Przestrzeń powinna być bezpieczna, a wszystko w pokoju powinno znajdować się w zasięgu wzroku i ręki dziecka. Jest to skuteczny sposób nauki samodzielności, a także wsparcie indywidualnego rozwoju. Dzięki filozofii Montessori dzieci mają dowolność podejmowanych wyborów, a także dużą swobodę działania, co przekłada się na szybszy i zdrowy rozwój.

Urządzanie pokoju w stylu Montessori  

Przygotowanie pokoju dziecięcego zgodnego z filozofią Montessori nie jest duży wyzwaniem. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, które dadzą dziecku swobodę, a jednocześnie zapewnią mu dużą swobodę w podejmowaniu wyborów.  

Bezpieczeństwo  

Najważniejsza zasada, która zapewnia dziecku pełne bezpieczeństwo podczas zabaw i eksperymentowania z własnymi możliwościami. W pokoju wszystkie kontakty powinny być zasłonięte, a przewody ukryte. W pomieszczeniu nie mogą znajdować się szklane elementy (ozdoby, naczynia czy przeszklenia w meblach), ostre krawędzie ani przedmioty mogące stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia. Oznacza to usunięcie z pokoju rzeczy małych i nieprzeznaczonych do zabawy dla dzieci w danym wieku.  

Umeblowanie  

Najlepiej sprawdzają się meble drewniane z lekko zaokrąglonymi brzegami. Warto ustawić niskie półki, regały i stoliki w taki sposób, aby dziecko mogło swobodnie do nich sięgać i widzieć wszystko, co jest tam ustawione.  

Porządek  

Zbyt duża ilość bodźców i elementów rozprasza uwagę dziecka i utrudnia zdrowy rozwój. Pokój dziecięcy powinien być ograniczony do zabawek, którymi dziecko naprawdę się bawi. Nadmiar maskotek można schować i co jakiś czas wymieniać niektóre zabawki. Dobrze jest zadbać również o obecność koszy i pojemników ułatwiających utrzymanie porządku.  

Dekoracje  

Pokój dziecięcy w stylu Montessori można ozdobić plakatami i rysunkami wykonanymi przez dziecko. Dobrze sprawdzą się również dekoracje ścienne wykonane ze sznurków. Warto wybrać także jeden kącik na strefę relaksu dla dziecka. To właśnie tam układa się poduszki i koce lub dywan, na którym można przyjemnie spędzać czas podczas zabawy czy odpoczynku.  

Zabawki Montessori  

Szukając idealnych zabawek dla dziecka, warto dokładniej przyjrzeć się drewnianym produktom. Są one znacznie wytrzymalsze od plastiku, a przy tym są ekologiczne. Dobrze wykonane zabawki drewniane skutecznie wspierają rozwój motoryki małej. Mogą to być różnego rodzaju drewniane pojazdy, drewniane domki dla lalek czy drewniane układanki, a nawet drewniane zestawy do malowania i dekorowania. Wszystko to rozbudza kreatywność dziecka i gwarantuje doskonałą zabawę.   Znalezienie tego typu produktów nie jest trudne ani kosztowne. Najtańsze zestawy można kupić już za kilkanaście złotych, a znaleźć można je w popularnych sklepach takich jak Lidl, Smyk czy Sinsay.