Czym charakteryzuje się metoda tworzenia obrazów z wykorzystaniem żywicy epoksydowej?

Żywica epoksydowa jest materiałem, który dopiero od niedawna wykorzystywany jest w sztuce i designie. Głównie stosowana jest w produkcji przemysłowej - służy m.in. przy konstrukcji statków oraz samolotów. Dzięki jej właściwościom, pozwala na wydobycie niezwykłej głębi i tworzenie struktur, które swoją charakterystyką przypominają procesy chemiczne oraz organiczne. Obrazy tworzone przy jej pomocy są unikatowe, ponieważ żywica wylana na płótno każdorazowo formuje niepowtarzalne kompozycje.

- Tym, co wyróżnia wykonywane przeze mnie obrazy jest autorska technika barwienia żywicy epoksydowej. Wykorzystuję w niej moje doświadczenia z malarstwa klasycznego. Technika, którą opracowałam pozwala na uzyskiwanie szczególnej głębi barw oraz wyjątkowej faktury moich prac. Zatapiane w żywicy elementy dekoracyjne, takiej jak płatki złota lub drobne kamienie, dodają obrazom przestrzennego charakteru. - opowiada Oliwia Styrylska, malarka.

Do jakiego wnętrza pasują obrazy z żywicy?

Obrazy wykonywane w tej technice dobrze odpowiadają potrzebom nowoczesnych wnętrz. Ich zaletą w relacji do konwencjonalnej sztuki jest większa uniwersalność. Ich struktura, odwołująca się do naturalnych procesów oraz zjawisk, wzbudza w każdym z odbiorców własne – nie narzucone przez autora – skojarzenia. Niektórzy dostrzegą w tego typu pracach wzburzone fale oceaniczne, innym przypominać one będą kosmiczne pejzaże.

- Moją misją jest ubogacanie wnętrz w obrazy, które stawać się będą źródłem harmonii. Rozumiem przez to stan, w którym odbiorca będzie mógł utożsamić się z danym dziełem, odnajdując w nim swoje indywidualne emocje oraz skojarzenia - tłumaczy Styrylska.

Potencjał żywicy

Potencjał żywicy jako materiału twórczego znacznie przekracza samo wykonywanie obrazów. Jest ona również świetnym tworzywem w produkcji nowoczesnych mebli i innych przedmiotów designu. Rolą sztuki we wnętrzach jest tworzenie atmosfery harmonii. Może ona stanowić „brakujący element”, pozwalający na nadanie wnętrzu równowagi i spójności.

Autor
Obrazy z żywicy - plan na uduchowienie salonu
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....