Prawdą jest, że nie są tak odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, jak sprzęty wykonane z litego drewna i nie nadają się do dużych napraw czy całościowej renowacji. Jeśli lubimy częste zmiany wystroju, będą jak znalazł.
Nieco łatwiej naprawić meble wykonane z płyt, ale wykończone naturalnym fornirem. Są zwykle sporo droższe od tych z płyt laminowanych, ale będą służyły dłużej. Nie można też zapominać, że naturalne drewno, nawet w formie forniru, wprowadza do wnętrz niepowtarzalny, ciepły klimat.
Meble drewniane, wykonane ze szlachetnych gatunków, to najwyższa klasa cenowa. Najczęściej wykonane z olchy, brzozy, dębu i buku są stabilne i wytrzymałe. Często bywają zdobione fornirami innych gatunków, także egzotycznych.
Nieprzerwanie modne od dziesięciolecia meble kolonialne wykonane z teaku czy palisandru wyglądają bardzo dekoracyjnie, ale mogą sprawiać problemy. Poddane działaniu suchego powietrza drewno często paczy się, a nawet pęka. O ile stół z rysą może wyglądać szlachetnie, o tyle wypaczona komoda staje się bezużyteczna, gdy nie da się otworzyć ani zamknąć szuflady.
Zanim kupisz
- Po zmontowaniu mebli w domu wypróbuj okucia - czy szuflady łatwo się wysuwają i wsuwają pod obciążeniem, czy drzwiczki szafek są na jednym poziomie.