Prawdą jest, że nie są tak odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, jak sprzęty wykonane z litego drewna i nie nadają się do dużych napraw czy całościowej renowacji. Jeśli lubimy częste zmiany wystroju, będą jak znalazł.

Nieco łatwiej naprawić meble wykonane z płyt, ale wykończone naturalnym fornirem. Są zwykle sporo droższe od tych z płyt laminowanych, ale będą służyły dłużej. Nie można też zapominać, że naturalne drewno, nawet w formie forniru, wprowadza do wnętrz niepowtarzalny, ciepły klimat.

Komoda z programu CN09 Legato ze szklanymi frontami drzwiczek, korpus w okleinie wenge lub lati natura, KLER, 9552 zł Witryna z kolekcji Uno Bello z LED-owym systemem oświetlenia szklanych półek, wyposażona w system cichego zamykania drzwi i szuflad, KM KLOSE, od 4537 zł Połączenie regału z szafą - kombinacja z drzwiami BESTÅ składająca się z sześciu szafek zamykanych i odkrytych półek ze szkła hartowanego, dostępna w kilku wybarwieniach, IKEA, 1295 zł Komoda dębowa z bezuchwytowym systemem otwierania szafek, wym.: 220 x 45 x 120 cm, NAP, 8469 zł

Meble drewniane, wykonane ze szlachetnych gatunków, to najwyższa klasa cenowa. Najczęściej wykonane z olchy, brzozy, dębu i buku są stabilne i wytrzymałe. Często bywają zdobione fornirami innych gatunków, także egzotycznych.

Nieprzerwanie modne od dziesięciolecia meble kolonialne wykonane z teaku czy palisandru wyglądają bardzo dekoracyjnie, ale mogą sprawiać problemy. Poddane działaniu suchego powietrza drewno często paczy się, a nawet pęka. O ile stół z rysą może wyglądać szlachetnie, o tyle wypaczona komoda staje się bezużyteczna, gdy nie da się otworzyć ani zamknąć szuflady.

Szafka pod telewizor w kolorze orzech wirginia, wyposażona w dwie szuflady i otwartą półkę, wym.: 42,5 x 95,5 x 46,5 cm, BLACK RED WHITE, 299 zł Komoda z kolekcji Areka wyposażona w pięć szuflad, korpus w kolorze wenge, BLACK RED WHITE, 599 zł Komoda z kolekcji Bolden w kolorze wiśnia primavera, wym.: 108 x 104,5 x 41,5 cm, BLACK RED WHITE, 499 zł Komoda NYVOLL z sześcioma bardzo przestronnymi szufladami, dostępna w dwóch wybarwieniach, fronty szuflad białe, IKEA, 999,99 zł

Zanim kupisz

  • Po zmontowaniu mebli w domu wypróbuj okucia - czy szuflady łatwo się wysuwają i wsuwają pod obciążeniem, czy drzwiczki szafek są na jednym poziomie.