Jak wyglądają płytki w jodełkę?

Płytki w jodełkę to zwykłe, podłużne płytki podłogowe lub ścienne, które układane są w charakterystyczny zygzakowaty wzór nazywany jodełką. Płytki są specjalnie przycinane, aby układać je pod kątem 45 lub 90 stopni, uzyskując ciekawy wzór. Ostateczny wygląd aranżacji zależy zarówno od sposobu ich ułożenia, jak i płytek, które się wybrało. Wybór w sklepach jest ogromny, co pozwala na tworzenie niebanalnych kompozycji w różnych kolorach. Dzięki temu płytki w jodełkę pasują do każdego wnętrza niezależnie od stylu, w jakim zostało urządzone.

Płytki w jodełkę - wykorzystanie w aranżacjach

Układanie płytek w jodełkę wymaga, aby kupić płytki o odpowiednich wymiarach, a właściwie stosunku długości boków, który powinien wynosić co najmniej 1:3. czyli np. 14x45 cm, czy 20x60 cm. Dzięki temu wzór jest dobrze widoczny, a całość ładnie się prezentuje. Nie ma większego znaczenia, czy wybierzemy matowe lub błyszczące płytki, czy też będą to płytki w jodełkę drewnopodobne - ważne, aby ich kolor dobrze dopasować do aranżacji wnętrza, jego stylu i kolorystyki.

Warto jednak wiedzieć, że sprytnie ułożone pomogą ukryć pewne mankamenty. Płytki w jodełkę na podłogę pomogą ukryć nierówne kąty i inne wady architektoniczne, znajdujące się na łączeniach podłóg i ścian. Z kolei płytki w jodełkę na ścianę optycznie ją wydłuży i sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się wyższe.

Gdzie układać płytki w jodełkę? 

Płytki ułożone w jodełkę dobrze wpasowują się w każde wnętrze. Świetnie prezentują się na podłodze, przywodząc na myśl klasyczne wnętrza i doskonale wyglądają na ścianach, dodając pomieszczeniu francuskiej elegancji. Gdzie wykorzystać płytki w jodełkę?

Płytki w jodełkę do kuchni

Ułożone nad blatem w kuchni, nadadzą wnętrzu ciekawego wyglądu i potrafią zamienić nawet nudnego wnętrze w szczyt elegancji. To dobry sposób na niebanalne wnętrze, które przykuwa uwagę. Na podłogę doskonale sprawdzają się płytki w jodełkę drewnopodobne, świetnie współgrając szczególnie z klasycznymi aranżacjami, ale takie rozwiązanie pasuje również do nowoczesnych wnętrz. Warto pobawić się kolorami i np. zastosować płytki w dwóch, kontrastujących kolorach.

Płytki w jodełkę do salonu

W salonie zazwyczaj wykorzystuje się płytki drewnopodobne, które ułożone w jodełkę dodają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. W tym pomieszczeniu stosowane są głównie płytki w jodełkę na podłodze. Co ważne, takie ułożenie będzie pasowało do każdego pomieszczenia, ale trzeba dobrze dobrać kolor płytek. Trzeba przy tym pamiętać, że ciemne wyglądają bardzo elegancko, ale w mniejszych pokojach lepiej sprawdzą się jasne płytki, które rozjaśnią i optycznie powiększą salon.

Płytki w jodełkę do łazienki

Płytki w jodełkę doskonale sprawdzają się w małych łazienkach, gdyż optycznie powiększą pomieszczenie i dodadzą mu odrobinę szyku. Można je zastosować zarówno na podłodze, jak i ścianach, ale trzeba uważać, aby nie przesadzić. Zbyt duża ilość faktur i wzorów geometrycznych może być przytłaczająca!

Jak ułożyć płytki w jodełkę?

Płytki w jodełkę można układać na trzy różne sposoby: klasyczny, węgierski i francuski. Wzory różnią się poziomem skomplikowania prac i ostatecznym efektem, jaki zostanie osiągnięty:

  • klasyczny - najpopularniejszy i najprostszy sposób układania płytek w jodełkę. Można do tego wykorzystać praktycznie każdy rodzaj płytek, układając je tak, aby krótszy bok pierwszej i dłuższy bok drugiej stykały się pod kątem 90 stopni, tworząc zygzak. Ten sposób układania płytek często wykorzystywany był w kościołach i pałacach. To też jodełka znana wszystkim z PRL-owskich czasów;
  • francuski - bardzo elegancki sposób na płytki w jodełkę, który optycznie powiększa wnętrze i nadaje mu ciekawego charakteru. Wymaga przycinania płytek pod kątem 45 stopni, co pozwala uzyskać wzór bardziej przesunięty na łączenie płytek;
  • węgierski - wzór przypomina jodełkę francuską, ale kąt przycinania jest mniejszy i wynosi 60 stopni. Doskonale sprawdza się w małych pomieszczeniach. 
Fot. Depositphotos

Gdzie kupić płytki w jodełkę?

Jak wspomniano wcześniej, do układania płytek w jodełkę można wykorzystać praktycznie wszystkie płytki. Jednak wiąże się to z potrzebą ich przycinania, co generuje większe koszty zarówno ze względu na czas potrzebny na ich ułożenie, jak i potrzebę zakupu większej ilości płytek. Dlatego najlepsi producenci tworzą płytki, które mają już odpowiedni kształt i są przycięte pod odpowiednim kątem, aby stworzyć z nich jodełkę francuską lub węgierską. To przede wszystkim płytki w jodełkę od Paradyż, Raw Decor, Dunin, czy Equipe. Kolekcje tego typu oznaczane są nazwą chevron, co ułatwia znalezienie płytek idealnych do stworzenia jodełki. Można je zakupić w sklepach producentów, sklepach z płytkami oraz marketach budowlanych.