Wymiary w projekcie łazienki - dlaczego są takie ważne?
Ergonomia to słowo klucz, które jest odpowiedzią. Optymalne dostosowanie wysokości elementów wyposażenia łazienki do anatomicznych uwarunkowań człowieka umożliwia ich bezpieczne i komfortowe użytkowanie. Istnieją trzy główne powody, dla których powinny zostać one umieszczone na odpowiedniej wysokości.
- Komfort użytkowania - zbyt nisko lub zbyt wysoko zamontowane elementy w łazience mogą powodować dyskomfort podczas codziennych czynności.
- Estetyka - odpowiednie proporcje wizualnie powiększają lub pomniejszają przestrzeń.
- Bezpieczeństwo - niewłaściwa wysokość montażu może prowadzić do wypadków, szczególnie w przypadku osób starszych lub dzieci.
Na jakiej wysokości powinna być umywalka w łazience?
Optymalna wysokość umywalki nad podłogą to 80-85 cm i parametr ten oznacza górną krawędź umywalki. Wymiar ten jednak można dostosować do wygody użytkowników i w zależności od wzrostu domowników bardziej go spersonalizować:
- wzrost 160 cm - umywalka na wysokości 80 cm,
- wzrost 175 cm - umywalka na wysokości 85 cm,
- wzrost 180 cm - umywalka na wysokości 90 cm,
- wzrost 190 cm - umywalka na wysokości 95 cm.
Na jakie wysokości umywalka nablatowa - czy podlega innym zasadom?
Nieco inaczej ma się to w przypadku umywalki nablatowej. Wyjaśniamy, na jakiej wysokości zamontować umywalkę nablatową. Standardowa wysokość montażu blatu w łazience to 75 cm nad posadzką. Stawiając na nim umywalkę nablatową, osiągniemy górną jej krawędź na poziomie 85-95 cm nad podłogą. Pod blatem osadzonym na takiej wysokości można z powodzeniem umieścić szuflady lub szafkę, a wykonując blat schodkowy, z jedną częścią umieszczoną wyżej, także pralkę. Zamieszczone wytyczne, dotyczące wysokości umieszczenia umywalek, gwarantują również poprawną wysokość montażu odpływu.
Wskazówka: Wysokość umywalki dla dzieci może być inna. Dla dzieci polecana jest dodatkowa, niższa umywalka. Innym rozwiązaniem są przenośne schodki pod umywalką o standardowej wysokości, aby pociechy łatwiej i bezpieczniej mogły korzystać z umywalki.
Bateria umywalkowa - ile cm nad umywalką?
W przypadku standardowych baterii, montowanych bezpośrednio na umywalce nie mamy wyboru. Po prostu kran stawiany jest na otworze w umywalce i w tym miejscu mocowany. Inaczej jest z bateriami podtynkowymi. Optymalna wysokość montażu baterii na ścianie to 25 cm, 30 cm lub 35 cm powyżej krawędzi umywalki.
Na jakiej wysokości bateria prysznicowa ze słuchawką, a na jakiej z deszczownicą? Czy to uniwersalny wymiar?
Zalecana wysokość montażu baterii prysznicowej ze słuchawką to od 100 cm do 130 cm nad podłogą lub powierzchnią brodzika. Zasada ta obowiązuje w zarówno w przypadku baterii podtynkowych, jak i natynkowych. Bardzo popularne w nowoczesnych łazienkach są baterie z deszczownicą. To praktyczny pomysł na szybki prysznic, jednak trzeba pamiętać, że aby uzyskać wygodne korzystanie z deszczownicy, powinna ona znaleźć się na wysokości 20-30 cm nad głową.
Na jakiej wysokości bateria wannowa?
Wannowa bateria ścienna powinna zostać zamontowana na wysokości 10-18 cm powyżej brzegu wanny, przy czym najczęściej stosowanym wyborem jest wysokość 15 cm. Coraz większą popularnością cieszą się stojące baterie, które wyjątkowo efektownie prezentują się przy wolnostojącej wannie. Należy wziąć pod uwagę, aby strumień wody z kranu nie wylewał się zbyt nisko, ani zbyt wysoko, ponieważ to już krok do kałuży wokół wanny. Przyjmuje się, że odpowiednia wysokość baterii stojącej powinna być taka, aby wylewka kranu znajdowała się 15-20 cm nad krawędzią wanny.
Na jakiej wysokości miska wc? Odległość od podłogi
Montując w mieszkaniu podwieszaną toaletę, samodzielnie można dostosować wybór do swojej wygody i zdecydować, na jakiej wysokości zostanie ona powieszona. Według obowiązujących standardów górny brzeg sedesu powinien znaleźć się na wysokości 40-45 cm od podłogi. Dobrze jest pomyśleć od razu o osadzeniu w pobliżu toalety uchwytu na papier toaletowy. Uchwyt powinien znaleźć się na wysokości 80-100 cm nad podłogą. W małej łazience, gdzie miski w-c montowane są często w narożniku pomieszczenia, uchwyty można wieszać na ścianie równoległej do toalety.
Warto w tym miejscu wspomnieć również o pisuarze, ponieważ to coraz częściej wybierany element wyposażenia łazienki. W przypadku korzystania przez dorosłych użytkowników wysokość "dziobu" pisuaru powinna znajdować się zwyczajowo na wysokości 60-65 cm od posadzki.
Na jakiej wysokości umieścić lustro łazienkowe, aby korzystanie z niego było wygodne?
Lustro jest nie tylko praktycznym elementem wyposażenia łazienki, ale także bardzo pożądanym dodatkiem dekoracyjnym, powiększającym optycznie wnętrze. Warto zdecydować się więc na duże lustro, szczególnie w małej łazience w bloku. Należy sprawdzić, na jakiej wysokości znajduje się brzeg umywalki, ponieważ dolna krawędź lustra powinna znajdować się minimum 25 cm powyżej krawędzi umywalki. Dzięki temu ograniczymy powstawanie nieestetycznych zacieków na jego tafli. Górnej granicy brak, wszak można zamontować taflę lustra do samego sufitu. Przyjmuje się, że w przypadku lustra łazienkowego, które zawieszamy na ścianie, jego środek powinien znajdować się na wysokości wzroku użytkownika.
Szafka w łazience - na jakiej wysokości zamontować?
Szafki łazienkowe z półkami zapewniają upragnione miejsce do przechowywania. Ten bardzo ważny punkt na etapie projektowania łazienki często zostaje pomijany, a szafki w późniejszym terminie na szybko upychane są tam, gdzie został kawałek miejsca. W efekcie łazienka sprawia wrażenie niespójnej i zagraconej. Warto w celu umieszczenia szafek wykorzystać wnęki, można również zamontować nad umywalką płytką podświetlaną szafkę z lustrem, w której schowamy kosmetyki.
Nie ma wytycznych, które jasno określają wysokość montażu szafki łazienkowej. Można zamontować pojedynczą szafkę na dowolnej wysokości lub zastosować system płytkich szafek z zamykaniem tip-on, zawieszonych od podłogi po sufit, które nie zabiorą zbyt dużo miejsca w pomieszczeniu i będą pełniły funkcję dekoracyjnej ścianki.
Na jakiej wysokości gniazdka w łazience i jak je rozmieścić?
Gniazdka elektryczne w łazience to poważny temat, ubrany w normy i przepisy, doskonale znane elektrykom. Łazienka w świetle przepisów podzielona jest na strefy ochronne od 0, gdzie obowiązuje całkowity zakaz montowania gniazd elektrycznych (wnętrze wanny i prysznica) do strefy III gdzie dozwolone jest zamontowanie złączy elektrycznych o stopniu szczelności nie niższym, niż IPx1.
Obowiązuje tu kilka zasad, których trzeba przestrzegać.
- Minimalna odległość gniazda od umywalki to 60 cm - wymagane przepisami!
- Gniazda w innych miejscach montowane są na wysokości 110-140 cm nad podłogą.
- Włącznik oświetlenia w łazience - 140 cm nad posadzką.
- Gniazda powinny być oddalone od urządzeń sanitarnych w łazience.
- Ochrona przed wilgocią - gniazdka w łazience powinny być wyposażone w specjalne zabezpieczenia przed wodą i wilgocią, na przykład w klapkę.
- Zalecane jest stosowanie w całej łazience złączy odpornych na rozbryzgującą się wodę.
Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych - te wymiary są ważne!
Czy wysokości umieszczenia elementów wyposażenia różnią się w przypadku użytkowania łazienki przez osoby z niepełnosprawnościami? Tak, wartości są nieco inne, a powodem jest zapewnienie pełnego komfortu użytkowania łazienki. Dotyczy to również budynków użyteczności publicznej.
- Wysokość montażu umywalki - 85 cm, przy czym spód umywalki i syfon powinny znajdować się powyżej kolan osoby, siedzącej na wózku.
- Wysokość montażu toalety podwieszanej - około 48 cm.
- Prysznic o wymiarach, umożliwiających wjechanie wózkiem, wyposażony w siedzisko o wysokości 43-48 cm.
- Odległość górnej krawędzi wanny od podłogi nie powinna przekraczać 50 cm w przypadku osób, poruszających się na wózku oraz 60 cm w sytuacji, kiedy występują inne niepełnosprawności.
- Szafki zawieszamy na wysokości dostępnej dla osoby niepełnosprawnej (35-40 cm nad posadzką).
- Wymagane są dodatkowe wspomagające uchwyty przy sanitariatach.
Wysokości w projekcie łazienki: podsumowanie
Prawidłowy montaż elementów wyposażenia łazienki to inwestycja w komfort i bezpieczeństwo. Pamiętaj, że podane wymiary są wartościami orientacyjnymi i mogą ulec zmianie w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z fachowcem.