Nowoczesna meblościanka - czyli jaka?

Meblościanka jest symbolem funkcjonalności, a jej historia w Polsce sięga lat 60. Dla ówczesnych mieszkańców kamienic i ciasnych blokowych mieszkań meblościanki były niczym rewolucyjne odkrycie i wybawienie z kłopotu wynikającego z ograniczonego metrażu i niewystarczającej ilości miejsca do przechowywania. Zbita segmentowa konstrukcja mebla co prawda pozbawiona była finezji, ale zapewniała maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Nic w tym dziwnego, że meblościanka błyskawicznie stała się hitem i zagościła w polskich mieszkaniach, zajmując z reguły jedną ze ścian w pokoju.

Nowoczesna meblościanka zachowała pierwotną ideę pierwowzoru, czyli łączy funkcję związaną z organizacją przestrzeni z zamysłem aktualnie modnej i stylowej aranżacji wnętrza. Wizualnie nowoczesne meblościanki zdecydowanie różnią się od swoich archaicznych prototypów. Możemy dopasować meblościankę do konkretnego stylu aranżacyjnego, co sprawia, że mebel ten ponownie staje się znakomitym pomysłem na aranżację każdego wnętrza. Nowoczesne meblościanki to surowe i proste formy, gładkie fronty matowe lub lakierowane, oraz stonowana kolorystyka pasująca do stylistyki mieszkania.

Nowoczesna meblościanka - funkcjonalność i wysoka estetyka

Nowoczesne meblościanki to nierzadko „szyte na miarę” zabudowy meblowe, wykonane na wymiar i indywidualne zamówienie. Meblościanka na wymiar to dobry pomysł w przypadku nieustawnych pomieszczeń bądź chęci maksymalnego wykorzystania każdego centymetra powierzchni. To wyjątkowo cenny mebel, szczególnie w małym mieszkaniu. Nawet w bardzo ograniczonej metrażowo kawalerce wyposażonej w meblościankę z półkotapczanem i szafkę RTV zmieści się dodatkowo stół z krzesłami i miejsce do pracy przy komputerze.

Wszystko jest kwestią dobrze zaprojektowanej meblościanki, pozostawiającej wystarczającą ilość przestrzeni do swobodnego korzystania z mieszkania. Na skutek powrotu meblościanek do łask, producenci mebli puścili wodze fantazji i zaprojektowali niezwykle praktyczne nowoczesne meblościanki modułowe, które możemy ustawić, a nawet powiesić na ścianie w dowolnej konfiguracji. To świetna alternatywa dla meblościanek na wymiar.

Zalety nowoczesnych meblościanek

Meblościanki, które oglądamy na ekspozycjach bądź w galeriach na stronach internetowych producentów to uniwersalność i wielofunkcyjność w każdym calu. Zalety meblościanek od dziesięcioleci przekonują wielu właścicieli mieszkań do ich zakupu, poznajmy ich potencjał.

• Możliwość wyeksponowania dodatków bądź przedmiotów, które mają dla nas wartość sentymentalną.

• Maksymalne wykorzystanie przestrzeni, nawet po sam sufit.

• Mnóstwo miejsca do przechowywania.

• Wielofunkcyjność - wbudowane biurko, szafa, półkotapczan, witryna lub szafka RTV pozwalają na wykorzystanie zabudowanej przestrzeni wedle swoich potrzeb.

• Dowolna konfiguracja witryn, regałów, otwartych półek, szafek i szaf umożliwia stworzenie spersonalizowanego aranżu.

• Trwałość - solidna zabudowa wykonana z dobrej jakości materiałów i prosty uniwersalny design będą nam służyć przez wiele lat.

• Eleganckie podświetlenie LED - doda meblościance awangardowego szlifu.

• Nowoczesna meblościanka może stać się stylowym tłem dla zamontowanego pomiędzy elementami telewizora lub zamaskować go przez zastosowanie przesuwnych drzwiczek.

Nowoczesna meblościanka - mebel do każdego pomieszczenia

Nowoczesną meblościankę mamy możliwość umieścić tak naprawdę w każdym pomieszczeniu w domu, ponieważ w zależności od potrzeb możemy wybierać pomiędzy połączeniem elementów o zróżnicowanym przeznaczeniu. Niewielka nowoczesna meblościanka z szafą będzie funkcjonalnym dopełnieniem przedpokoju, meblościanka z biurkiem zapewni miejsce do przechowywania i nauki w pokoju nastolatka, a zabudowa meblowa z witryną i komodą pomoże zorganizować i uporządkować przestrzeń w salonie.

Warto również zwrócić uwagę na meblościanki ze wbudowanym łóżkiem, które świetnie sprawdzą się w sypialni. Zachwyca także łatwość dopasowania nowoczesnej meblościanki do każdego stylu wnętrzarskiego. Ażurowe meblościanki z białymi frontami i dodatkiem drewna staną się ozdobą wnętrz w stylu skandynawskim. Modułowe meblościanki złożone z zamkniętych szafek zawieszone na ścianie zapewnią niepowtarzalny design i miejsce do przechowywania w aranżacjach nowoczesnych, natomiast segment z czarnych metalowych profili idealnie wpisze się w styl loftowy i industrialny.

Najciekawsze modele nowoczesnych meblościanek

Spośród wielu oferowanych przez producentów modeli, niektóre z nich niewątpliwie zasługują na większą uwagę. Meblościanka wisząca to modułowy system zamkniętych szafek, które można powiesić na ścianie. Zawieszone obok siebie w dowolnej ilości i konfiguracji elementy tworzą futurystyczny efekt spektakularnie czystej niczym niezmąconej prostej formy w obrysie kwadratu lub prostokąta. Podświetlenie wprowadza do aranżu nutkę klimatycznego nastroju.

Innym niesztampowym modelem jest meblościanka ukryta za przesuwnymi drzwiami lub frontami. Regały i półki zamontowane od podłogi po sam sufit zostają pokryte systemem drzwiczek lub frontów ściśle do siebie przylegających. W ten sposób tworzy się jednolita tafla „udająca” dekoracyjną ścianę. Niebanalny efekt uzyskamy, wykonując fronty z czarnej lakierowanej płyty MDF, lub egzotycznego drewna. Ten rodzaj meblościanki zapewni mnóstwo miejsca do przechowywania, jednocześnie chowając elementy wyposażenia szafek przed wzrokiem gości.

Autor
Nowoczesna meblościanka - jak wygląda i jak wykorzystać jej potencjał?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...