Kuchnię zabawkową można także wykonać samodzielnie, jednak jeśli się na to zdecydujemy, tak czy tak warto spojrzeć na oferowane do zakupu gotowe już kuchnie, by zainspirować się i stworzyć idealną kuchnię drewnianą dla dzieci. Jak zrobić taką kuchnię? Nie jest to wcale takie trudne, jakie mogłoby się wydawać.

Obserwując gotowe modele, zauważyć można, iż są one bardzo prostymi konstrukcjami, stąd też tak naprawdę każdy z nas mógłby stworzyć taką zabawkę samodzielnie niewielkim nakładem pracy i materiałów. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup kuchni, warto wiedzieć, iż na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnego rodzaju modeli, a więc warto zastanowić się, na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Kuchnia drewniana marki Liewood

Na co zwrócić uwagę przed zakupem zabawkowej kuchni?

Tak jak już wcześniej wspomniano, kuchnia drewniana dla dzieci jest zabawką o dość sporych rozmiarach, stąd też przed zakupem musimy upewnić się, czy mamy na taką zabawkę wystarczająco miejsca w swoim domu, albo – w przypadku, jeśli kupujemy kuchnię na prezent – czy obdarowane przez nas dziecko będzie mogło swobodnie z niej korzystać.

Sprawa jest oczywiście dużo prostsza, jeśli chcemy zakupić kuchnię dla własnego dziecka. Najlepiej jest wtedy od razu wyznaczyć odpowiednie miejsce w swoim mieszkaniu, w którym kuchnia po zakupie będzie się znajdowała, a następnie odpowiednio wymierzyć to miejsce, by porównać z konkretnymi wymiarami tych kuchenek, które przykuły naszą uwagę.

Kuchnia drewniana marki Fermliving

Kolejną ważną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przed zakupem, jest dokładny skład takiej kuchenki. Zdarzyć się może, iż zabawkowa kuchnia jest zabawką samodzielną i we własnym zakresie musimy dokupić do niej różnego rodzaju przyrządy, naczynia, czy też zabawkowe jedzenie. Bardzo często jednak takie kuchnie występują w zestawach, zawierających odpowiednio skompletowany asortyment. 

Wiele modeli kuchni dla dzieci posiada zegar, co jest oczywiście dodatkowym elementem edukacyjnym dla dziecka. W zestawie z kuchnią możemy pokusić się o dodatkowy komplet akcesoriów kuchennych. Dodatkowymi funkcjami w oferowanych na rynku kuchniach do zabawy dla dzieci są na przykład podświetlane szafki, płyta kuchenna, wydawane dźwięki, naklejki do zabawy, wbudowana mikrofala, a nawet lodówka.

Przegląd modeli dostępnych na rynku

Decydując się na zakup kuchni dla dzieci drewnianej czy też wykonanej z innego materiału, warto przed zakupem dokładnie przejrzeć aktualne oferty dostępne na rynku. Kuchnie zabawkowe różnych producentów mogą się od siebie nawet bardzo mocno różnić, stąd też wybór tej odpowiedniej wcale nie jest taki prosty, jaki mógłby się wydawać. Najczęściej wybieranymi kuchniami dla dzieci ze względu na cenę i popularność są modele sieciówkowe oferowane chociażby przez szwedzkie sklepy IKEA lub znanego wszystkim LIDLA.

Kuchnia drewniana dla dzieci IKEA – DUKTIG

Kuchnia dla dzieci dostępna w sieci sklepów IKEA jest kuchnią dość popularną, a nawet śmiało można powiedzieć, iż jest ona jedną z najczęściej wybieranych kuchni zabawkowych. Ta kuchnia jest oczywiście wykonana z drewna, co świadczy o jej solidności i stabilności. Mimo iż jest drewniana, została ona zaprojektowana w taki sposób, by przypominać kuchnię bardzo nowoczesną, chociażby dzięki zabawkowej płycie indukcyjnej, w której dodatkowo można włączyć diody, wyglądające jakby rzeczywiście podgrzewała ona garnki czy patelnie z jedzeniem.

Kuchnia drewniana IKEA

Możliwość włączania i wyłączania diod jest rzecz jasna dla dzieci bardzo fajnym gadżetem, sprawiającym im jednocześnie największą frajdę podczas zabawy tą kuchnią. Rewelacyjną opcją jest możliwość podwyższania kuchni, gdyż umożliwia ona aż trzy różne ustawienia wysokości nóg, a więc jak najbardziej można powiedzieć, iż kuchnia „rośnie” razem z dzieckiem.

Kuchnia drewniana dla dzieci Lidl

Zabawkowa kuchnia dostępna w Lidlu również jest bardzo popularną i bardzo często wybieraną kuchnią dla dzieci. Podobnie jak poprzedniczka, również jest ona drewniana. Dużym plusem, jeśli chodzi właśnie o ten model, są pokrętła, którymi dziecko podczas zabawy może ustawiać moc grzania płyty grzewczej. Pokrętła same w sobie są uwielbiane przez dzieci, a więc ich obecność jest naprawdę sporą zaletą.

Kuchnia drewniana LIDL

Mówiąc już o płycie grzewczej, warto dodać, iż posiada ona świecące diody, imitujące rzeczywiste działanie prawdziwej płyty. Co więcej, płyta ta wydaje także odgłosy gotowania i smażenia. Model kuchni zabawkowej dostępnej w Lidlu zawiera bardzo bogaty komplet akcesoriów, takich jak na przykład garnek czy patelnia z pokrywką, trzepaczka, łopatka, rękawica kuchenna oraz fartuszek.

Kuchnia drewniana - polskie marki rodaków, czy zagraniczne pewniaki?

Dzisiejsze kuchnie do zabawy dla dzieci najczęściej wykonane są z drewna bądź sklejki, a także dostępne w różnych kolorach, które są dość stonowane, a co za tym idzie, wpasowują się świetnie do wielu typów wnętrz. Sprawdzone marki cieszące się przede wszystkim doskonałym skandynawskim designem, a co za tym idzie także dość wysokimi cenami to między innymi:

 • Little Dutch,
 • Liewood,
 • Ferm Living,
 • Konges Slojd,
 • Kids Concept,
 • Tender Leaf Toys,
 • Janod.
Kuchnia drewniana skandynawskiej marki Little Dutch

Do polskich producentów kuchni drewnianych dla dzieci można zaliczyć:

 • Ecotoys,
 • Mamabrum,
 • Malowany Las,
 • WE MADE IT,
 • Jakomisiada.
Kuchnia drewniana polskiej marki Mamabrum

Zdjęcie otwierające artykuł: Konges Slojd