Zagadnienia w artykule:
  • Gdzie można zamontować drzwi przesuwne?
  • Drzwi przesuwne - sposób na podział wnętrza zależny od potrzeb
  • Drzwi przesuwne - czy warto? Zalety drzwi przesuwnych
  • Jakie drzwi przesuwane wybrać? Systemy drzwi przesuwnych
  • Drzwi przesuwne a styl wnętrza
  • Na co zwrócić uwagę, kupując drzwi przesuwne?

Gdzie można zamontować drzwi przesuwne?

Drzwi przesuwne można zamontować w zasadzie wszędzie. Skrzydła drzwi przesuwnych poruszają się w poziomie wzdłuż ściany, więc nie jest potrzebne dodatkowe miejsce na ich otwieranie i zamykanie. To powód, dla którego świetnie sprawdzą się w małych mieszkaniach, gdzie każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota.

To również dobre rozwiązanie dla zazwyczaj ciasnych korytarzy i wiatrołapów, ponieważ umożliwią swobodniejsze poruszanie się. Drzwi przesuwne można zamontować również w kuchni, garderobie, pokoju młodzieżowym i pomieszczeniu gospodarczym, a także w pomieszczeniach z wysokim sufitem.

Drzwi przesuwne - sposób na podział wnętrza zależny od potrzeb

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować drzwi przesuwne w salonie. Co więcej, można nimi oddzielić również aneks kuchenny od salonu lub wydzielić w kawalerce przytulną sypialnię. To świetny sposób na podział przestrzeni i jednocześnie zachowanie otwartego planu wnętrza. Jak to jest możliwe? Drzwi przesuwne dwuskrzydłowe mogą pełnić funkcję ścianki działowej i zasłonić nawet bardzo szerokie przejście. W razie potrzeby, odsłaniając je, zapewniony zostaje otwarty układ pomieszczenia.

Innym rozwiązaniem jest montaż szklanych drzwi przesuwnych. Szkło otoczone ramą tworzy skrzydło drzwiowe, które jest transparentne, dzięki czemu wpuszcza do pomieszczenia więcej światła. To funkcjonalne podzielenie wnętrza przy zachowaniu optycznie otwartego układu, co wizualnie powiększy przestrzeń. Szkło nie musi być transparentne, można wybrać szkło mleczne, matowe, kolorowe lub ozdobione dowolną grafiką.

Drzwi przesuwne - czy warto? Zalety drzwi przesuwnych

Użytkownicy wśród zalet wymieniają fakt, że drzwi przesuwne nie zabierają miejsca i nie blokują niewygodnych wąskich przejść. Pozwala do na efektywne zagospodarowanie przestrzeni i funkcjonalne ustawienie mebli. Łatwość doboru drzwi przesuwnych do praktycznie każdego otworu, nawet najbardziej nietypowego, to ich kolejna zaleta.

Jeśli dodać do tego łatwość montażu i brak konieczności instalowania ościeżnic w przypadku drzwi przesuwnych naściennych, to otrzymujemy rozwiązanie wręcz idealne do każdego mieszkania. Kolejną zaletą jest zróżnicowany design drzwi przesuwnych, pozwalający na dobór odpowiedniego wariantu do wnętrz nowoczesnych, tradycyjnych, minimalistycznych lub loftowych.

Jakie drzwi przesuwane wybrać? Systemy drzwi przesuwnych

W przypadku drzwi przesuwnych występuje dowolność wyboru wariantów systemu przesuwnego, który może być niewidoczny lub stanowić dodatkową ozdobę. Drzwi przesuwne różnią się sposobem montażu i walorami estetycznymi.

• Drzwi przesuwne naścienne dekoracyjne

System składa się z prowadnicy górnej, prowadnika dolnego i wieszaków z rolkami łożyskowymi, na których zawieszone jest skrzydło. System przesuwny jest widoczny z zewnątrz i w komplecie ze skrzydłem tworzy niezwykle dekoracyjny efekt. Takie drzwi dodają wnętrzu określonego charakteru, ponieważ zarówno prowadnica, jak i skrzydło zawsze są widoczne. Można dopasować kolor i wzór okuć oraz skrzydła do stylu wnętrza. Drzwi przesuwne naścienne można zamontować na ścianie każdego typu i dopasować do dowolnego otworu drzwiowego zarówno w opcji jednoskrzydłowej, dwuskrzydłowej, jak i naprzemiennej. Wadą jest fakt, że pomiędzy ścianą a skrzydłem znajduje się szczelina, dlatego nie zapewniają one całkowitej ciszy.

• Drzwi przesuwne naścienne z maskownicą

Ten rodzaj drzwi przesuwnych naściennych zamontowany jest w taki sposób, że system przesuwny, znajdujący się nad skrzydłem, ukryty jest pod maskownicą. Oznacza to, że prowadnica i system, na którym zawieszone są drzwi, jest niewidoczny z zewnątrz. Maskownica z reguły pokryta jest takim samym materiałem, jak drzwi, dzięki czemu całość tworzy estetyczny i spójny zestaw.

• Drzwi przesuwne naścienne ukryte

To kolejny wariant drzwi przesuwnych, jednak system przesuwny i prowadnica schowane są w górnej części skrzydła drzwiowego i z zewnątrz widać wyłącznie skrzydło. Wygląda to tak, jakby drzwi zostały zawieszone bezpośrednio na ścianie i dosłownie płynęły po jej powierzchni. Pokrycie ich tym samym materiałem, co ściany spowoduje, że staną się mało widoczne. To zdecydowanie minimalistyczny design, który znajduje swoich odbiorców w gronie pasjonatów trendów nowoczesnych i minimalistycznych.

• Drzwi przesuwne wewnątrzścienne (kasetowe)

Montaż drzwi przesuwnych wewnątrzściennych warto zaplanować już na etapie budowy domu lub remontu mieszkania, ponieważ ściana musi zostać odpowiednio przygotowana. Powodem jest fakt, że kaseta drzwi przesuwnych musi zmieścić się w środku ściany, czyli powinna zostać obudowana ściankami g-k. Drzwi przesuwne wewnątrzścienne, wysuwają się wtedy z wnętrza ściany i widoczne jest jedynie skrzydło drzwiowe. Ten system jest znacznie droższy od drzwi naściennych.

Drzwi przesuwne a styl wnętrza

Drzwi przesuwne z powodzeniem można dopasować do każdego stylu wnętrza. Do stylu klasycznego i skandynawskiego idealne będą drzwi wykonane z drewna z wyraźnym usłojeniem, ale także białe drzwi z prostymi pionowymi frezami.

Styl industrialny z kolei kojarzony jest z surowymi materiałami, sprawdzą się więc drzwi naścienne z widocznymi czarnymi metalowymi okuciami i prowadnicą. Skrzydło może zostać wykonane ze stali lub szkła osadzonego na metalowej ramie ze szprosami. Dla stylu rustykalnego wręcz stworzone będą drzwi przesuwne drewniane. Można do budowy skrzydła wykorzystać deski, pochodzące z odzysku i tylko zabezpieczyć je lakierem.

Stylistyczny potencjał przesuwnych drzwi jest olbrzymi, ponieważ mogą zostać wykonane z płyty meblowej, drewna, metalu lub szkła. Mogą zostać również pokryte akrylem lub farbą kredową, na której można napisać ulubiony cytat na dobry dzień. Do sypialni i korytarza polecane są drzwi przesuwne z lustrem, natomiast drzwi przesuwne do łazienki świetnie prezentują się w opcji białej, gdzie skrzydło wypełnione jest mlecznym szkłem.

Na co zwrócić uwagę, kupując drzwi przesuwne?

Podstawową kwestią są wymiary otworu drzwiowego. Skrzydło zawsze musi mieć zapas po obu stronach. Przykładowo do otworu drzwiowego o szerokości 80 cm należy zakupić drzwi przesuwne o szerokości minimum 90 cm. Kolejną kwestią jest lekkie domykanie drzwi przesuwnych. Producenci polecają drzwi wyposażone w sprężynowy mechanizm Soft Close, który delikatnie hamuje skrzydło w końcowej fazie domykania. Drzwi przesuwne mogą zostać również zaopatrzone w zamek na klucz. Warto również zwrócić uwagę na jakość systemu jezdnego.

Dobrym rozwiązaniem są łożyskowane rolki, które gwarantują płynne przesuwanie skrzydła. W przypadku drzwi dwuskrzydłowych przyda się opcja synchronizacji, która umożliwia zamknięcie lub otworzenie dwóch skrzydeł poprzez przesunięcie tylko jednego z nich. Wybierając drzwi przesuwne, koniecznie należy zwrócić uwagę na ich wagę w kontekście wytrzymałości konstrukcyjnej ściany, na której zostaną zamontowane.

Autor
 Drzwi przesuwne - jak wybrać  najlepsze?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...