Pokój gamingowy urządzamy oczywiście wedle możliwości, a więc zwłaszcza dostępnej przestrzeni. W większych domach może to być nawet oddzielne pomieszczenie, w mniejszych - wystarczy zadbać o wygodną i funkcjonalną strefę gamingową w pokoju nastolatka. Zawsze jednak należy zacząć od dwóch podstawowych mebli, czyli biurka i krzesła dla gracza. 

Jakie biurko do pokoju gamingowego?

W przypadku biurka gamingowego nie ma jednego, uniwersalnego modelu, choć na pewno istotne są dwie rzeczy - znaczna powierzchnia blatu oraz dobranie modelu skrojonego według potrzeb młodego gracza. Warto pamiętać, że tradycyjne biurko do pracy i nauki może nie najlepiej sprawdzić się do grania. Wynika to chociażby z tego, że monitor (a niekiedy większa ich liczba) do rozrywki jest masywniejszy, trzeba też zadbać o wygodne miejsce do położenia klawiatury, myszki, słuchawek, innych podręcznych akcesoriów. A przyzwyczajeni do kompaktowych laptopów możemy łatwo o tym zapomnieć!

Co zaś z długością i szerokością blatu biurka? Zasadniczo można powiedzieć, że im wymiary większe, tym lepiej. Forma biurka zależy też od dostępnego miejsca oraz specyfiki danego pomieszczenia. Może więc to być mebel długi, narożny, ale też np. z blatem dwupoziomowym czy z dodatkowymi półkami nisko nad nim umieszczonymi. Niektórzy gracze nie lubią też korzystać z wysuwanej półki na klawiaturę i myszką - wolą za to umieścić te akcesoria na głównym blacie.

Dobra rada? Warto zdecydować się na model pozwalający dopasować kąt nachylenia blatu, co zapewnia większą codzienną ergonomią zależnie od indywidualnych nawyków. Ponadto nastolatek ciągle rośnie (mniej lub bardziej), dlatego biurko z regulowaną wysokością blatu to kolejne przydatne rozwiązanie.

Istotna jest też trwałość materiałów, z jakich wykonane jest biurko. Gry potrafią wzbudzać silne emocje (uderzanie rękami w biurko nie jest niczym nadzwyczajnym!), poza tym na blacie z pewnością będą pojawiać się naczynia i jedzenie. Łatwość w czyszczeniu, odporność na wodę i wilgoć oraz zarysowania to zatem kluczowe parametry.

Krzesło dla gracza w pokoju nastolatka

Krzesła i fotele gamingowe - zwłaszcza dla nastolatków - potrafią wyróżniać się mocnymi kolorami oraz futurystycznymi formami. To oczywiście świetna uczta dla oka, ale nie wolno zapominać o ergonomii, tym bardziej że spędzanie długich godzin na siedząco wymaga odpowiedniego podparcia ciała (a zwłaszcza kręgosłupa). W tej pozycji pomiędzy udami a podudziem wskazane jest zachowanie kąta prostego, ręce zaś powinny spoczywać swobodnie na blacie.

Co jeszcze jest kluczowe przy wyborze krzesła bądź fotela dla gracza?

  • Odpowiednie podparcie pleców - zwłaszcza odcinka lędźwiowego (tu można też zastosować dodatkową poduszkę).
  • Regulacja wszystkich elementów: oparcia (w tym jego kąta nachylenia), zagłówka, podłokietników oraz wysokości siedziska.
  • Optymalne kółka - na podłogę z panelami wskazane są inne niż te na dywan bądź wykładzinę.
  • Trwała i praktyczna tapicerka - skóra naturalna świetnie się sprawdza, jednak osiąga wysokie ceny. Z kolei tańsza skóra syntetyczna (inaczej ekologiczna) jest mniej trwała, a latem potrafi wywoływać spory dyskomfort dla ciała. Optymalne mogą więc być tkaniny - najlepiej takie, które łatwo czyścić. Opcja alternatywna? Elementy fotela wykonane ze sprężystej, przewiewnej siatki.
  • Inne udogodnienia - np. kieszenie po bokach (na butelkę wody, piloty, inne akcesoria).

Dodatkowe wskazówki

Klucz do sukcesu aranżacyjnego pokoju gamingowego? Wsłuchanie się w potrzeby nastolatka! Tylko tak dobierzemy odpowiednie meble, akcesoria i dekoracje. Warto też dać dziecku wolną rękę zwłaszcza w doborze drobiazgów. Tu najwięcej będzie się działo na przestrzeni lat, bo zainteresowania młodzieży zmieniają się dynamicznie. Za to solidne i stonowane wzorniczo meble dobrze zniosą próbę czasu. Kluczowe są również dobrej jakości oświetlenie (i biurka, i całego pokoju), a także drobne, pomocnicze akcesoria, takie jak chociażby podkładki pod mysz i nadgarstki przy klawiaturze.

Trzeba też pamiętać, że pokój dziecka i nastolatka rządzi się nieco innymi prawami niż pozostałe domowe strefy. Dotyczy to także pomieszczenia gamingowego. Niemniej by wystrój całego domu był spójny, warto postawić przede wszystkim na powtarzalne materiały wykończeniowe.

Kluczowy będzie też swoisty kompromis pomiędzy gustem nastolatka a stylistyką „dorosłej” części mieszkania. Młodzież chętniej stawia np. na wyraziste kolory, ale dla równowagi można utrzymać dominującą w domu konwencję aranżacyjną lub podobne faktury i dekory. Najłatwiej jest wtedy, gdy króluje styl nowoczesny - dla nastolatka to przeważnie ciekawsza propozycja niż klasyka.

Autor
Pokój gamingowy dla nastolatka - jak go urządzić, żeby był spójny z resztą domu?
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...