego. Jak wytłumaczyć to dzieciom, które opornie podchodzą do zmian i wszelkich ograniczeń? Można zacząć od małych kroczków i na początek wprowadzić dzień oszczędzania wody. Potraktujmy to jako zabawę i zachęcenie dzieci do jednego dnia w tygodniu, w którym zastosują się do zaleceń dorosłych. Zalecamy nagrody dla pociech za dobrze wykonane zadanie! 

Jak oszczędzać wodę: podsumowanie 

Oszczędzanie wody stoi w interesie każdego mieszkańca naszej planety. Stosując się do kilku prostych zasad i wymieniając niektóre elementy wyposażenia łazienki oraz kuchni, dołożymy swoją cegiełkę do ochrony jej cennych zasobów, zmniejszając przy okazji wysokość rachunków za wodę w swoim gospodarstwie domowym. 

Autor
Jak oszczędzać wodę: 10 sposobów jak zmniejszyć rachunki i zużycie wody w domu
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...