Pamiętać też trzeba, że litego drewna nie można układać na świeżo wykonanych wylewkach. Zbyt wilgotne podłoże doprowadzić może do zdeformowania się drewna - taką podłogę trzeba będzie zrywać.

W przypadku większości podłóg litych (parkietów i mozaik) przykleja się je bezpośrednio do betonowego podkładu. Inaczej jest tylko z deskami. Tradycyjnie układa się je na legarach (czyli drewnianych belkach) przytwierdzonych do podłoża. Desek nie łączy się ze sobą lecz przybija do legarów. Są jednak także takie deski, które można układać tak samo jak parkiety.

Jeśli chcemy położyć litą drewnianą podłogę w nowym mieszkaniu, musimy liczyć się z tym, że zanim będzie gotowa, może upłynąć nawet kilka tygodni - po przyklejeniu posadzka musi wyschnąć, następnie trzeba ją wycyklinować i zabezpieczyć jej powierzchnię.

Jeśli zależy nam na szybszym wykończeniu podłóg, możemy zdecydować się na panele drewniane. Łatwo się je układa metodą bezklejową - łącząc tylko poszczególne elementy (to tak zwana podłoga pływająca) lub klejąc do podłoża. Nie trzeba za to ich szlifować, ani pokrywać lakierem czy innym środkiem zabezpieczającym drewno.

tekst: Joanna Karwarska
zdjęcia: Parador