Urlop, podróże i pamiątki mają budzić miłe wspomnienia, jednak częściej powodują stylistyczne zgrzyty w wystroju wnętrza. Jak ich uniknąć, zachowując wakacyjny klimat na dłużej?

Palcem po mapie

Mapy niekoniecznie muszą stanowić pamiątkę z podróży. Wprawdzie przypominają nam o odbytych wyprawach, ale też pozwalają marzyć o tych, które dopiero przed nami. Ostatnio modne stało się wieszanie na ścianach stylizowanych planów miast. Popularnością cieszą się także mapy-zdrapki, z których można zetrzeć odwiedzone już kraje. W zależności od stylu wnętrza warto znaleźć pasującą do niego mapę.

Powiew egzotyki

Meble mogą być wspaniałą pamiątką z podróży, o ile uda nam się odpowiednio skomponować je z wystrojem mieszkania. W jednolitych stylistycznie wnętrzach, np. w stylu prowansalskim, angielskim czy Hamptons odmienny mebel może wywołać zgrzyt. Jednak w prostych, nowoczesnych, a nawet minimalistycznych aranżacjach, jeden wyrazisty egzotyczny mebel potrafi ożywić i ocieplić atmosferę. Może się stać wówczas przedmiotem, wokół, którego będzie się ogniskować rozmowa.

Z odległych wojaży najłatwiej przywieźć drobne meble jak stoliki, siedziska, nieduże szafki. Kilka takich rzeczy wprowadzi do naszego domu powiew egzotyki. Fot. Einrichten Design Meble i sprzęty z odległych krajów to najlepsza podstawa orientalnych i etnicznych aranżacji wnętrz. Wprowadzą do nich tak ważny element autentyczności. Fot. J-Line

Suweniry, które cieszą

Najczęściej z wakacji przywozimy pamiątki od ulicznych sprzedawców, znalezione na plaży muszle, kamienie czy ptasie pióra. Niektóre zostają z nami przez całe życie. Warto spojrzeć na nie krytycznie i pozostawić tylko te, które budzą najwięcej pozytywnych emocji.

Niekończące się wakacje? Nic prostszego. Wystarczy nad łóżkiem zamontować namiot, dodajmy jeszcze ręcznie robiony łapacz snów. Na koniec fototapeta przedstawiająca hiszpańskie płytki, jeszcze kilka dodatków i gotowe! Fot. Pixers Zamiast chować do szaf wakacyjne pamiątki, wyeksponujmy je. Niech przypominają nam na co dzień o odbytych podróżach. Schowane tracą swą moc. Fot. J-Line