Styl Preppy w świecie mody - jak powstał i czym się charakteryzuje?

Początki stylu Preppy sięgają lat 30. ubiegłego wieku i momentu utworzenia tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League), której celem było zrzeszenie ośmiu najbardziej elitarnych uczelni w kraju m.in. Harvardu czy Princeton. Uczniowie ówczesnych amerykańskich elit nosili szkolne uniformy, które z czasem ewoluowały do rangi wyjątkowo modnych.

Do ubrań preppy można było zaliczyć: koszulki polo, sportowe marynarki, kaszmirowe i wełniane swetry, koszule w kratę, skórzane mokasyny, wiązane oksfordki, jasne chinosy, idealnie skrojone garnitury.

 

Za odpowiedniego reprezentanta tego stylu uważano samego prezydenta Johna F. Kennedy'ego, który do dziś zapamiętany jest jako ikona amerykańskiej mody. Obecnie stroje w stylu preppy projektują takie sieciówki jak Tommy Hilfiger czy Ralph Lauren umiejętnie łącząc klasykę i elegancję z amerykańskim luzem.

Z czasem bycie preppy nie oznaczało już tylko ubioru, a stało się trybem życia - studenci uprawiali drogie sporty takie jak golf, żeglarstwo, czy jeździectwo, używali charakterystycznych gestów i języka. Dziś styl amerykańskiej śmietanki możemy wykorzystać także w wystroju wnętrz.

fot. Ralph Lauren Home

Jak wygląda wnętrze w stylu Preppy?

Wnętrza w stylu preppy są konserwatywne, starannie urządzone i wyposażone w dobrej jakości meble i dodatki. Dominują w nich kolory takie jak biel, granat, brąz i luksusowe materiały jak np. naturalna skóra, dzięki czemu wnętrze wygląda na drogie.

fot. The French Bedroom & Co

We wnętrzach w stylu preppy znajdziemy także meble i dodatki z orzechowego drewna, poduszki z monogramem, tkaniny w kratę, a także atrybuty dobrej edukacji i niszowych sportów jak globus, liczne biblioteczki z książkami czy drewniane wiosła. Ciemne kolory przełamane są często tapicerowanymi meblami w odcieniu złamanej bieli i srebrnymi dodatkami w postaci ramek i świeczników nadającymi wnętrzu szyku i wdzięku.

Styl Preppy we wnętrzach to ugrzeczniona forma staroamerykańskiej rezydencji z nutą domów w Hamptons uzupełniona o szkolne akcenty. Efekt końcowy sprawia wrażenie bardzo przemyślanego, spójnego i eleganckiego wnętrza.

Autor
Styl Preppy we wnętrzach - czym się charakteryzuje?
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....