Zwykle ze sobą sąsiadują, bo tak jest najwygodniej. Coraz częściej jednak decydujemy się na połączenie sypialni z łazienką. W ten sposób zyskujemy całkiem nową jakość - wnętrze, które zapewnia komfort i nieskrępowaną intymność. Nie musimy przy tym ograniczać się do wstawienia wanny do sypialni. Pomysłów na aranżację sypialni z łazienką może być znacznie więcej.

Musimy mieć świadomość, że decyzja o połączeniu sypialni z łazienką zmieni się układ funkcjonalny domu. Wieloosobowa rodzina może sobie na to pozwolić tylko wtedy, gdy do dyspozycji domowników będzie przynajmniej jedna dodatkowa łazienka. W mieszkaniu dla pary lub singla nie mamy takich ograniczeń.

Tak czy inaczej, trzeba rozważyć techniczne możliwości doprowadzenia instalacji wodnokanalizacyjnej do sypialni albo połączenia obu tych pomieszczeń, jeśli ze sobą sąsiadują. Idealnie jest, jeśli o sypialni z łazienką pomyślimy już na etapie projektowania domu.

Aranżację sypialni z łazienką warto rozpocząć od ustalenia, w jakim stopniu przestrzenie będę się przenikać. Wnętrza możemy połączyć na zasadzie amfilady, wydzielić strefy parawanami lub też zrezygnować z wyraźnego podziału.

To, w jakim stopniu sypialnia z łazienką będą się przenikać, zależy od naszych potrzeb oraz od wielkości pomieszczeń które łączymy. Przy niewielkim metrażu sensowniejsze wydaje się rozwiązanie kompromisowe -  wydzielenie łazienki ścianami ze szkła. Przezroczysta tafla pozwoli zachować wizualną jedność przestrzeni, rozdzielając sypialnię od łazienki funkcjonalnie - ograniczy przenikanie wilgoci do sypialni, będzie też przegrodą akustyczną. 

W aranżacji sypialni z łazienką szczególnie starannie powinniśmy dobierać materiały. Chodzi o to, by zachować spójność stylistyczną, pamiętając, że w strefie kąpielowej konieczne jest zastosowanie materiałów odpornych na wilgoć, a w sypialni należy unikać elektryzujących się tworzyw.

Sypialnia i łazienka połączone w sposób amfiladowy. Kolekcja armatury Grandera. GROHE   Bateria sztorcowa montowana w podłodze to szlachetny detal stylizacyjny. Kolekcja armatury Veris. GROHE
Sypialnia i łazienka połączone w sposób amfiladowy. Kolekcja armatury Grandera. GROHE   Bateria sztorcowa montowana w podłodze to szlachetny detal stylizacyjny. Kolekcja armatury Veris. GROHE

W sypialni z łazienką kluczową kwestią jest prawidłowe poprowadzone instalacji wentylacyjnej i grzewczej. Konieczne jest bowiem szybkie odprowadzenie wilgoci oraz podział pomieszczenia na część cieplejszą (łazienka) i chłodniejszą (sypialnia). Warto rozważyć także izolację akustyczną, zwłaszcza wyciszenie ceramiki i armatury łazienkowej, aby korzystnie z niej nie stanowiło dyskomfortu dla osoby przebywającej w sypialni.

Jeśli w naszej sypialni z łazienką chcemy mieć również sanitariat, najlepiej będzie przeznaczyć na niego  odseparowaną i wentylowaną część pomieszczenia.

Gdy już pokonany zawiłości instalacyjne i materiałowe, czekają nas nie mniejsze wyzwania przy stylizacji wnętrza. Każda decyzja dotycząca zabudowy wanny, wyboru baterii łazienkowej czy grzejnika będzie miała estetyczne konsekwencje w sypialni. Najlepiej zacząć myśleć nie "łazienka", a "pokój kąpielowy". Ta zmiana nazewnictwa sprawi, że zamiast jako pomieszczenie sanitarno-higieniczne zaczniemy traktować ją jako przestrzeń relaksacyjną i luksusową. 

Spójność wnętrza uzyskamy, zachowując w obu częściach podobną kolorystykę i styl umeblowania. Zawsze sprawdzają się też takie nawiązania jak powtórzenie wybranego motywu lub materiału, np. jeśli podłoga w sypialni jest drewniana, to w łazience może pojawić się z tego samego drewna rama lustra lub inny detal.

opracowanie: Marta Urbanek
zdjęcie wprowadzające: Grohe