Instalacja elektryczna w domu - przepisy

Zagadnienia związane z instalacją elektryczną w domu reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2015, poz. 1422). Przepisy zakładają, że instalacja elektryczna powinna zapewnić energię elektryczną o odpowiednich parametrach technicznych.

Ponadto instalacja elektryczna powinna zostać zaprojektowana i wykonana w taki sposób, aby gwarantowała ochronę przed porażeniem prądem, wybuchem i pożarem. Przepisy określają również konieczność łatwego dostępu do kabli elektrycznych, czyli dostępu następującego bez potrzeby naruszenia konstrukcji budynku. 

Elektryka w domu - na co zwrócić uwagę?

Kable elektryczne, które biegną po ścianach, sufitach i podłodze, łączą się w grupy, aby ostatecznie zakończyć swój bieg w tablicy rozdzielczej. Tam zostają zabezpieczone bezpiecznikami. Istnieje kilka żelaznych reguł, dotyczących rozmieszczenia kabli w domowej instalacji elektrycznej:

• ułożenie kabli w bezpiecznej odległości od źródeł ciepła

• prowadzenie przewodów pionowo i poziomo z uniknięciem skosów

• przewody powinny znajdować się minimum 15 cm od krawędzi ściany

• najkorzystniejsze i najbezpieczniejsze jest rozgałęzienie instalacji na kilka obwodów

Jak rozplanować instalację elektryczną? Schemat instalacji elektrycznej

Planowanie instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym warto wykonać etapami. Oznacza to, że projektowanie elektryki odbywa się płynnie i przenosi po kolei z jednego pomieszczenia do kolejnego, aż zostanie stworzona pełna infrastruktura elektryczna, zakończona w skrzynce rozdzielczej. Schemat instalacji elektrycznej powinien uwzględniać przewody dla wszystkich pomieszczeń w domu począwszy od pomieszczeń użytkowanych najczęściej takich jak salon, sypialnie, kuchnia i łazienki, kończąc na garażu, piwnicy czy suterenie.

Zanim jednak schemat instalacji elektrycznej zostanie wykonany, inwestor musi gruntownie przemyśleć liczbę, rodzaj i umiejscowienie urządzeń elektrycznych oraz oświetlenie w całym domu. Ten moment jest najważniejszy w projektowaniu domowej instalacji elektrycznej, ponieważ ogranicza późniejsze korzystanie z nieestetycznych złodziejek w przypadku zbyt małej ilości wejść w gniazdku oraz przedłużaczy, jeśli zabraknie gniazdka w miejscu, w którym jest ono potrzebne. Warto również szczególną uwagę zwrócić na zaplanowanie oświetlenia w instalacji elektrycznej.

Jak rozplanować oświetlenie w domu?

Instalacja elektryczna w domu to nie tylko gniazdka, ale również oświetlenie. To ważny aspekt, ponieważ ewentualne braki w oświetleniu można nadrobić designerską lampą stojącą, jednak zaplanowanie lampy sufitowej lub kinkietu w niewłaściwym miejscu, będzie skutkować korektą przeprowadzenia kabla, co oznacza najczęściej kucie w tynku. Należy się więc zastanowić nad umiejscowieniem przestrzeni i mebli, których podświetlenie będzie kluczowe.

Oświetlenie ogólne - ma za zadanie oświetlić całe pomieszczenie. W sypialni zazwyczaj wystarczy pośrodku sufitu jedna lampa sufitowa, jednak w rozległym salonie z jadalnią najlepiej zaplanować przynajmniej jedną lampę w części wypoczynkowej i jedną w części jadalnianej. Oświetlenie górne mogą stanowić również plafony, okazały kryształowy żyrandol lub reflektory.

Oświetlenie zadaniowe - ten rodzaj oświetlenia odpowiada za doświetlenie konkretnych obszarów, które tego wymagają, czyli przykładowo biurka w gabinecie, lustra w łazience, blatu kuchennego lub fotela stanowiącego centralny punkt kącika czytelniczego

. • Oświetlenie dekoracyjne - buduje atmosferę i klimat wnętrza. Tworzy grę świateł i cieni, czym uwydatnia piękno przedmiotów i płaszczyzn. Taki klimat można uzyskać za pomocą stylowych kinkietów, kurtyny świetlnej, taśm LED, czy dekoracyjnych lamp stojących.

Jak dobrze rozmieścić gniazdka w domu?

Przepisy wskazują na konkrety, czyli niezbędne minimum to jedno gniazdko na 5 m2 ściany. Praktyka pokazuje jednak, że czasami to nie wystarcza. Projektując instalację elektryczną w domu jednorodzinnym, warto wsłuchać się w potrzeby przyszłych mieszkańców.

Ile gniazdek elektrycznych w kuchni?

Kuchnia jest specyficznym pomieszczeniem pod względem wysokości, na których umieszczane są gniazdka. Te gniazdka, do których podłączona zostanie zmywarka, lodówka i piekarnik, powinny znajdować się na wysokości minimum 30 cm nad podłogą, natomiast gniazdka wykorzystane do podłączenia małych sprzętów AGD typu czajnik, ekspres do kawy, toster i robot kuchenny z reguły montowane są na wysokości 20 cm nad blatem kuchennym. Przyjmuje się, że piekarnik, lodówka, okap i zmywarka powinny posiadać własne gniazdka elektryczne, a nad blatem wystarczą dwa lub trzy podwójne gniazdka robocze. Warto zarezerwować również osobne podłączenie do prądu dla oświetlenia podszafkowego, które doświetli blat roboczy.

Ile gniazdek elektrycznych w łazience?

W łazience należy zaplanować niżej osadzone osobne gniazdko do pralki i suszarki, jeśli taki sprzęt znajdzie się w łazience oraz gniazdko do oświetlenia lustra. Pozostałe gniazdka to kwestia indywidualna, jednak z pewnością dobrze sprawdzi się podwójne gniazdko przy lustrze, do którego zostanie podłączona suszarka do włosów, prostownica lub golarka. Warto pamiętać o normie, która określa wymaganą odległość gniazdka od źródła wody, czyli minimum 60 cm oraz o zamontowaniu gniazdek z klapką.

Ile gniazdek elektrycznych w salonie?

W przestrzeni telewizyjnej dobrze jest zaplanować minimum 5 gniazdek na TV, kino domowe, sprzęt RTV, dekoder i inne urządzenia. Pozostałe gniazdka w salonie przydadzą się do podłączenia laptopa, lamp stojących, wentylatora w upalny dzień i telefonu, jeśli wymaga podładowania. W tym przypadku warto zastanowić się nad montażem gniazd USB, które umożliwiają bezpośrednie ładowanie laptopa i telefonu.

Ile może być gniazd na jednym obwodzie?

Normy określają jednoznacznie, że na jednym obwodzie może znajdować się maksymalnie 10 gniazdek elektrycznych lub 20 punktów oświetleniowych. Elektrycy jednak podpowiadają, że mniejsza ilość gniazdek i punktów świetlnych na obwodzie to większe bezpieczeństwo, ponieważ każdy obwód ma w skrzynce rozdzielczej osobny bezpiecznik, który można w razie potrzeby wyłączyć, minimalizując straty wynikające z ewentualnej awarii. To również sposób na równomierne rozłożenie obciążenia, wynikającego z użytkowania urządzeń elektrycznych, których coraz więcej pojawia się w domach.

Autor
Jak rozplanować instalację elektryczną w domu? Ile gniazdek może być na jednym kablu?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...